سنگ درمانی؛ آشنایی با علمی که هنوز ناشناخته است

علم سنگ درمانی یا سنگ تراپی، از دو کشور مصر و هند نشأت گرفته است، این علم امروزه با طب مکمل در آمیخته و با این که قدمتی به درازای تمدن هند و مصر باستان دارد؛ اما هنوز هم یکی از علوم مبهم و کمتر شناخته شده بین اقوام مختلف است

سنگ درمانی؛ آشنایی با علمی که هنوز ناشناخته است

 به گزارش حکیم نیوز؛ محمدعلی زارعیان  متخصص طب سنتی در اینباره بیان کرد: امروزه سنگ‌ درمانی زیر مجموعه‌ ای از انرژی‌ درمانی به حساب می‌ آید و مطالب آن عمدتا برگرفته از منابع طب مکمل طب هند، مصر، طب آیورودا، طب چین و دیگر مکاتب طبی سنتی و بومی است.

به گفته وی برای سنگ‌ درمانی کار علمی درست و مقاله قابل استنادی در منابع پزشکی نوین وجود ندارد؛ البته این به معنای نفی اثر سنگ‌ ها نیست، چرا که در این زمینه در منابع طب مکمل ایرانی و همچنین در منابع روایی، مطالب جالب توجهی وجود دارد.

زارعیان با اشاره به این که در طب مکمل از سنگ‌ های مختلف در تهیه داروهای ترکیبی استفاده می شود گفت: در طب مکمل در مورد اثرات درمانی سنگ ‌های زینتی صحبت‌ هایی شده که اغلب این اثرات بر اساس رنگ، مزاج و خواص سنگ‌ها مطرح شده و مطالب بسیاری در این زمینه نوشته شده است. به عنوان مثال یاقوت چهار رنگ سرخ، زرد، کبود و سفید دارد که رنگ سرخ بهترین نوع آن است و به دلیل رنگی که دارد نشانه صحت است و نگاه کردن به آن موجب فرح و زدودن غم و غصه و موجب اشتعال حرارت جنسی می‌شود.

 دبیر انجمن طب مکمل اظهار کرد: فیروزه از نظر مزاجی سرد و خشک است‏ و تنها نوع نیشابوری آن توصیه می ‌شود. فیروزه‏ در اثر مجاورت و تماس با چربی، بوی تند و تیز حتی بوی مشک و حرارت حمام تباه می ‌شود.

 زارعیان در ادامه به بیان خواص شگف انگیز فیروزه پرداخت و بیان کرد: فیروزه در تقویت بینایی، قلب، دستگاه گوارش و اعصاب بسیار موثر است. همچنین داروسازان از این سنگ برای ساخت داروهای چشم استفاده می کنند.

وی در پایان به جنبه های دیگری از سنگ درمانی پرداخت و تصریح کرد: مطالب جالبی از منشأ ایجاد سنگ‌ های زینتی مختلف در روایات آمده است و توصیه به ساخت و استفاده انگشتر با نگین‌ هایی از عقیق، یاقوت، فیروزه، زمرد و حدید چینی در شرایط مختلف در این روایات ذکر شده است.