زالی: کرونا در تهران هنوز در حال قربانی گرفتن است

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به وضعیت شکننده و نگران کننده تهران از نظر شیوع کرونا و تاکید بر اینکه نباید وضعیت فعلی را به عنوان شرایط مطلوب و ثبات یافته در تهران تلقی کرد، درخصوص پدیده رجعت یا بازگشت سنگین‌تر بیماری در اپیدمی‌ها هشدار داد.

زالی: کرونا در تهران هنوز در حال قربانی گرفتن است

به گزارش حکیم نیوز به نقل از ایسنا، علیرضا زالی در  نشست آنلاین نقش گروه‌های داوطلب در کنترل بیماری کرونا که همزمان با روز جهانی داوطلب برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش تمامی افرادی که در زیر چتری مزین به نام داوطلب فعالیت می‌کنند، فلسفه نامگذاری این روز را التفات عمومی و توجه جهانی به نقش و وجاهت اجتماعی این قشر ذکر کرد.

وی با اشاره به ماهیت پیچیده بیماری کرونا، ریشه کن سازی و حذف این بیماری در عرصه ملی، فراملی و جهانی را بدون مشارکت جمعی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های مردمی غیرممکن دانست و گفت: از دالان مشارکت مردمی می‌توان این بیماری را از جغرافیای هر کشوری حذف کرد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که شاهد یک بازآفرینی مجدد در عرصه عواطف انسانی در پاندمی کرونا بودیم، افزود: بشر امروز در کنار تلخی‌های ناشی از شیوع کرونا بیش از هر زمان دیگری نیاز به الفت و انس با دیگران را لمس کرده و شاهد اقتران، همگرایی و رسیدن به یک نقطه عاطفی مشترک در بین مردم هستیم.

هشدار در خصوص پدیده رجعت یا بازگشت سنگین‌تر بیماری در اپیدمی‌ها

وی با اشاره به وضعیت شکننده و نگران کننده تهران از نظر شیوع بیماری یادآور شد که نباید وضعیت فعلی را به عنوان شرایط مطلوب و ثبات یافته در تهران تلقی کرد و درخصوص پدیده رجعت یا بازگشت سنگین‌تر بیماری در اپیدمی‌ها هشدار داد.

دکتر زالی خاطر نشان کرد: در این پدیده هنگام افول بیماری ممکن است شاهد بازگشت سنگینتر آن باشیم به همین دلیل باید مردم و مسئولان مراقب باشند. زیرا هنوز کرونا در تهران در حال قربانی گرفتن است، کالبد شهر به ویروسی آلوده است که در حال تسخیر سنگرهای جدید بیولوژیک است. بنابراین از دیدگاه کارشناسی از نقطه افول نسبی بیماری در تهران دور هستیم.

طرح محله محور؛ طرحی اجتماعی و راهبردی جدید در کنترل بیماری کرونا

وی طرح محله محوری را یک طرح اجتماعی و راهبردی جدید در کنترل بیماری کرونا دانست و اظهار کرد: نقطه هدف گیری این طرح صرفا کرونا نیست بلکه یک زیرساخت اجتماعی مردمی را در سطح محلات تهران ترویج می‌دهد که می‌تواند بعنوان یک زیرساخت با دوام و با ثبات در مقابل تمامی تکانه‌های اجتماعی و روانی و بیماری زایی و حوادث غیر مترقبه آماده باشد.

به گفته زالی، اگر چنین ساختار مردمی منظمی شکل گیرد دیگر نگران وقوع بحران ها در کلانشهر تهران نخواهیم بود؛ چون این زیرساخت منظم می‌تواند به عنوان یک جریان مستمر اجتماعی در زمان لازم به ایفای نقش بپردازد.