سخنگوی وزارت بهداشت: باید اثربخشی داروهای سنتی و شیمیایی برای درمان کرونا ثابت شود

سخنگوی وزارت بهداشت: باید اثربخشی داروهای سنتی و شیمیایی برای درمان کرونا ثابت شود

به گزارش حکیم نیوز: سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری با اصحاب رسانه که عصر چهارشنبه دوازدهم شهریور در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین برگزار شد، با تجلیل از شهدای کادر درمان اظهار داشت: در هفت ماه گذشته که درگیر کرونا بودیم شاهد تلاش ایثارگرانه کادر درمانی و بهداشتی بودیم و در راه خدمت به مردم 164 شهید مدافع سلامت تقدیم کردیم.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به داروهای طب سنتی در درمان و یا پیشگیری از ابتلا به کرونا گفت: متأسفانه نادانسته‌های ما در خصوص بیماری کرونا زیاد است و هنوز داروی قطعی و مؤثر هم برای درمان پیدا نشده و آنچه در خصوص طب سنتی در درمان بیماری گفته می‌شود صحت ندارد و تأیید نمی‌شود.

لاری اضافه کرد: باید اثر بخشی و بی خطری یک داروی شیمیایی و یا سنتی ثابت شود و سپس اعلام کنیم اما آنچه ثابت شده اینکه با داروی سنتی نمی‌توان کرونا را درمان کرد و هنوز وزارتخانه در این زمینه موردی را تأیید نکرده است.

وی در خصوص ساخت واکسن کرونا  تأکید کرد: خبرهایی در مورد ساخت واکسن توسط کشورهای چین، فرانسه و آکسفورد منتشر شده و کشورهایی که ادعای ساخت کرده‌اند باید تست حیوانی و انسانی و کارآزمایی در سه مرحله را انجام دهند و پس از تائید اعلام نظر کنند اما به نظر می‌رسد یک سال زمان ببرد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه واکسن مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قابل استفاده در کشور خواهد بود گفت: ما مکاتباتی با کشورهای پیشرفته داشته ایم تا اگر واکسن تهیه شد بلافاصله برای خرید آن اقدام کنیم.

لاری در خصوص توزیع واکسن آنفولانزا نیز خاطرنشان کرد: باید از مردمی که واجد شرایط اخذ واکسن آنفلو‌انزا هستند کارت ملی دریافت شود تا از هر گونه سوءاستفاده از این واکسن توسط سودجویان ممانعت شود.