زندگی کودک دیابتی را شیرین تر کنید

دیابت یک بیماری مزمن است که باعث می‌شود سطوح ناسالمی از قند در خون تجمع کند. دیابت نوع یک در میان کودکان شایع‌تر است و احتمال بروز دیابت نوع دو در میان بزرگسالان، به ویژه پس از ۴۰ سالگی بیشتر خواهد بود. در این مطلب می‌توانید با همه چیز در مورد دیابت کودکان آشنا شوید.

زندگی کودک دیابتی را شیرین تر کنید

به گزارش حکیم نیوز: علی طالع فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان و پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به افزایش شیوع دیابت کودکی و نوجوانی به دلیل تغییر سبک زندگی نادرست در ایران، گفت: دیابت در کودکان آمار رو به رشدی دارد و شرایط زندگی، برخورداری و سطح اقتصادی خانواده بر آمار دیابت تاثیرگذار است.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان با در نظر داشتن اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد کودکان ایرانی چاق هستند، افزود: فعالیت بدنی در کودکان روز به روز کمتر می‌شود و به دلیل سبک زندگی آپارتمان نشینی بی تحرکی یک اپیدمی شده است، کودکان امروز به جای بازی در حیاط و فضاهای باز خود را با بازی های رایانه ای سرگرم می کنند و این به افزایش چاقی و ابتلا به دیابت کمک می کند.

وی افزود: فست فودها غذاهای مضری هستند که در مدت کوتاه انرژی زیادی را به بدن تزریق می‌کند و در نهایت مصرف زیاد این غذاها موجب چاقی کودک و دیابتی شدن می‌شود.

طالع بیان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده آمار دیابت در استان های مرکزی و شمالی مانند مازندران و گیلان به دلیل وضع اقتصادی بهتر و مصرف قند و شیرینی زیاد بالا است.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان با بیان اینکه در اطفال، دیابت نوع ۱ بیشتر بروز می‌کند، خاطرنشان کرد: درمان دیابت نوع یک انسولین است و درمان دارویی نداریم و موضوعی به عنوان پیشگیری در این مورد مطرح نیست.

وی تاکید کرد: طرز درست استفاده کردن انسولین در کودکان دیابتی بسیار حائز اهمیت است و والدین و کودک باید بدانند که انسولین مثل یک شمشیر ۲ لبه است یعنی هم قند خون را پایین می‌آورد و هم این امکان وجود دارد در صورتی که انسولین درست مصرف نشود و قندخون کنترل نشود، خطر‌هایی برای سلامت کودک به دنبال خواهد داشت.

طالع بیان کرد: اولیا باید از علائم افت قند خون مطلع باشند و یکی از ارکان اصلی درمان در کودکان دیابتی افزون‌بر استفاده از انسولین، تغذیه درست است، کودکان دیابتی باید بدانند متناسب با میزان انسولینی که تزریق می‌کنند چه مقدار ماده قندی بخورند تا در عین حال که قندشان کنترل می‌شود دچار افت قند خون نشوند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان با توصیه به دانش آموزان دیابتی برای روز‌هایی که در مدرسه فعالیت ورزشی دارند، گفت: فعالیت بدنی یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت در کودکان دیابتی محسوب می‌شود، این کودکان باید روز‌هایی که قصد دارند ورزش کنند در ساعت نزدیک به ورزش، مقدار انسولین را کمتر کنند یا قبل از ورزش ماده غذایی حاوی مواد قندی بخورند.

پژوهشگر پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: قند خون کودکان دیابتی باید به طور مداوم بررسی و تغییرات و نوسانات قند خون مشخص شود و پزشک و خانواده کودک بر اساس میزان قندخون به هدف تعیین شده برسند، به عنوان مثال هدفی را بر اساس سن برای قند خون ناشتا در نظر می‌گیریم و بر اساس این هدف دوز مصرف انسولین و تغذیه را برنامه ریزی می‌کنیم.

وی در ادامه افزود:  یکی از مشکلاتی که کودکان دیابتی در معرض آن قرار دارند مشکلات روحی و روانی است؛ در واقع مانند هر بیماری مزمن دیگری این کودکان و والدین آن‌ها در ابتدا که دیابت نوع یک کودک تشخیص داده می‌شود، آنها وارد مرحله انکار می‌شوند و به دنبال راه‌های مختلف برای درمان می‌گردند و تلاش می‌کنند با برخی راهکار‌ها میزان تزریق را کم کنند. کودک در ابتدای ابتلاء دچار افسردگی می‌شود، اما به مرور زمان کودک و خانواده اش می‌پذیرند که او به دیابت مبتلا شده و اینجاست نقش پزشک، پرستار، مددکاران اجتماعی و روانشناسان اهمیت پیدا می‌کند که باید همه نکات لازم را به کودک و خانواده اش گوشزد کنند و به آن‌ها بفهمانند که کودک به بیماری دیابت نوع یک مبتلا شده است و تا پایان زندگی او ادامه خواهد داشت.

طالع با تاکید بر اینکه کنترل دیابت و نظم در زندگی در این کودکان بسیار حائز اهمیت است، افزود: کودکان مبتلا به دیابت باید در میزان انسولین تزریقی، فعالیت بدنی و رژیم غذایی توصیه‌های لازم را به دقت انجام دهند و همواره این نظم در زندگی را سرلوحه کار خود قرار دهند و اگر به این نظم و توصیه ‌ها عمل کنند زندگی عادی و بدون دغدغه‌ای خواهند داشت.

وی در ادامه به عوارض حاد ناشی از بالارفتن دیابت در لحظه اشاره کرد و گفت: وقتی قند بیش از حد بالا می‌رود اسید خون افزایش پیدا می‌کند و فرد وارد کما می‌شود در این حالت اسید خون بالا می‌رود و بدن به جای استفاده از قند از ماده چربی که خاصیت اسیدی دارد استفاده می‌کند و فرد دچار کمای اسیدی می‌شود و به حال مرگ می‌افتد.

این متخصص با توجه به عوارض هولناک دیابت کنترل نشده در کودکان افزود: اگر کنترل درستی روی دیابت نداشته باشیم پس از گذشت ۱۰ تا ۱۵ سال پس از تشخیص بیماری ،کودک ممکن است دچار عوارض جبران ناپذیر قلبی عروقی، چشمی کلیوی و نوروپاتی‌های محیطی می‌شود که در دست و پا عوارضی جدی به دنبال دارد.

طالع در انتها اظهار کرد: متاسفانه شاهد آن هستیم، کودکانی که دیابت خود را کمتر کنترل می‌کنند روز به روز افزایش پیدا می‌کند و این نوید دهنده آن است که در چند سال آینده با آمار زیادی مواجه می‌شویم که به دلیل کنترل نکردن دیابت دچار عوارض دراز مدت شده اند.