ده خواص گیاه تره تیزک

تره تیزک یا شاهی گیاهی سرشار از املاح معدنی و مانع از رشد سلول‌های سرطانی است و از این گیاه در موارد آسم و سرفه و کم خونی استفاده می‌شود.

ده خواص گیاه تره تیزک

به گزارش حکیم نیوز: گیاه شاهی یا تره تیزک  گیاهی یک ساله به ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر است که در نواحی مختلف ایران پرورش می‌یابد. این گیاه که دارای نشاسته و روغن است با فرا رسیدن بهار در دسترس ما قرار می‌گیرد و به عنوان غذا و دارو کاربرد زیادی دارد.

گیاه شاهی از دیدگاه طب سنتی 

طبع گرم و خشک، باز کننده عروق، شتشو دهنده مجاری کبد و طحال و خرد کننده سنگ کلیه برای افراد کهنسال است زیرا عاملی برای تولید آب مروارید و آب سیاه است، محرک نیروی جنسی برای افراد مزاج گرم ها ( صفراوی‌ها ) مضر است و توصیه می‌شود در شب مصرف نشود.

خواص درمانی شاهــــــــی :

_سلامت قلب

تحقیقات نشان داده ویتامین C ویتامین K موجود در شاهی نقش مهمی در سلامت قلب و عروق ایفا کرده و از تجمع کلسیم اضافی روی دیواره شریان‌ها یا دریچه‌های قلب که به عنوان کلسیفیکاسیون (کلسیفیکاسیون از عوامل کاهش الاستیسیته عروق خونی، افزایش فشار خون، بروز سکته مغزی و سکته قلبی می باشد) نیز جلوگیری می‌کند.

_ضد التهاب

شاهی حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین A است که آسیب ناشی از رادیکال های آزاد روی بافت ها و سلول های بدن را کاهش داده و از انسداد سلول ها جلوگیری می کند.هنگامی که سیستم ایمنی بدن نسبت به پروتئین های غذایی واکنش نشان می‌دهد باعث بروز آلرژی های غذایی و التهاب می شود و مصرف ویتامین A خطر بروز انواع خاص آلرژی و التهاب را کاهش می‌دهد.

_درمان پوکی استخوان

منگنز موجود در شاهی از بروز پوکی استخوان و آرتروز (استئوآرتریت) جلوگیری کرده و برای حفظ و افزایش تراکم استخوانی ضروری می باشد.

_تقویت سیستم عصبی

ویتامین B۲ یا ریبوفلاوین موجود در شاهی به درمان مشکلات سیستم عصبی مانند آلزایمر، ام اس، بی حسی، صرع و اضطراب کمک می کند.

خواص ضد التهابی شاهی نیز احتمال ابتلا به بیماری های مرتبط با سیستم عصبی همچون آلزایمر و پارکینسون را نیز کاهش می دهد.

_درمان کم خونی

شاهی حاوی ویتامین B۶ است که به تولید هموگلوبین در خون کمک کرده و باعث افزایش اکسیژن رسانی به اندام های مختلف بدن می شود.

از آن جا که تولید ناکافی سلول های قرمز در بدن باعث بروز علائم کم خونی همچون خستگی، درد و غیره می شود، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B۶ به کاهش این علائم و بهبود کم خونی کمک می کند.

_سلامت چشم

مانند اغلب سبزیجات تازه شاهی نیز منبع غنی ویتامین A و آنتی اکسیدان هایی همچون کارتنوئید است که نقش مهمی در سلامت چشم، بهبود بینایی و درمان شب کوری ایفا می کنند.

_تقویت سیستم ایمنی بدن

شاهی به دلیل دارا بودن ویتامین C و A به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. ویتامین C قدرت دفاعی سلول های سفید خون را افزایش داده و به عنوان ضد باکتری و ضد ویروس قوی شناخته شده است و ویتامین A از نفوذ ویروس ها یا باکتری ها از طریق غشاهای مخاطی بدن همچون چشم، بینی، دهان، گلو، ریه ها و معده جلوگیری می کند.

_ضد سرطان

ویتامین های آنتی اکسیدانی شاهی بخصوص ویتامین C به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد سرطانی از بدن در برابر عوامل سرطان زا محافظت می کنند.

_تنظیم قاعدگی 

ویتامین K و سایر ترکیبات موجود در شاهی به افزایش تولید استروژن در بدن کمک کرده و برای تنظیم سیکل قاعدگی و درمان بی نظمی پریود مفید است.

شاهی یک سبزی بسیار عالی برای درمان کم‌خونی است، چرا که حاوی مقدار زیادی ویتامین C است و البته میزان زیادی نیز آهن و همچنین اسید سولفیک در آن قرار دارد

_درمان آسم

میزان قابل توجه ویتامین A که در این سبزی وجود دارد باعث شده است که شاهی به یک سبزی مبارز در مقابل آسم تبدیل شود. این سبزی میتواند از دستگاه تنفسی شما به خوبی محافظت کند.

 

منبع: آنا