راه حل برای کودکانی که دیر راه می روند

  اولین قدم‌ها و راه افتادن کودکان برای والدین یک نقطه عطف و هیجان انگیز است. کودکان قبل از یادگیری راه رفتن باید چندین مرحله رشد را پشت سر بگذارند، از جمله نشستن، خزیدن، کشیدن و ایستادن. لازم است بدانیم که روند رشد کودکان دقیقا شبیه به هم نیست.

راه حل برای کودکانی که دیر راه می روند

حکیم نیوز: بیشتر کودکان اولین قدم‌های خود را بین ۹ تا ۱۲ ماهگی برمی‌دارند و وقتی ۱۴ یا ۱۵ ماهه شوند دیگر به خوبی راه می‌روند. اما اگر کودک شما کمی دیرتر شروع به راه رفتن کرد نگران نشوید، زیرا برخی از کودکان کاملاً نرمال و طبیعی تا ۱۶ یا ۱۷ ماهگی راه نمی‌روند.

 کودکان طبق جدول‌های زمانی مختلفی رشد می‌کنند و کودکان زودرس نیز دیرتر از دیگر کودکان هم‌سن‌ خود به این نقطه عطف و دیگر نقاط عطف رشد می‌رسند. پس اگر کودک شما زودرس بود،‌ لازم است نقاط عطف او را بر مبنای موعد مقرر زایمان یعنی ۹ ماهگی حساب کنید که متخصصان اطفال آن را سن تطبیقی کودک می‌نامند.

به‌رغم نگرانی بعضی از والدين پاهای كمانی تا دو سالگی اصلا غيرطبيعی نيست. اين مشكل تا دو سالگی يا كمی بعد از آن به‌تدريج خوب می‌شود اما كودک با همان پاها هم می تواند راه برود و اصلا چپ و راست شدن كودكان زمان راه رفتن و مدل راه رفتن بامزه آن‌ها به‌دليل همين پاهای كمانی است. اما اگر بعد از دو سالگی هنوز اين پاهای كمانی وجود داشته باشند، ممكن است باعث اختلالاتی در شكل‌گيری فرم مفصل زانو شود و در آينده برای كودک مشكل ايجاد كند، به همين دليل بايد به پزشک مراجعه كرد تا هم ميزان اين كمانی بودن را بررسی كند و هم برای درمان آن تصميم بگيرد.

کارشناسان به شدت مخالف استفاده از واکر و روروئک‌ها برای کودکان هستند و توصیه می کنند به جای استفاده از این وسایل به فرزندتان اعتماد کنید، بهترین روش کمک کردن به راه رفتن کودکان این است که اجازه دهیم او با سرعت خودش این کار را انجام دهد. از آنجایی که این وسایل حرکت و جا به ‌جایی را برای کودک آسان می‌کند می‌توانند از شکل‌گیری صحیح عضلات فوقانی پای کودکتان جلوگیری کند و چون این واکرها دسترسی کودک به هر چیز خطرناکی مثل وسایل داغ و سموم را نیز ممکن و آسان می‌کند، استفاده از آنها اصلاً ایمن نیست.

توصیه می‌شود وسایل بازی مورد علاقه نوزاد را بر روی سطحی نسبتا بلند قرار دهید، مثلا بر روی تخت یا میز کوتاه. نوزاد با مشاهده آنها تلاش می‌کند خود را به بالاترین سطح ممکن برساند و این همان چیزی است که شما می‌خواهید. او در حین برداشتن عروسک‌هایش در عین حال که تلاش می‌کند تعادلش را حفظ کند عملا در حال تمرین مهارت حفظ تعادل هم است.

یکی دیگر از روش کاربری برای آموزش راه رفتن کودک، بدین شکل است که والدین در مقابل کودک می نشنیدند، دستان کودک رو شانه خود قلاب می کنند و همزمان با گرفتن لگن کودک ، او را تشویق به راه رفتن می کنند. برای این کار والدین می تواند آرام آرام به عقب بروند تا کودک را به جلو هدایت کنند. به مرور والدین می توانند میزان حمایت خود را کم کنند.

روش دیگر، کودک را ترغیب کنید که با وسیله بازی چرخ‌داری که با هل دادن حرکت می‌کند، بیشتر بازی کند. نوزاد در ابتدا از آن برای حفظ تعادلش استفاده می‎کند و در ادامه که به سطح قابل توجهی از مهارت برای راحت ایستادن دست پیدا می‌کند، کم کم شروع به راه رفتن هم می‌کند.

راه رفتن کودک  به مرور تا سن ۱۱تا ۱۴  ماهگی اتفاق می افتد اما اگر چنین نشد و یا کودک شما در بدو تولد دارای بیماری پزشکی است بهترین راه حل شما مراجعه به متخصص کاردرمانی است. یکی از اختلالاتی کاردرمانگر به ارزیابی و درمان آن می پردازد اختلالات حرکتی نوزادان و کودکان است .