شیر مادر؛ غذای کامل نوزادان

امروزه بسیاری از مادران قافل از آن که شیر مادر چه فواید و مزایای شگفت‌انگیزی برای کودکانشان به همراه دارد، نوزادان خود را با شیر خشک تغذیه می کنند که این مسئله می تواند رشد کودکان آنان را در ابعاد مختلف تحت تاثیر اثرات منفی قرار دهد.

شیر مادر؛ غذای کامل نوزادان

حکیم نیوز: امروزه بسیاری از مادران قافل از آن که شیر مادر چه فواید و مزایای شگفت‌انگیزی برای کودکانشان به همراه دارد، نوزادان خود را با شیر خشک تغذیه می کنند که این مسئله می تواند رشد کودکان آنان را در ابعاد مختلف تحت تاثیر اثرات منفی قرار دهد. در ادامه به معرفی برخی از فواید شگفت‌انگیر شیر مادر برای نوزادان می پردازیم.

فواید شیرمادر

شیر مادر بهترین، مفیدترین و تاثیرگذارترین ماده غذایی برای کودک شما است. بسیاری از عناصر موجود در شیر مادر کودک را در مقابل عفونت­ها و بیماری‌ها حفظ می‌کند. هنچنین گفتنی است که شیر مادر با کمک به رشد مغز نوزاد و کاهش مشکلات مربوط به یادگیری موجب افزایش هوش  او می‌شود. طبق مطالعات، کودکانی که از شیر مادر تغذیه کرده­اند، در امتحانات هوش نمره بهتری را کسب می‌کنند.

شیر مادر، بمب پروتئین

شیر  مادر حاوی دو نوع پروتئین است. پروتئین وی و کازئین که نسبت آن‌ها به هم ۶۰ به ۴۰ است. پروتئین وی، پروتئینی خالص، طبیعی و با کیفیت بالاست و پروتئین کازئین یکی از منابع اصلی تامین کلسیم مورد نیاز بدن انسان است. این تعادل پروتئینی موجب هضم سریع و آسان آن‌ها می‌شود. هنچنین این دو نوع پروتئین به شدت کودک را در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند. از دیگر پروتئین‌های موجود در شیر مادر نیز می‌توان به لاکتوفرین، کلسترومو لیزوزیم اشاره کرد که هر یک از این پروتئین ها وظایف مختلفی دارند. مثلا لاکتوفرین، مانع رشد باکتری‌ها در دستگاه گوارش نوزاد می شود. کلستروم، نوزاد را در مقابل بیماری‌های باکتریایی و ویروسی به ویژه آن‌هایی که مادر، نوزاد و خانواده بیشتر در معرض آن هستند، حفظ و از ‌ای کولی (نوعی باکتری) و آلرژی جلوگیری می‌کند.

همچنین لیزوزیم نیز پروتئینی است که نوزاد را در برابر ‌ای کولی و سالمونلا (یکی از شایع‌ترین مسمومیت‌های غذایی) حفظ می‌کند. همچنین رشد باکتری‌های سالم روده را افزایش می‌دهد و کاربرد ضد التهابی دارد.

شیری پر از چربی‌ها مفید

شیر مادر حاوی چربی هایی است که برای سلامت نوزاد ضروری است. این چربی‌ها برای رشد مغز، جذب ویتامین‌های محلول در چربی و تامین منابع اولیه کالری مفید است. به علاوه در ایجاد شبکیه چشم و شکل گیری سیستم عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرشار از ویتامین‌های گوناگون

میزان ویتامین‌های موجود در شیر با مصرف ویتامین‌ها در مادران رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل است که مادر باید از تغذیه صحیح از جمله ویتامین‌ها برخوردار باشد. ویتامین‌های محلول در چربی از جمله ویتامین A، D، E  و K برای سلامت نوزاد بسیار اهمیت دارد. ویتامین‌های محلول در آب مثل ویتامین C، ریبوفلاوین، نیاسین و اسید پانتونیک برای نوزاد ضروری است. به همین دلیل است که بسیاری از مشاوران شیردهی، مصرف ویتامین‌های پیش از تولد را توصیه می‌کنند.

فلوراید ماده برای رشد دندان­‌ها

از دیگر ترکیبات موجود در شیر مادر می‌توان به فلوراید اشاره کرد. فلوراید یک ماده‌ معدنی ضروری است که مینای دندان را تقویت و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

منبعی کامل از کربوهیدرات‌ها

لاکتوز اولین کربوهیدراتی است که در شیر مادر یافت می‌شود و ۴۰ درصد کالری مورد نیاز برای تولید شیر را فراهم می‌کند. لاکتوز بسیاری از باکتری‌های ناسالم موجود در معده را که از جذب کلسیم، فسفر و منیزیم جلوگیری می‌کند، کاهش می‌دهد. به علاوه با بیماری‌ها مقابله و به رشد باکتری‌های سالم موجود در معده کمک می‌کند.