در گفتگو با کارشناس تغذیه مطرح شد:

شیر شتر درمانی برای دیابت

جعفریان:شير شتر در درمان بيمار ديابتي بسيار موثر است، البته در صورتي كه فرد مبتلا به فشارخون نباشد؛ زيرا سديم این شیر، بيشتر از شيرهاي ديگر است.

شیر شتر درمانی برای دیابت

پیش از آنکه کرونا نام اپیدمی قرن را به خود بگیرد، مدال عنوان اپیدمی قرن که البته خاموش پیش می رود به بیماری دیابت اختصاص یافت. این بیماری به شکلی خاموش در بدن گسترش مي يابد بدون آن كه فرد متوجه شود و زماني علايم آن بروز مي كند كه شايد ديگر دير شده باشد.
زهرا جعفریان كارشناس تغذيه در خصوص این بیماری در گفتگو با حکیم نیوز گفت: بيماران ديابتي بايد قند خون و در كنار آن فشار و چربي خون را هم كنترل كنند. غذاهاي اصلي كه ديگران استفاده مي كنند در فهرست غذاي اين بيماران هم وجود دارد، اما بايد اعتدال و تنوع در آن رعايت شود.

این کارشناس تغذیه با اشاره به رژیم غذایی بیماران دیابتی خاطرنشان کرد: غذاهاي توصيه شده به بيماران ديابتي نان سبوس دار و جو است و نان هاي سفيدي كه در بسياري از نانوايي ها پخته مي شود مناسب نيست. برنج قهوه اي، سيب زميني به مقدار محدود، ماكاروني از نوع سبزي دار و سبوس دار، شير كم چرب، حبوبات، جو دوسر، عدس، ماست چكيده و دوغ كفير در برنامه غذايي هفتگي اين بيماران بايد گنجانده شود.

جعفریان با اشاره به خواص شیر شتر به عنوان دارویی برای درمان بیماران دیابتی اظهار کرد: شير شتر در درمان بيمار ديابتي بسيار موثر است، البته در صورتي كه فرد مبتلا به فشارخون نباشد؛ زيرا سديم این شیر، بيشتر از شيرهاي ديگر است. استفاده از سالاد به همراه ليمو ترش، روغن گياهي، مايع و اشباع نشده هم مناسب است كه روغن زيتون براي بيماران ديابتي جنبه درماني نيز دارد.
اين كارشناس تغذيه ادامه داد: طب سنتي، ادويه هايي را براي بهبود وضعيت و كاهش قند خون بيماران توصيه مي كند؛ براي مثال اين بيماران مي توانند تخم شنبليله را پودر كنند، در آب ولرم بريزند و مثل آب مصرف كنند.
وي ضمن بیان این نکته که بهتر است افراد دیابتی در دوره های شش ماهه به صورت مرتب به پزشک خود مراجعه کنند گفت: يكي از مشكلات بيماران ديابتي، اُفت قند خون است كه براي اين كار هميشه يك فرد ديابتي بايد تعدادي بيسكويت، شكلات و قند همراه داشته باشد كه اگر دچار افت قند خون شد سريع بتواند بخورد و پس از آن بيسكويت را استفاده كند.