دمنوش هايي ايمن کننده

يک متخصص طب سنتی توصيه کرد: افراد براي پيشگيري از ابتلا به بيماري کرونا بهتر است از دمنوش هاي گياهي و مايعات استفاده نماييد.

دمنوش هايي ايمن کننده

به گزارش حکيم نيوز: علیرضا يارقلي، پزشک و متخصص طب سنتی در رابطه با مصرف دمنوش های گیاهی و ارتباط آن به تقویت سیستم ایمنی بدن بيان کرد: در ایام شیوع پاندمي کرونا برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری باید مصرف مایعات بیشتر شود؛ برای مثال انواع سوپ ‌ها همچون سوپ جو رقیق نمونه مناسبی برای مصرف است.

به گفته یارقلی گیاهانی مانند آویشن، دارچین، سیاهدانه، زردچوبه، مرزنجوش، گل گاوزبان، زعفران، هل، بادرنجبویه، رزماری و بابونه در کنار سبزیجاتی مانند چغندر، کدوحلوایی، کلم قمی، کدوسبز، کرفس، هویج، زردک، نعنا، پونه، نخود سبز و انجیر خیسانده در آب، شیره انگور، برگه زردآلو، آناناس، سیب و آب آن در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید و مؤثر هستند.

وی هفت دمنوش آويشن و شيرين بيان، بابونه، نعنا، مرزنجوش، مريم گلي، سياه دانه و زوفا را مؤثر جهت تقویت سیستم ایمنی بدن دانسته و در ادامه به معرفي و طرز تهيه هر يک از اين دمنوش ها پرداخت.

دمنوش آویشن و شیرین بیان به همراه عناب

خواص ضد میکروبی ویروسی دارد و سرشار از آنتی اکسیدان به همراه مواد مغذی است. همچنين درمانگر خوبی برای بیماری‌ هایی همچون آنفلوانزا و سل، عفونت‌های ریوی، برونشیت و سرماخوردگی است. این دمنوش از ترکیب یک لیوان آب به همراه پنج عدد عناب و یک قاشق پر از برگ آویشن با ترکیب یک قاشق چایخوری از ریشه شیرین بیان تهیه می‌شود. گفتنی است عناب در این دمنوش تأمین کننده بسیار خوب ویتامین C است که در افزایش قوای بدنی مفید است و خاصیت ضدمیکروبی دارد.

دمنوش بابونه

بابونه مزاجي گرم و خشک داشته و تاثير بسيار زيادي بر روي تقويت سيستم ايمني بدن دارد، به شکلی که جوشانده سه گرم از این گیاه به همراه آب جوش سه مرتبه در روز جهت تقویت سیستم ایمنی بدن بسيار مؤثر است. همچنين افرادي که مبتلا به بیماری آسم هستند بايد توجه داشتند باشند که مصرف اين دمنوش براي آن ها ممنوع است.

دمنوش نعنا

دمنوش نعنا با مزاج گرم و خشک به صورت جوشانده یک قاشق مرباخوری از برگ این گیاه در ۵۰ سی سی آب جوش در تقویت سیستم ایمنی بدن مناسب است اما برای افرادی که دارای آسیب‌های کبدی هستند پیشنهاد نمی‌شود.

دمنوش مرزنجوش

این دمنوش نیز طبعی گرم و خشک دارد یک قاشق چای خوری از برگ این گیاه به همراه ۲۵۰ سی سی آب جوش روزانه یک تا دو فنجان بسیار مناسب است البته این دمنوش نیز به خانم ‌های باردار توصیه نمی‌شود.

دمنوش مریم گلی

 این دمنوش نیز همانند سایر دمنوش های معرفی شده طبع گرم و خشک دارد و به صورت یک قاشق چای خوری همراه با آب جوش تهیه می‌شود و افراد می‌توانند تا سه بار در روز آن را مصرف کنند؛ البته این دمنوش نیز به افراد مبتلا به انواع تشنج‌ها توصیه نمی‌شود.

سیاهدانه

مصرف سیاهدانه با مزاج بسیار گرم و خشک در کنار عسل جهت تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید و مؤثر است، به شکلی که در گرم مزاجان حداکثر ۱.۵ گرم به شکل خیسانده شده در سرکه و سپس خشک شده آن و در سرد مزاجان اندکی بیشتر از این میزان البته این مورد نیز به خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود.

زوفا

با طبیعتی گرم و خشک به صورت دم کرده یک قاشق چایی خوری به همراه آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه تا سه بار در روز جهت تقویت سیستم ایمنی بدن بسيار مؤثر است. البته افراد توجه داشته باشند که مصرف بیش از اندازه این دمنوش براي کبد مضر است.

اين متخصص طب سنتی در خاتمه تاکید کرد: توجه به این نکته ضروری است که برای مصرف داروهای گیاهی چه برای پیشگیری و چه در مراحل درمان حتماً با پزشک طب مکمل مشورت شود، مگر اینکه دسترسی به پزشک مقدور نباشد در این صورت صرفاً برای پیشگیری پس از مطالعه دقیق موارد منع مصرف و عوارض با کمترین مقدار ممکنه از گیاهان دارویی استفاده کنند؛ چرا که هر یک از این گیاهان در موارد مصرف بیش از اندازه عوارضی را به دنبال خواهند داشت.