دانشکده طب سنتی ایرانی قم پذیرای علاقمندان طب مکمل

سالهاست که دانشگاه های علوم پزشکی در شهرهای مختلف اقدام به راه اندازی دانشکده های طب سنتی-ایرانی کرده اند، تا علاقمندان به این حوزه تحصیلات علمی و آکادمیک را در این مراکز بگذرانند

دانشکده طب سنتی ایرانی قم پذیرای علاقمندان طب مکمل

فاطمه نوجوان، در گفتگو با حکیم نیوز، در معرفی دانشکده طب سنتی-ایرانی قم گفت: در سال 1392 با تلاش مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و همچنین با همت برخی از فارغ التحصیلان، دکترای تخصصی طب سنتی راه اندازی شد. این دانشکده هر ساله اقدام به پذیرش دانشجویانی از بین پزشکان عمومی می کند که با گذراندن دوره تحصیلی، موفق به دریافت مدرک تخصصی این رشته می شوند.
رئیس دانشکده طب سنتی-ایرانی قم با بیان اینکه در حال حاضر گروه های طب سنتی و داروسازی سنتی در این دانشکده فعال است افزود: در حال حاضر چهار نفر که شامل سه متخصص طب سنتی و یک داروساز سنتی است، عضو هیئت علمی هستند و به طور متوسط هر سال چهار دانشجو در مقطع پی اچ دی پذیرش می شوند.
به گفته وی، اولین فارغ التحصیل این دانشکده متخصص قلب و عروق بوده که به دلیل علاقمندی در مقطع پی اچ دی طب سنتی نیز ادامه تحصیل داده و در سال 97 فارغ التحصیل شد. در دیگر دانشکده های طب سنتی-ایرانی نیز متخصصین رشته های دیگر از جمله گوارش، مغز و اعصاب و پاتولوژی به عنوان دانشجوی طب سنتی ایرانی به تحصیل پرداخته و بعضا فارغ التحصیل شده اند. 
نوجوان خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان مقطع پی اچ دی طب سنتی می توانند به عنوان مدرس و عضو هیات علمی، آموزشی و پژوهشی جذب دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی مربوطه شوند و یا به عنوان متخصص طب سنتی در مطب و مراکز درمانی دولتی و یا خصوصی به ویزیت و ارائه مشاوره تخصصی به بیماران بپردازند.
مدیر دانشکده طب سنتی-ایرانی قم گفت: در بیمارستانهای سطح شهر قم از جمله بیمارستان شهید بهشتی، بیمارستان کامکار، بیمارستان فرقانی و بیمارستان شهدا نیز متخصصین طب سنتی حضور دارند و به ویزیت و ارائۀ مشاوره به بیماران می پردازند.