زردی نوزادان را جدی بگیرید

بعضی نوزادان وقتی به دنیا می آیند، بدن و سفیده چشم شان بیشتر ازحد معمول زرد است که به اصطلاح از آن به عنوان "زردی نوزادان" یاد می شود.

زردی نوزادان را جدی بگیرید

حکیم نیوز: به گفته متخصصان زردی نوزادان به دلیل میزان بالای بیلی روبین در بدنشان ایجاد می شود.این بیماری، سبب ایجاد رنگدانه های زرد در پوست و سفیده چشم می شود و درمان های مختلفی دارد. وسیله ای که بیشتر ما می شناسیم دستگاه فتوتراپی با نورماورای بنفش است. زردی نوزادان اگر کم باشد درمراحل اولیه، کم خطر و درمنزل نیز قابل درمان است.

دکتر احمدرضا شریفی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در گفتگو با حکیم نیوز، با بیان اینکه نوزادان ممکن است از نوع فیزیولوژیک باشد اظهار داشت: در این نوع زردی علت اصلی در طب رایج آنزیمی می دانند که در کبد نوزاد تولید نمی شود همین موضوع افزایش بیلی روبین را به همراه دارد.

به گفته این متخصص طب سنتی، زردی فیزیولوژیک نوزاد مشروط به این است که قبل از 24 ساعت پس از تولد بروز کند، در این صورت نوزاد پس از خوردن شیر مادر و نیز افزایش مصرف مایعات از سوی مادر می تواند بهبودی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به نسخه طب سنتی برای درمان زردی فیزیولوژیک نوزاد گفت: تقویت کبد با روش های مختلف برای نوزاد و مادر کمک کننده است.

شریفی با تاکید براینکه اگر بروز زردی نوزاد در 24 ساعت نخست باشد نیاز به بررسی بیشتر و کشف علل آن دارد تصریح کرد: کم خونی یا سندروم های کبدی از عللی است که می تواند زردی نوزادان را به همراه داشته باشد.

به اذعان این متخصص طب سنتی، به اعتقاد طب رایج ممکن است زردی گاهی تا 2 هفته بعد از تولد نوزاد طول بکشد که عدم هضم شیر مادر یکی از علل است در این صورت با دوشیدن و جوشاندن شیر مادر این مشکل حل می شود. اما طب سنتی معتقد است استفاده از غذاهای با طبع گرم توسط مادر صفرا را زیاد می کند از همین رو مادران باردار با پرهیز از مصرف ادویه های تند و استفاده از غذاهای سرد مانع زردی نوزاد شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با تاکید براینکه در صورتی که زردی نوزاد بیش از 14 باشد باید از مداخلات درمانی طب رایج استفاده شود خاطرنشان کرد: در گذشته شیر خشت و ترنجبین برای رفع زردی نوزاد تجویز می شد که الان این گیاهان دارویی به صورت داروهای استاندارد در داروخانه ها وجود دارد که با تشخیص پزشک می توان استفاده کرد.

وی با هشدار پیرامون عوارض بی توجهی به درمان زردی نوزادان تصریح کرد: عدم درمان رسوب بیلی روبین در بدن نوزاد، عوارض مغزی، فلج مغزی و سایر عوارض جبران ناپذیر رخ می دهد.