زیره درمانگر بیماری های گوارشی

از دیدگاه طب مکمل زيره‌ سياه‌ دارای طبع‌ بسیار گرم‌ و خشک‌ است‌. زيره‌ سياه‌ دارای‌ خواص‌ بادشکن‌، مقوي‌، زيادکننده‌ شير، قاعده‌آور، نيرودهنده‌، ضد کرم‌، هضم‌ کننده‌، ضد تشنج‌، قابض‌، معرق‌، مقوی معده‌، قاطع‌ اسپرم‌ است‌

زیره درمانگر بیماری های گوارشی

به گزارش حکیم نیوز: زیره گیاه معطری است که به عنوان ادویه و داروی گیاهی در بیشتر کشورهای جهان شناخته می شود. این گیاه خوش طعم و خوش عطر در آشپزی و پزشکی کاربردهای فراوانی دارد و به دو نوع سبز و سیاه تقسیم می شود . نوع سیاه آن به زیره ایرانی مشهور است.

مهمترین خواص زیره ایرانی

از دیدگاه طب مکمل زيره‌ سياه‌ دارای طبع‌ بسیار گرم‌ و خشک‌ است‌. زيره‌ سياه‌ دارای‌ خواص‌ بادشکن‌، مقوي‌، زيادکننده‌ شير، قاعده‌آور، نيرودهنده‌، ضد کرم‌، هضم‌ کننده‌، ضد تشنج‌، قابض‌، معرق‌، مقوی معده‌، قاطع‌ اسپرم‌ است‌.

 از دیگر خواص زيره‌ سياه‌ می توان به رفع‌ نفخ‌ شکم‌، برطرف‌ کردن‌ سوء هاضمه‌، تسهيل‌ هضم‌ غذا، رفع دل‌ پيچه‌ کودکان‌، انگل‌ زدایی معده‌ و روده‌، دفع‌ بادهاي‌ کليه‌ و مثانه‌، بهبود تنگي ‌نفس‌، درمان سکسکه‌ نفخی‌ اشاره کرد؛ همچنین این گیاه  يک‌ داروي‌ سنتی‌ براي‌ رفع‌ سوء هاضمه‌ خصوصاً نفخ‌ شکم‌ است‌.

 یکی از خواص ویژه زیره سیاه درمان مشکلات دستگاه گوارشی است. این گیاه حاوی خاصیت مسکنی است که به تسکین درد روده کمک می کند. همچنین این قابلیت را دارد که سایر مشکلات روده ای را نیز درمان کند. از سوی دیگر زیره دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی است که در بهبود التهاب های مزمن که منجر به بیماری های مختلفی مانند التهاب روده می شود بسیار موثر است.

در مطالعات اخیر، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که زیره سیاه برای درمان چندین بیماری گوارشی از جمله سوء هاضمه و زخم معده بسیار مفید است. همچنین رشد باکتریهای مضر روده را مسدود می کند، در حالی که باکتریهای مفید را دست نخورده باقی می گذارد. این باکتری های خوب مواد مغذی تولید می کنند، التهاب را کاهش می دهند، هضم را بهبود می بخشند و از سلامت ایمنی بدن پشتیبانی می کنند.

متخصصان طب مکمل معتقدند زیره سیاه به دلیل داشتن پتاسیم برای حفظ ضربان قلب منظم بسیار مفید است. همچنین این خاصیت به کاهش انقباض عروق و رگ ها کمک کرده و فشار خون را کاهش می دهد. از سوی دیگر دانه های زیره سیاه، با سرعت بخشیدن به روند هضم و تسکین یبوست به افزایش اشتها کمک می کند.

از دیدگاه طب مکمل زیره سیاه حاوی مقدار زیادی منگنز است که به بهبود متابولیسم بدن کمک می کند و مصرف منظم آن باعث افزایش روند تولید انرژی در بدن می شود.