راهکارهای طب سنتی برای کاهش بوی بدپا

بوی بد پا مشکل ناخوشایندی است که اکثر افراد در طول زندگی خود بسیار آن را تجربه کرده اند. این عارضه در بسیاری از اوقات باعث خجالت زدگی افراد در میان جمع های دوستانه و اداری و همچنین مهمانی های خانوادگی که در آن حضور دارند می شود.

راهکارهای طب سنتی برای کاهش بوی بدپا

حکیم نیوز: بوی بد پا مشکل ناخوشایندی است که اکثر افراد در طول زندگی خود بسیار آن را تجربه کرده اند. این عارضه در بسیاری از اوقات باعث خجالت زدگی افراد در میان جمع ها و مهمانی هایی که در آن حضور دارند می شود. گفتنی است که مشکل بوی بد پا برای بعضی از افراد به یک مشکل دائمی و آزاردهنده تبدیل شده است که جنبه های مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده است. در همین رابطه دکتر الهام پارسا، پزشک و متخصص طب ایرانی اظهار داشت: در بدن دو نوع غدد تعریق وجود داد که عبارتند از غدد آکرین و غدد آپوکرین. غدد آپوکرین ترشحات شیری رنگی دارند که با مرور زمان و با حضور باکتری ها ترشحات این غدد تولید بوی خیلی بدی ایجاد می کنند.

وی افزود: بهترین راهکار برای از بین بردن بوی بد پا این است که پاها را به صورت مداوم شست و شو دهیم. به این منظور به افراد توصیه می شود پای های خود را با محلول آب و نمک شست و شو دهند.

به گفته پارسا یکی دیگر از عواملی که از ایجاد بوی بد پاها جلوگیری می‌کند استفاده از جوراب های نخی است که تاثیر بسزایی در کاهش بوی بد پا دارد.

این متخصص طب ایرانی استفاده از گیاه مورد را یکی درگیر از راهکارهای کاهش بوی بد پا دانست و بیان کرد: افراد می توانند پودر گیاه مورد نظر را تهیه کرده و در داخل کفش خود قرار دهند. همچنین می توانند برگ های گیاه مورد را جوشانده و پاهای خود را در درون جوشانده برگ های این گیاه به مدت 15 الی 20 دقیقه قرار دهند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در طب سنتی یکی از مواری که برای کاهش بوی بدپاها توصیه می‌شود استفاده از حنا است.

پارسا توصیه کرد: بهتر است افراد برای استفاده از حنا، آن را با آب مخلوط کرده و سپس پاهای خود را در درون آن قرار دهند و یا آنکه حنا را با ماست ترکیب کرده و آن را به صورت خمیر در بیاورند و خمیر آن را به پاهای خود به مالانند.

این متخصص طب سنتی یکی دیگر از راهکارهای طبیعی برای کاهش بوی بدپاها را استفاده از برگ شیرین بیان و برگ زیتون دانست و گفت: افراد بدین منظور باید برگ این دو گیاه جوشانده و سپس پاهای خود را در آبی که حاصل از جوشانده آنها است قرار دهند.

وی در خاتمه آب لیمو و آب غوزه را نیز از عوامل موثر در کاهش بوی بدپا معرفی کرد و اظهار داشت: کافیست که افراد برای استفاده از آب لیمو و آب غوره تنها این دو را به کف پاهای خود بمالانند و ماساژ دهند.

محمدحسین زارعی