روش رهایی از لک های پوست

لک‌ های صورت یکی از دغدغه ‌های مهم خانم‌ ها است. دغدغه ‌ای که باعث می ‌شود برای هر مهمانی پوست را زیر لایه ‌های کرم‌ پودر و پنکیک بپوشانند و مرتب دنبال راه‌حل ‌های جدید برای از بین بردن این مشکل باشند.

روش رهایی از لک های پوست

حکیم نیوز: طب سنتی بر طبع‌های چهارگانه تأکید زیادی دارد. این مسئله درباره پوست هم صدق می‌کند. افرادی که طبع آنها به سمت سردی و خشکی می‌رود، پوست‌های پرلک‌تری خواهند داشت. درواقع سوداوی مزاج‌ها بیشتر در معرض این مشکل هستند؛ به همین دلیل باید از خوردن بادمجان، عدس، گوشت گوساله، ترشیجات، سرکه، غذاهای کنسروی، غذاهای مانده و درهم و برهم پرهیز کنند. پوست یکی از ارگان‌های بدن است و اگر بدن خوب کار کند، پوست هم شفاف می‌شود. تعادل طبع به خوب کار کردن اعضای بدن کمک می‌کند.
غذا در شفافیت پوستی بسیار مؤثر است و براساس یافته ها در طب سنتی، انسان چهار غذای اصلی دارد:

1- نان گندم از آرد سبوس‌دار

2- گوشت حیوانات جوان مانند جوجه، بره و بزغاله

3- شیرینی‌های ساده که قند و چربی مضر کمتری دارند مانند شیرینی آرد نخودچی یا آرد برنجی

4- بعضی میوه‌ها مانند انگور، انجیر، سیب و خرما برای کسانی که در مناطق کشت خرما زندگی می‌کنند.  

بیشتر غذاهای مصرفی انسان باید از این چهار نوع باشد و سایر مواد غذایی را به صورت گاه‌گاهی و نه ثابت، مصرف کند. شیوه تغذیه هم در شکل ظاهری پوست نقش مهمی دارد. درواقع درست غذا خوردن می‌تواند صورت شما را از لک پاک کند. برای این کار باید غذا سروقت و منظم خورده شده و خوب جویده شود. اگر گاهی ناهار می‌خورید و گاهی نه، یا ساعت مشخصی برای غذا خوردن‌تان ندارید، باید منتظر لکه‌ها باشید. بهتر است ساعت مشخصی برای غذا خوردن در سه وعده غذایی صبحانه و ناهار و شام در نظر بگیرید. مثلاً اگر ساعت 8 صبح از خوا ب بیدار می شوید صبحانه را بین 10 تا 20 دقیقه بعد از بیدار شدن میل کنید و نگذارید 1 یا 2 ساعت دیگر. در این برنامه زمانی را برای ناهار و شام هم داشته باشید؛ حتی در روزهای تعطیل و مسافرت ها.

شرایط مزاجی شما هم برای سلامت پوست تان بسیار مهم است. یبوست یا نگهداشتن ادرار هم باعث باقی ماندن سموم در بدن می‌شوند. هرچه این سموم در بدن بیشتر بمانند احتمال بازجذب آنها بیشتر وجود دارد. بدن این مواد اضافی را در نقاطی که خطر کمتری دارند مانند پوست، بافت‌های عضلانی و مفاصل نگه می‌دارد و مثلاً در پوست باعث ایجاد لک می‌شود. پس یبوست‌تان را درمان کنید و ادرارتان را نگه ندارید.

همچنین یکی دیگر از عوامل مهم برای داشتن پوست خوب و شفاف، خواب است. افرادی که خواب مناسب دارند پوست بهتری هم دارند. بهترین زمان خواب بین ساعت 10 شب تا دو بامداد است که به زیبایی پوست کمک زیادی می‌کند؛ اما برعکس خواب روز باعث کدر شدن پوست می‌شود. درواقع اگر زمان طبیعی خواب و بیداری به هم بریزد، سیستم بدن به هم می‌خورد و پوست هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اگر عادت دارید شب‌ها تا دیروقت بیدار باشید و صبح هم زودتر از 10 و 11 بیدار نمی‌شوید، نباید انتظار یک پوست بدون لک و شفاف داشته باشید. 

طب سنتی علاوه بر توصیه هایی که گفته شد برای داشتن پوستی بدون لک و شفاف روش های دیگری مانند استفاده از ماسک گیاهی را ارائه کرده است:

ماسک آرد باقالی: مواد لازم آن پودر باقالی دو قاشق غذاخوری، سرکه یک قاشق مرباخوری، آب پنج قاشق غذاخوری. روش تهیه و استفاده: این مواد را با هم مخلوط کنید و روی لک‌ها و قسمت‌هایی از پوست که کدر هستند، بگذارید. از یک ربع تا نیم ساعت می‌توانید ماسک را روی صورت بگذارید. درواقع این ماسک هرچه بیشتر روی پوست بماند اثر سفیدکنندگی بیشتری دارد. بعد از این مدت با استفاده از یک پنبه آغشته به گلاب، به آرامی ماسک را از روی صورت پاک کنید.

گیاه آلوئه‌ورا: حتماً شنیده و خوانده‌اید که گیاه آلوئه‌ورا معجزه‌گر پوست است و لک‌های آن را از بین می‌برد اما بین تبلیغات تا واقعیت فاصله زیاد است. هنوز در مطالعات طب سنتی و گیاهان دارویی اثر قطعی آلوئه‌ورا بر لک‌های پوست ثابت نشده است. اما بعضی مطالعه‌ها تأیید کرده‌اند ژل آلوئه‌ورا ضد نور خورشید است و اثرات منفی اشعه ماوراءبنفش را از بین می‌برد. شاید هم با این مکانیسم آلوئه‌ورا بتواند تیره شدن پوست براثر نور خورشید را از بین ببرد، اما همچنین می توانید روی روغن‌های گیاهی مثل روغن بادام شیرین و تلخ  به‌عنوان ضدلک حساب کنید.  

البته استفاده از کرم‌های ضد آفتاب نباید فراموش شود. طب سنتی به هیچ وجه توصیه نمی‌کند که با ماسک‌های گیاهی می‌توان همان کار کرم‌ها را  انجام داد؛ فقط می‌توان به از بین بردن لک‌ها کمک کرد.