یک متخصص طب ایرانی گفت:

رفلکس معده در نوزادان زیر شش ماه طبیعی و شایع است

علائم رفلکس با توجه به سن فرق می کند و به همین خاطر رفلکس در سنین پایین یا شیرخوارگی می تواند با گریه، بی قراری، استفراغ، سکسه و ... نشان می دهد.

رفلکس معده در نوزادان زیر شش ماه طبیعی و شایع است

حکیم نیوز: رفلکس در نوزادان زیرشش ماه یعنی در سن سه الی چهار ماهگی شایعاست و معمولاً با رسیدن به یک یا یک و نیم سالگی خود به خود درمان میشود. دکترالهام پارسا متخصص طب ایرانی درباره رفلکس نوزادان زیر شش ماه گفت: رفلکس در کودکان یا همان برگشت محتویات به معده و از به مری، در تمام سنین شایع است. علائم رفلکس با توجه به سن فرق می کند و به همین خاطر رفلکس در سنین پایین یا شیرخوارگی می تواند با گریه، بی قراری، استفراغ، سکسه و ... نشان می دهد.

وی افزود: رفلکس معده درسنین بالاتر، با مشکل بلع، سوزش معده و دل درد خود را نشان می دهد علاوه بر اینها، درد سینه، سرفه مزمن، درد گوش، سوزش گلو و آسم می تواند ازعلائم رفلکس معده باشد.

او بیان کرد: روش تشخیص رفلکس با آندوسکپی ممکن است. اما برای درمان نوزادان زیرشش ماه که این علائمی مانند؛ سرفه، بی قراری و استفراغ  مداوم دارند باید برای درمان آن اقدام بشود.

این متخصص طب سنتی عنوان کرد: بهتر است برای درمان، سطح خوابیدن نوزاد را شیب دارکنیم و قسمت فوقانی بدن نوزاد را شیب دار بگذاریم و اگر نوزاد شیر مادر استفاده می کند بهتر است مادر یبوست نداشته باشد و خود نوزاد هم یبوست نداشته باشد واگر دچار یبوست است با استفاده از روش های درمانی آنرا برطرف بکند.

پارسا افزود: علاوه بر نکات گفته شده، مصرف محصولات به و سیب هم برای مادر خوب و مفید است؛ زیرا از طریق شیر به نوزاد می رسد. همچنین یک روش درمانی دیگر که در طب سنتی توصیه شده است،و انجام آن برای نوزادان زیر شش ماه مفید تر است، روش روغن مالی است، زیرا بعضی از روغن ها از طریق پوست جذب بالایی دارند و باعث می شوند سیستم گوارش بچه بهترعمل بکند. برای مثال یک روغن مفید برای این کار، روغن مصطکی است که می توانید روزانه چند بار ناحیه معده نوزاد را با این روغن  در جهت عقربه های ساعت ماساژ بدهید.

وی گفت: زمانی که کودک قادر به خوردن غذا و خوراکی شد، می توانید کم کم مواد غذایی که برای ریفلاکس معده خوب است را در برنامه غذایی آن بگنجانید. مواد غذایی مفید برای درمان رفلکس معده مانند؛ آب سیب، به و حتی مربا و کمپوت آنها برای کودکان در این سن بسیار مفید ومناسب است.

وی در انتها افزود: هنگامی که کودکان بزرگ تر شدند و به درک و هضم مباحث ابتدایی مانند  آداب خوردن و آشامیدن  رسیدند، بهتراست به آنها یاد بدهیم قبل از غذا و حین غذا خوردن آب ننوشند و بعد از خوردن غذا بلافاصله دراز نکشند و همچنین  خوراکی هایی مانند، ماست، سالاد و... همراه غذا استفاده نکنند.

 

زهرا سلیمانی