خواص گیاه خار مریم

از مهم ترین فواید سلامتی گیاه خارمریم، توانایی آن برای رفع مسمومیت کبد، سرعت ترمیم اندام، کاهش پیشرفت انواع سرطان ها، درمان عفونت های قارچی است. همچنین این گیاه از بدن در برابر اثرات جانبی دارو محافظت می کند، شروع بیماری آلزایمر و خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و علایم دیابت را مدیریت می کند.

خواص گیاه خار مریم

حکیم نیوز:  خارمریم، به عنوان Silybmommarianum شناخته می شود گیاه گلدار سالیانه با گل های قرمز مایل به بنفش است. این گیاه به طور گسترده شناخته شده و به خاطر اجزای قوی آلی موجود در دانه ها تعریف می شود. عصاره دانه های گرفته شده شامل غلظت های بالا و ترکیبات فعال در عصاره نیز است.

این عصاره همچنین شامل اسیدهای چرب متعدد شامل لینولئیک اسید است اگرچه این گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق خاصی از آسیا بود، اکنون در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد. همچنین تحقیقات گسترده ای در مورد فواید پزشکی گیاه خارمریم وجود دارد که بسیاری از نتایج متناقض و یا مورد بحث هستند. آنچه که در مورد آن توافق شده است، تاثیر مهمی است که عصاره می تواند بر عملکرد کبد و سلامتی داشته باشد، این گیاه برای قرن ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

بررسی فواید و خواص درمانی خار مریم

محافظت از کبد: به خاطر فلاونوئیدی به نام سیلی مارین خار مریم مشهور به اثرات سم زدایی درکبد شناخته می شود. مطالعه ای در سال 2017 تایید می کند که می تواند به تسریع فرآیند التیام در کبد کمک کند، مقدار زیادی از آسیب ناشی از نوشیدن بیش از حد و یا دیگر رفتارهای آسیب رسان در کبد، از جمله سیروز را خنثی کند. هم چنین ممکن است از بیماری هایی مثل سندرم کبد چرب، یرقان وهپاتیت جلوگیری کند؛ با این حال، تحقیقات بیشتری برای مطالعه پتانسیل درمانی گیاه دارویی لازم است.

خار مریم برای جلوگیری از دیابت: ترکیب آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب و سیلیمارین در عصاره خار مریم می تواند در راستای تنظیم مقادیر انسولین و حفظ سطح قند خون حتی برای افراد مبتلا به دیابت مناسب باشد.

خار مریم برای بهبود سلامت قلب: عصاره ی خارمریم حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب مفید و امگا 3 است که برای حفظ سلامت قلب ضروری است اسیدهای چرب امگا3 می توانند سطح کلسترول بدن را متعادل نگه دارند، که می تواند از ابتلا به آترواسکلروز جلوگیری کند، بنابراین خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی را کاهش می دهد.

خار مریم برای پشتیبانی از کاهش وزن: تحقیقات اولیه انجام شده روی حیوانات در سال 2016 نشان داد که سیلیمارین باعث کاهش وزن در موش ها شد. خارمریم برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید است با این حال، تحقیقات بیشتر در مورد اثرات خار مریم روی کاهش وزن در انسان ها برای تایید این موضوع مورد نیاز است.

خار مریم برای افزایش باروری: خارمریم با رزماری کیفیت نطفه را بالا می برد و وضعیت آنتی اکسیدان را تحت تأثیر خود قرار می دهد.از آنجا که خار مریم اثرات استروژن نیز دارند، فواید آن برای افزایش باروری در مردان باید بمورد مطالعه قرار گیرد. اگرچه مردان به سطوح سالم استروژن نیاز دارند تا باروری و سلامت جنسی را حفظ کنند.  از خارمریم می توان به طور بالقوه برای افزایش شانس در لقاح مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد، اما به مطالعات بیشتری نیاز است. 

از عوارض جانبی گیاه خارمریم، ماده فعال آن سیلیمارین، است البته تا زمانیکه بیش از حد مورد استفاده قرار نگیرند .زیرا باعث به وجود آمدن؛  تهوع، درد معده و ناراحتی (شایع ترین)، اسهال خفیف،سر درد، درد مفاصل ، آلرژی پوست، خارش، و اگزما، خستگی و بی خوابی، احتقان بینی، آبریزش بینی، عطسه کردن و آلرژی می شود.

این گیاه پرخصایت  به عنوان مکمل در بسیاری از فروشگاه های بهداشت موادغذایی در دسترس است و هیچ دوز استانداردی برای مصرف آن وجود ندارد؛ بنابراین بهتر است حتما دوز توصیه شده در بسته بندی را بخوانید.