درمان غده کوچک اما پرخطر

ما در صورتی که بیمار نباشیم، به راحتی عملکرد غده تیروئید در بدن را به فراموشی می‌سپاریم. این غده کوچک که در زیر گردن ما قرار دارد نقش مهمی در تنظیم فرایند‌های متابولیک ما دارد. در صورت عملکرد نامناسب این غده تقریبا تمامی اندام‌ های بدن دچار اختلال می‌شوند.

درمان غده کوچک اما پرخطر

حکیم نیوز: کم‌کاری تیروئید، یکی از سه گروه اختلالات غده تیروئید است که بسیاری از افراد جامعه را گرفتار خود کرده است. محققان کشور برای درمان مؤثر این بیماری، کمک گرفتن از طب سنتی ایران را در کنار سایر روش‌های پزشکی نوین توصیه کرده‌اند.

غده تیروئید، غده‌ای کوچک و پروانه‌ای شکل با وزن بین 10 تا 20 گرم در افراد بالغ است که هورمون‌های متعددی را تولید می‌کند. این هورمون‌ها، بر قسمت‌های مختلف بدن اثر گذاشته و تأثیر زیادی بر سلامتی عمومی شخص دارند. درصورتی‌که این غده دچار کم‌کاری شود، فرد دچار بیماری موسومیت به نام «هیپوتیروئیدی» یا کاهش عملکرد تیروئید می‌گردد؛ این بیماری در صورت عدم درمان، می‌تواند مشکلاتی نظیر اختلالات چربی خون، اختلالات قلبی عروقی و اختلالات روان‌پزشکی را به همراه داشته باشد.

به گفته محققان، شیوع این بیماری در مناطق مختلف جهان متفاوت است. معمولاً در مناطق غنی از عنصر ید، شیوع بیماری فوق، یک تا هشت درصد جمعیت و در مناطق با ید ناکافی، میزان بروز 10 تا 20 برابر است. ولی در کل، علاوه بر میزان «ید» دریافتی در افراد، سایر فاکتورها نظیر سن، جنس، ژنتیک، قومیت، سیگار، الکل و وجود برخی بیماری‌های دیگر نیز می‌توانند در بروز این بیماری مؤثر باشند. در حال حاضر، داروی لووتیروکسین درمان استاندارد و انتخابی برای بیماری هیپوتیروئیدی است، ولی گاهی نتایج درمانی مورد انتظار را برای بیماران فراهم نمی‌آورد. لذا استفاده از درمان‌های تکمیلی برای بهبود این بیماری بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در این راستا، به نظر می‌رسد طب سنتی ایران از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است.

یک گروه تحقیقاتی برای بررسی بیشتر این موضوع، به بررسی ارتباط بین علائم بیماری هیپوتیروئیدی با آنچه در طب سنتی ایرانی به‌عنوان «سوءمزاج سرد» شناخته می‌شود، پرداخته اند؛ نتایج بررسی‌های این گروه تحقیقی نشان داد که علائم هیپوتیروئیدی و علائم سوءمزاج سرد، تناسب بسیاری با یکدیگر دارند و با توجه به راهکارهای درمانی طب سنتی ایران برای رفع سوءمزاج سرد، می‌توان از آن‌ها برای رفع مشکل بیماران مبتلا به هیپوتیروئیدی استفاده کرد. بدین منظور، تشخیص و تعدیل مزاج در مبتلایان به هیپوتیروئیدی و نیز رعایت تدابیر لازم جهت بهبود سبک زندگی این بیماران می‌تواند باعث ارتقاء سطح سلامتی و رفع علائم در آن‌ها گردد.

علائم هیپوتیروئیدی که شامل خستگی، بی‌حالی، افزایش حساسیت به سرما، یبوست، خشکی پوست، خشکی مو و ناخن، صورت پف‌آلود، صدای خشن، افزایش وزن غیرقابل‌توجیه، سفتی عضله، ورم مفاصل، اختلالات پریود و افسردگی هستند، از دیدگاه طب ایرانی دارای همپوشانی قابل‌توجهی با علائم سوءمزاج سرد هستند و در همین راستا، بیماری‌های همراه هیپوتیروئیدی نظیر کبد چرب نیز می‌توانند از پیامدهای مزاج سرد باشند.

به بیان پژوهشگران این تحقیق، «برای همپوشانی هیپوتیروئیدی با مزاج سرد، توصیه می‌شود بیماران مبتلا به هیپوتیروئید، به‌عنوان مکمل درمان طب نوین، از غذاها و داروهای با طبع گرم و معتدل، کاهش مصرف غذاها و داروهای با طبع سرد و تر، فعالیت بدنی معتدل و خواب مناسب بهره ببرند؛ بنابراین با استفاده از ظرفیت طب سنتی می‌توان به ارتقاء سطح سلامت این افراد کمک کرد و وضعیت آن‌ها را بهبود بخشید.