شتر بومی آمریکای لاتین درمانی برای کرونا

نتایج یک تحقیق علمی در انگلستان نشان می دهد که آنتی بادی های گرفته شده از خون لاما یا شتر بی کوهان در خنثی کردن کرونا ویروس و جلوگیری از ورود این ویروس به سلول های انسانی مؤثر است

شتر بومی آمریکای لاتین درمانی برای کرونا

به گزارش حکیم نیوز: لاما شتر اهلی و  بومی آمریکای جنوبی است که بدون کوهان بودن این حیوان را از سایر گونه ها متمایز می کند، لاما به خاطر ویژگی های منحصر به فرد بدنی، مورد توجه پژوهشگران قرار می گیرد، یکی از دلایل این توجه آن است که لاماها معمولا آنتی بادی های بسیار کوچکی به نام نانوبادی ها تولید می کنند که نسبت به آنتی بادی هایی که بدن انسان تولید می کنند، کوچکتر هستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی میل، نتایج آزمایش هایی که دانشمندان انگلیسی بر روی این نانوبادی ها انجام داده اند نشان می دهد که این نانوبادی ها به صورت طبیعی تولید می شوند و دانشمندان می توانند با پیوند زدن این نانوبادی ها به پروتئین اسپایک ویروس کرونا، این ویروس را خنثی کرد و از ورود آن به سلول های انسانی جلوگیری کرد.

محققان دانشگاه ردینگ در انگلیس که این تحقیق را انجام دادند، معتقدند که از این نانوبادی های مشتق شده از خون لاما در نهایت می توان به عنوان درمان برای انسان های مبتلا به موارد شدید کووید۱۹ استفاده کرد.

پژوهشگران در این مطالعه دو نانوبادی از خون لاما را به نام Fifi گرفتند. آنها این نانوبادی ها را به گونه ای تنظیم کردند که پروتیین اسپایک را در سطح ویروس کووید۱۹  هدف قرار دهد این محققان طی فرایند پژوهشی متوجه شدند که این نانوبادی ها با موفقیت مانع چسبیدن این ویروس به گیرنده در سطح سلول های انسانی می شوند.

براساس این گزارش، مطالعات روی آنتی بادی های گرفته شده از لاما هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و رسیدن به مرحله آزمایشات انسانی آن معمولا به یک یا چند سال زمان نیاز دارد.