پروفسور علویان در نامه ای به معاون علمی ستاد کرونا خواستار شد:

شفاف سازی در خصوص درمان بیماران کرونایی با استفاده از داروی سووداک

به عنوان یک مثال تجویز داروی "سووداک" ترکیبی از سوفوسبوویر، داکلاتاسوویر توسط پزشکان و مراکز  درمانی به بیماران مبتلا به کرونا می باشد. این دارو در درمان هپاتیت سی موثر بوده است.

شفاف سازی در خصوص درمان بیماران کرونایی با استفاده از داروی سووداک

حکیم نیوز: پس از استعفای معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و نقش وی در استفاده از برخی داروها برای بهبودی بیماران کرونایی و پرهیز از استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی و مقابله با این دانش پروفسور سید مؤید علویان معاون سابق سلامت وزارت بهداشت با ارسال نامه ای به رئیس کمیته علمی ستاد کرونا خواستار شفاف سازی در این خصوص شد، متن این نامه بدین شرح است:

بسمه تعالی

جناب اقای دکتر مصطفی قانعی
رییس محترم کمیته علمی ستاد کرونا
سلام علیکم
ابتدا از تلاش اساتید گرامی ان کمیته محترم در تقویت علمی کشور در زمینه بیماری کرونا و ارایه راه حل های مهم در جهت کنترل بهتر این بیماری و با توجه به وظیفه ذاتی آن کمیته محترم در شفاف سازی در مباحث درمان بیماران موارد ذیل جهت استحضار و دستور اقدام مقتضی ارسال می گردد. 
١. در حال حاضر درمان بیماری کرونا (کووید.١٩) یک موضوع پر چالش در سراسر دنیا می باشد و در دنیا و به تبع ان اختلاف نظرات علمی زیادی وجود دارد و عزم محققین در یافتن درمانهای موثر و کم خطر را بیشتر نموده است. بدیهی است مرجع تایید یا رد انواع داروها در درمان بیماری کرونا ، وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و به تبع ان کمیته علمی ستاد کرونا است.
 
٢. تا بحال و به دفعات متعدد و در راستای وظیفه سازمانی از طرف مسوولین محترم وزارت بهداشت و از طرف شخص حضرتعالی در صدا و سیما و در اطلاعیه های رسمی در مورد عدم تاثیر داروهایی مثل رمدسوویر، فلاوپریوویر ، هیدروکسی کلروکین و...مطالبی منتشر شده است. بدیهی است بدنه علمی کشور که در حال حاضر در بیمارستانها مشغول جانفشانی و تلاش برای نجات جان بیماران می باشند، منتظر اظهارنظرهای صریح، علمی و بدون تضاد منافع است. تجویز دارو در خارج از دستورالعمل ابلاغی وزارتخانه و ستاد کرونا و در خارج از طرحهای تحقیقاتی و بدون مجوز وزارتخانه مجاز نبوده و تبعات قانونی و حقوقی برای تجویزکنندگان خواهد داشت. 

۴. با توجه به اظهارنظرهایی در مورد تاثیر مثبت داروهای گیاهی در درمان کمکی کرونا در کشور چین و اخیرا در ایران لطفا أظهارنظر صریح بفرمایید.

٣. به عنوان یک مثال تجویز داروی "سووداک" ترکیبی از سوفوسبوویرداکلاتاسوویر توسط پزشکان و مراکز  درمانی به بیماران مبتلا به کرونا می باشد. این دارو در درمان هپاتیت سی موثر بوده است. متاسفانه به دلیل جو روانی ایجاد شده در برخی موارد بیماران یک قرص را به قیمت ٢٠٠ هزار تومان از بازار ازاد تهیه می کنند. خواهشمند است با توجه به احتمال وجود تضاد منافع با برخی مسوولین رده بالای وزارتخانه به صورت صریح و مثل سایر داروها اعلام نظر شود.ایا این دارو در درمان کرونا جایگاهی دارد یا خیر و مستندات علمی خارجی و احیانا داخلی که توسط افراد و مراکز بی طرف و بدون داشتن تضاد منافع ارایه شود. و در صورتی که ان کمیته محترم علمی و حضرتعالی توصیه به مصرف ان و یا داروهای دیگر نمی کنید به صورت صریح و شفاف اعلام کنید.

 با توجه به مرگ روزانه صدها هموطن ، اقدام عاجل حضرتعالی در تاریخ ثبت خواهد شد. توفیق حضرتعالی و همکاران علمی کشور را از خداوند منان خواستارم.

دکتر سید موید علویان
استاد تمام بازنشسته
معاون اسبق سلامت وزارتخانه 
رونوشت:
بازرسی دفتر مقام رهبری
جناب ایه الله رییسی ریاست محترم قوه قضاییه
جناب اقای دکتر عبداللهی رییس محترم حراست وزارتخانه
جناب اقای دکتر جهان پور مدیرکل محترم روابط عمومی وزارتخانه
جناب اقای دکتر ظفرقندی ریاست محترم نظام پزشکی کشور
جناب اقای دکتر مسجدی ریاست محترم پزشکی قانونی
جناب اقای دکتر لنکرانی ریاست محترم مرکز تحقیقات سیاستگزاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز
جناب اقای دکتر جعفر اصلانی استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله عج