نسخه طب سنتی برای گرمازدگی

فاضل: ساماندهی متخصصین و کارشناسانی که در زمینه سلامت یا طب سنتی فعالیت دارند راهکار بسیار خوبی است.

نسخه طب سنتی برای گرمازدگی

به گزارش حکیم نیوز؛ طب سنتی علیرغم اقبال عموم جامعه گاها با سوء استفاده ها و سودجویی هایی مواجه می شود که خیلی در خور جایگاه این طب دیرینه و آبا و اجدادی نیست. چنانچه طب سنتی برای برخی بیماری های خاص راهکارهای کارایی دارد اما برخی سودجویان که اقبال و گرایش مردم را به آن می بینند سعی در سوء استفاده از فضای موجود را دارند. «سید محمد یاسین فاضل»، محقق و پژوهشگر طب سنتی و درمانگر در این حوزه بهترین روش برای جلوگیری از این سوء استفاده ها را ساماندهی کارشناسان این حوزه عنوان می کند.

فاضل در ادامه گفت‌و‌گویش  با خبرگزاری طب سنتی «حکیم نیوز » اظهار داشت:  ساماندهی متخصصین و کارشناسانی که در زمینه سلامت یا طب سنتی فعالیت دارند راهکار بسیار خوبی است.

این درمانگر با اشاره به برخی سودجویی ها و سوء استفاده ها خصوصا در درمان هایی مانند درمان کبد چرب و چاقی که از مهمترین و شایع ترین بیماری های عصر حاضر است با بیان اینکه راهکارهای زیادی در این زمینه وجود دارد، ادامه داد: بهترین راه درمان کبد چرب اصلاح تغذیه است و راهکار دیگر ازاله اسباب است و به عبارتی سبب‌ها و علت‌هایی که باعث می‌شود یک بیماری به وجود بیاید از بین ببریم و یا مواردی که باعث یک بیماری می‌شود، حذف شود .

وی از موارد مهم ایجاد کبد چرب در کشورمان ایران را  مصرف آب یخ، مصرف آب خنک، مصرف آب در وسط غذا و نجویدن غذا دانسته و ابراز کرد: قطعا تا زمانی که این موارد برطرف نشوند درمان هایی مانند مصرف قرص و شربت و داروهای ترکیبی و غیره جواب نمی‌دهد.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی علاوه بر موارد ذکر شده جهت درمان کبد چرب، مزاج هر شخص را هم در راه درمان آن  تأثیرگزار عنوان کرده و افزود: این امر در زمان تجویز دارو برای بیمار باید در نظر گرفته شود.

وی در پاسخ به این سوال که داروهای گیاهی و قرص‌هایی با عنوان درمان چاقی تجویز و تبلیغ می‌شود و چه بسا که هزینه زیادی هم برای بیمار در بر دارد؛ عنوان کرد:  آگاهی مردم بهترین گزینه است؛ مشکل از آنجا شروع شده که ما طب سنتی را آنگونه که باید و شاید به مردم معرفی نکردیم؛ البته خود مردم راه درمان درست را متوجه می‌شوند اما هر چه مردم آگاهی بیشتری کسب کنند قطعا تشخیص درست ‌تری دارند و متوجه می‌شوند که راه درمان چاقی یا لاغری دوره‌های 40 الی 45 روزه یا فلان و قرص و داروی تبلیغاتی نیست بلکه راههای بسیار بهتری برای درمان وجود دارد.

این پژوهشگر طب سنتی  اضافه کرد: بهترین راهکار را نمی‌توان برای همه تجویز کرد چرا که مزاج شخص و علت درمان چاقی و لاغری برای همه یکسان نیست و هر فردی مزاج و دلایل خودش را دارد؛ به عنوان نمونه آیا شخص مورد نظر در اثر بیماری لاغر یا چاق شده و یا فردی است که اطلاعی از وضعیت سلامت خود ندارد و اینکه فرد قصد دارد به مرحله بدنسازی برسد یا اینکه بحث سلامت فرد مورد نظر است؟ هر کدام داستان خود را دارد و درمان با توجه به ویژگی های بدنی و مزاجی هر فرد متفاوت است.

فاضل در قامت درمانگر  پیشنهادی هم به منظور درمان گرمازدگی و التهابات پوستی به ویژه با نزدیک شدن فصل گرما عنوان کرد و افزود: هر چند این مهم هم بستگی به مزاج و سیستم‌های ایمنی بدن دارد که آیا مزاج از حالت تعادل خود خارج شده یا خارج نشده است اما یکی از راههای ساده و بی خطر، انجام حجامت است که البته همان هم برای همه تجویز نمی‌شود.

وی ادامه داد: مصرف صاف کننده‌های خون مانند رب انار، آب انار، شربت زرشک و غیره را هم در این فصل توصیه می‌کنیم.

این محقق در پاسخ به این سوال هم که آیا  استفاده از کرم های ضد آفتاب را در فصل تابستان پیشنهاد می کنید یا خیر؟ گفت: مخالفتی نداریم اما پیشنهاد هم نمی‌کنیم.

فاضل همچنین بهترین تغذیه در فصل تابستان را با توجه به  توصیه های طب سنتی در این زمینه بسته به باورهای مردم دانست و افزود: مراعات کردن مردم به فرهنگ و آگاهی و اعتقاد و باورهایشان بستگی دارد اما  در خصوص بهترین تغذیه هم پیشنهاد ما مصرف غذاهایی است که خون را به هیجان نیاورد و از هیجان و غلبه خون کم کند و صاف کننده خون و کاهش دهنده حجم خون باشد. مصرف غذاهای سبک هم توصیه می‌شود و از طرفی مصرف غذاهای چرب را کم کنند چرا که باعث غلبه صفرا است.

 

 ** حکیم نیوز تنها انعکاس دهنده نظرات کارشناسان درباره بیماری ها و درمان است و هیچ نظری را تایید یا رد نمی کند.