سعد کوفی؛

سعد کوفی یا صباح الخیر، گیاهی دارویی با طبیعتی گرم و خشک است. گفتنی است که در طب گیاهی به غده زیرزمینی گونه‌هایی از گیاه جگن، سعد گفته می‌شود، پوست آن سیاه، ولی داخل آن سفید بوده، اما مغز سعد هندی سفید نیست.

سعد کوفی؛

به گزارش حکیم نیوز: حسین راغ آرا، مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان در رابطه با خواص دارویی گیاه سعد کوفی اظهار داشت: سعد کوفی یا صباح الخیر، گیاهی دارویی با طبیعتی گرم و خشک است. گفتنی است که در طب گیاهی به غده زیرزمینی گونه‌هایی از گیاه جگن، سعد گفته می‌شود، پوست آن سیاه، ولی داخل آن سفید بوده، اما مغز سعد هندی سفید نیست.

به گفته وی اگر عصاره سعد هندی به پوست مالیده شود باعث ریزش مو در آن موضع می‌شود؛ همچنین این گیاه معرق بوده و ادرار را زیاد می‌کند.

راغ آرا با اشاره به اینکه این گیاه دارویی برای دفع انگل‌های روده‌ای مفید بوده، آرام بخش و ضداسپاسم است، خاطرنشان کرد: سعد کوفی برای کاهش تحریکات روده‌ای و اختلالات معده نیز بسیار پرکاربرد است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان در ادامه به بیان خواص دیگر سعد کوفی پرداخت و بیان کرد: این گیاه برای درد و نفخ معده بسیار مفید بوده و درمانگر ناراحتی‌های کبدی و بیماری زردی است. همچنین خون را تصفیه می‌کند و برای بیماری روماتیسم مفید است.

وی تصریح کرد: این گیاه دارویی برای تقویت قوای فکری مفید بوده و افراد می توانند برای کاهش سردرد و رفع بدبویی دهان که ناشی از سوء هاضمه باشد، از سعد بهره بگیرند.

راغ آرا با اشاره به اینکه سعد کوفی، باعث روشن شدن پوست شده و رنگ رخساره را باز می‌کند، گفت: شستن دهان و دندان با پودر آن باعث تقویت لثه‌ها و خوشبویی دهان می‌شود.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان در ادامه افزود: اگر افراد مقداری از پودر سعد کوفی با پودر صابون جامد و یا صابون مایع مخلوط کرده و استفاده شود علاوه بر خوشبویی بدن باعث سلامت و روشن شدن پوست خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه پودر سعد کوفی روی زخم باعث رویانیدن گوشت تازه می‌شود، بیان کرد: مقدار خوراک آن روزانه بسته به وزن انسان تا ۴ گرم بوده و مصرف زیاد از حد آن برای خون مضر بوده و پیوسته باید در حد مجاز از آن استفاده کرد.