سخنگوی وزارت بهداشت: استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل برای مقابله با کرونا

سیما سادات لاری: در زمینه تاثیر طب سنتی برای درمان کرونا هم هنوز هیچ دارویی، چه شیمیایی و چه طبیعی یا گیاهی برای درمان قطعی این بیماری کشف نشده

سخنگوی وزارت بهداشت: استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل برای مقابله با کرونا

به گزارش حکیم نیوز: فضای رسانه ای کشور از ابتدای اپیدمی کرونا شاهد نوعی تضارب آرا در وزارت بهداشت در خصوص به کارگیری شیوه های درمانی طب سنتی بود، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت درمان و آموزش پزشکی کشور در اینباره گفت: وزارت بهداشت مخالفتی با طب سنتی ندارد؛ چرا که طب سنتی می‌تواند مکمل مناسبی در برخی بیماری‌ها در مراقبت از بیماران باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه برخی افراد به دنبال القای مسائل غیرعلمی و تایید نشده تحت پوشش طب سنتی هستند، ادامه داد: این مسائل غیرعلمی در مجامع علمی و حتی توسط خود متخصصان دانشگاهی طب سنتی مورد تایید نیست.
لاری درادامه اظهار داشت: در زمینه تاثیر طب سنتی برای درمان کرونا هم هنوز هیچ دارویی، چه شیمیایی و چه طبیعی یا گیاهی برای درمان قطعی این بیماری کشف نشده و در نتیجه اگر دارویی در حوزه طب سنتی هم تولید شود، ابتدا باید اثربخشی و بی خطر بودن آن در کارآزمایی‌های بالینی اثبات شود تا بتوان آن را تأیید کرد.
سخنگوی وزارت بهداشت ضمن بیان وجود داروهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن تصریح کرد: در این زمینه باید توجه کرد دارو‌های متعددی تحت عنوان تقویت سیستم ایمنی وجود دارند که اگرچه ممکن است برای بهبود ایمنی و پیشگیری کاربرد داشته باشند، اما بدون شواهد علمی نمی‌توان مدعی شد در درمان کرونا موثر هستند.
وی در خاتمه افزود: ایران در زمینه مقابله با کووید 19در جلسه‌های ویدیو کنفرانس متعددی که با حضور نمایندگان کشور‌های مختلف برگزار شده شرکت کرده و حتما از ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج برای مقابله با ویروس کرونا استفاده می‌کنیم، ولی همه این موارد باید توسط کمیته علمی کرونا تایید شود.