داد و ستد پررونق ادویه

ادویه اگرچه در سبد خرید خانوار کمتر به چشم می آید اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید بازار خرید و فروش بین المللی ادویه، بازاری پر رونق است و در این میان ایران هم یکی از بازیگران جدی است

داد و ستد پررونق ادویه

حکیم نیوز: اگرچه نام ادویه در کنار کشورهایی همچون هند بیشتر تصور می شود اما از قدیم الایام ایرانی ها نیز ید طولایی در تولید و بهره گیری از ادویه داشته اند. مثلا زعفران ایران که گرانترین ادویه دنیاست در جایگاه نخست دنیا قرار دارد. ادویه جمع دوا و عنوانی است برای طعم دهنده های غذا به کار می رود.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در ایران تنها پنج نوع ادویه تولید و مابقی با واردات تامین می شود، زیره سبز و زیره سیاه در کرمان، فلفل قرمز در سبزوار و گرگان، سماق در تبریز، گلپر در شهرهای شمالی کشور و طلای سرخ یعنی  زعفران به عنوان گران‌ترین ادویه جهان در استان‌های مختلف کشت و تولید می‌شود.

در این میان اما زنجبیل، هل، زردچوبه، دارچین و فلفل سیاه وارداتی است و از کشورهایی مانند هند، اندونزی، سنگاپور و مالزی به ایران وارد می شود. بنا به گفته کارشناسان به طور میانگین سالانه 220 هزار تن ادویه در کشور مصرف می شود که بخش عمده آن وارداتی است. با این وجود تلاش می شود که از همان میزان ظرفیت تولید بهره کافی در مسیر صادرات برداشته شود.

بنا به اعلام گمرک ایران، در پنج ماه نخست امسال بیش از 17 هزار تن ادویه با ارزش اقتصادی 94 میلیون و 500 هزار دلار ادویه صورت به خارج از کشور صادر شده است.  

آنگونه که سید روح الله لطیفی  سخنگوی گمرک  می گوید: ادویه تولید ایران به  ۴۳ کشور جهان از جمله  جمهوری آذربایجان، انگلستان، استرالیا، بلژیک، کانادا، کویت، قطر، افغانستان، ترکیه، ارمنستان، آلمان ، پاکستان، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، ایتالیا، ژاپن، هند، هلند، اندونزی، فرانسه، سوئیس و… صادر می شود.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک  با بیان اینکه بیش از ۱۷ هزار و ۸۱۰ تن انواع ادویه به ارزش ۹۴ میلیون و۵۶۷ هزارو ۵۸۱ دلار صادرشده است خاطرنشان می کند: بیشترین مقاصد صادرات ادویه ایرانی هم به ترتیب پاکستان، هنگ کنگ و امارات متحده عربی است که عمدتا مشتری زرد چوبه، زعفران، زیره، تخم رازیانه، تخم مرزه، فلفل، هل ایران اند.

وی با بیان اینکه  سهم صادرات زعفران ایرانی با بیش از ۷۵ تن بالغ بر ۶۶ میلیون ۴۷۶ هزار و ۴۲۳ دلار است، به حجم واردات ادویه اشاره می کند و می گوید: طی 5 ماه نخست امسال ۱۵ هزار و ۴۴۲ تن انواع ادویه را به ارزش ۲۸ میلیون و۳۷۲ هزار و ۲۰۰ دلار از ۱۱ کشور به ایران وارد شده، که از این میزان پنج میلیون و ۲۰۸ هزار و ۸۱۲ دلار مربوط به واردات انواع زنجبیل بوده است.

هند، امارات، اتریش، تایلند، سریلانکا، نیجریه، چین، افغانستان، اندونزی، ویتنام، ترکیه کشورهایی هستند که لطیفی از آن ها به عنوان فروشنده های ادویه به ایران نام برد، البته هند، چین و امارات در رده های نخست واردات ادویه به ایران هستند که عمدتا  دارچین، فلفل، جوز هندی، میخک خرد شده، هل، زنجبیل و زرد چوبه ایرانی ها را تامین می کنند.