سبزی با طعم فاضلاب

یافته‌های محققان حوزه سلامت و بهداشت همواره بر اهمیت استفاده از سبزیجات در کاهش بیماری‌ها و تاثیر عمده آن در حفظ سلامت بدن تاکید دارد.

سبزی با طعم فاضلاب

حکیم نیوز: آبیاری مزارع و زمین‌های کشاورزی با فاضلاب شهری و تصفیه نشده یکی از مشکلاتی است که سالهاست مورد توجه کارشناسان محیط‌ زیست و کشاورزی و مسئولان قرار گرفته  است.  بررسی ها نشان می دهد که یکی از راه های انتقال بیماری ها، از طریق مصرف مواد غذایی و محصولات کشاورزی است که با استفاده از آب های آلوده و فاضلاب، تهیه شده اند. بطوری که شایع ترین بیماری ناشی از مصرف سبزیجات و صیفی جات آبیاری شده با فاضلاب، اسهال و استفراغ و تب روده است.

آب آلوده عاملی برای بروز انواع مریضی ها

یافته‌های محققان حوزه سلامت و بهداشت همواره بر اهمیت استفاده از سبزیجات در کاهش بیماری‌ها و تاثیر عمده آن در حفظ سلامت بدن تاکید دارد اما در این میان باید به این نکته نیز توجه داشت که سبزیجات در صورتی که به شیوه صحیحی کشت نشوند نه تنها موجب دفع امراض و حفظ سلامت بدن نمی‌شوند بلکه تبدیل به عامل تهدید‌کننده‌ای برای سلامت انسان خواهد شد.

کارشناسان بهداشتی و کشاورزی معتقدند که فاضلاب‌های شهری حاوی مقادیر زیادی فلزات سنگین و سمی است و می‌ توانند شامل مخلوطی از آلودگی‌های بیولوژیکی و شیمیایی باشند. در واقع بیشترین و خطرناک‌ ترین آثار مسمومیت به وسیله فلزات سنگین، در‌ مراحل رشد و نمو انسان رخ می ‌دهد و باعث کند ذهنی و اختلال در یادگیری، اختلال در حافظه، آسیب دیدن سیستم عصبی و اختلالات حرکتی نظیر تشنج یا بیش ‌فعالی در کودکان می‌ شود. جیوه و سرب، احتمال ابتلا به سندرم خود ایمنی را افزایش می ‌دهند و عوارضی همچون روماتیسم قلبی، امراض کلیوی، ناراحتی‌های عصبی و اختلال در سیستم گردش خون را باعث می‌شود. فلز سرب می ‌تواند مانند کلسیم در استخوان‌ها رسوب کند که این امر باعث ایجاد تومورهای کلیوی و سرطان‌ های مختلف می‌ شود. همچنین کادمیوم موجود در کودهای کشاورزی عوارض مختلفی از قبیل کم ‌خونی، بیماری استخوانی، کبدی و کلیوی ایجاد می ‌کند. ایجاد این مشکلات در نتیجه استفاده از محصولات کشاورزی کم اهمیت نیست و باید در این‌ زمینه دستگاه ‌های مختلف مانند وزارت بهداشت، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و شوراها دست به دست هم بدهند تا این معضل حل شود.

در خاتمه گفتی است که از نظر کارشناسان، بهترین راهکار تامین آب کشاورزی برای مزارع با وجود کم‌ آبی در کشور، تصفیه و بازچرخانی آب فاضلاب‌ های شهری و پساب‌ های کشاورزی است، راهکاری که باید از سوی مردم و مسئولان مدنظر قرار گیرد.