نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت:

سفر به امکان زیارتی و انجام اعمال مذهبی در ایام کرونایی جایز و صحیح نیست

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم تاکید کرد: رفتن به مکان های مذهبی برای انجام اعمال مذهبی و زیارت را برای ثوابش انجام می دهیم اما اگر قرار است در مسیر انجام این ثواب، خلاف دستور فقها و بزرگان دین عمل کنیم، قطعا ثواب ما جای سؤال دارد و عمل ما جایز و صحیح نیست.

سفر به امکان زیارتی و انجام اعمال مذهبی در ایام کرونایی جایز و صحیح نیست

به گزارش حکیم نیوز: حجت‌الاسلام سید محمد طاهری خرم­آبادی، نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به رعایت بالا پروتکل های بهداشتی توسط مردم قم در مساجد و اماکن مذهبی نسبت به اماکن دیگر اظهار داشت: با توجه به گزارشات و بازدیدهایی که از چندین مسجد در قم داشته­ایم، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و ضدعفونی لوازم نماز مانند مهر و سجاده و همچنین ضد عفونی  فضای مسجد خصوصاً در مراسم و مناسبت­ها با دقت و مستمر انجام می شود.

وی در ادامه در رابطه با رعایت پروتکل های بهداشتی در  حرم مطهر حضرت معصومه گفت: مسئولین مرتبط تلاش خود را برای تحقق این مهم انجام می دهند. البته گفتنی است که گاهی کثرت جمعیت، کنترل رعایت پروتکل های بهداشتی را سخت می کند که بخشی از آن طبیعی است.

طاهری خرم­آبادی در خصوص شرایط برگزاری نماز جمعه در قم خاطرنشان کرد: چند هفته ای است که با آبی شدن استان قم، نماز جمعه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار می شود؛ البته با تغییر وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان، ستاد برگزاری نماز جمعه و سایر ارگان­ها تابع نظر مسئولین ستاد استانی هستند و  هر زمان لازم باشد مانند قبل نماز جمعه تعطیل خواهد شد.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم در ادامه افزود: تصمیم گیری نهایی در رابطه با سفر نوروزی به استان ها از جمله استان های مذهبی چون قم، با وزارت کشور است اما با توجه به اینکه مقام معظم رهبری اخیراً فرمودند که امسال سفر نمی روند و توصیه می کنند که مردم هم نروند و تابع نظرات ستاد مسئولین ستاد کرونا هستند، اقشار مذهبی و مردم نیز باید تابع دستور مرجع دینی خود باشند.

به گفته وی رفتن به مکان های مذهبی برای انجام اعمال مذهبی و زیارت را برای ثوابش انجام می دهیم اما اگر قرار است در مسیر انجام این ثواب، خلاف دستور فقها و بزرگان دین عمل کنیم، قطعا ثواب ما جای سؤال دارد و عمل ما جایز و صحیح نیست.

طاهری خرم آبادی تاکید کرد: مردم باید امسال نیز مانند سال گذشته از رفتن به سفرهای غیر ضروری بپرهیزند و وزارت کشور نیز مانند موج سوم کرونا، ورودی شهرها را ببندند و رفت و آمد مردم و مسافران را ممنوع کند تا از طغیان مجدد ویروس پیشگیری شود.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم در ادامه خاطرنشان کرد: در شب و روز  سال تحویل نیز باید از تجمعات در حرم پیشگیری شود و حتی مردم استان قم نیز به تناوب به حرم و زیارت مراجعه کنند و لزوماً ضرورتی ندارد که در زمان سال تحویل حجم زیادی از مردم در حرم حضرت معصومه (س) و جمکران خصوصاً در مکان­های بسته تجمع کنند.

وی در رابطه با در نظرگرفتن تمهیدات لازم برای ایام نوروز و سال تحویل در حرم اظهار داشت: تمهیداتی برای ایام نوروز خصوصاً شب و روز سال تحویل برای پیشگیری از عدم تجمع مردم قم در حرم و کنترل رعایت پروتکل ها از سوی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی قم اندیشیده شده اما دستگاه های دیگر نیز باید برای تحقق نتیجه بهتر همکاری کنند.

طاهری خرم­آبادی در پایان تصریح کرد: به منظور ارتقاء سلامت مردم و مدیریت بهتر این مسأله ما حاضریم نیروهای دانشجو و طلاب داوطلب را هم برای کمک بفرستیم اما کنترل تعداد زیاد جمعیت گاهی سخت و حتی غیر ممکن است و هر چه ما تلاش کنیم، ازدحام جمعیت، رعایت پروتکل ها را کمرنگ می کند؛ بنابراین نیاز به همکاری بهتر مردم، رسانه ها از جمله صدا و سیما و مسئولین داریم.