صبحی که با تلخکامی شروع می شود

تلخی و بد مزه بودن دهان به خاطر ناراحتی‌های دستگاه گوارش، بیماری‌های مخصوص مجاری صفرا وی و کیسه صفرا، تورم و نارسایی کبد، مسمومیت حاد و مزمن، اعتیاد به سیگار، آلودگی و بیماری‌های عفونی دهان و دندان به وجود می‌آید. نباید نسبت به تلخی دهان و بد مزه بودن دهان در هنگام صبح بی توجه بود و آن را رها کرد به امید آن که خودش خوب خواهد شد. برای خیلی از افراد پیش آمده است که صبح با دهانی بدمزه که ترش و تلخ است از خواب بیدار شوند.

صبحی که با تلخکامی شروع می شود

حکیم نیوز: شاید پیش آمده باشد که یک صبح از خواب بیدار شده باشید و بدون هیچ دلیلی ناگهان احساس کنید مزه دهانتان تلخ است، گاهی این حس آن قدر زیاد است که معمولا رغبتی به خوردن صبحانه نداریم و کم اشتها می‌شویم. این عارضه بر زندگی و کار ما در اجتماع مؤثر است و شروع یک روز نو با چنین احساسی روی اعصاب تأثیر بدی دارد و باعث تحریک آن می‌شود.

تلخی و بد مزه بودن دهان به خاطر ناراحتی‌های دستگاه گوارش، بیماری‌های مخصوص مجاری صفرا وی و کیسه صفرا، تورم و نارسایی کبد، مسمومیت حاد و مزمن، اعتیاد به سیگار، آلودگی و بیماری‌های عفونی دهان و دندان به وجود می‌آید. نباید نسبت به تلخی دهان و بد مزه بودن دهان در هنگام صبح بی توجه بود و آن را رها کرد به امید آن که خودش خوب خواهد شد. برای خیلی از افراد پیش آمده است که صبح با دهانی بدمزه که ترش و تلخ است از خواب بیدار شوند. اگر چنین مزه‌ای در دهان تان احساس کنید بدون شک دنبال دلایل آن خواهیدگشت.

دلایل تلخکامی

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر زیادی در تغییر طعم دهان و تلخی دهان در صبح دارد. سینوزیت هم یکی از دلایل تلخی دهان در صبح است. بر اثر بیماری سینوزیت، سینوس‌های بینی گرفته می‌شود و فرد بو و طعم‌ها را احساس نمی‌کند. این عوامل تلخی دهان در صبح را به همراه خواهد داشت.

همچنین سرماخوردگی، حساسیت، اختلال در سلامت دستگاه گوارش، کشیدن سیگار، استفاده از داروهای بیولوژیکی و شیمی درمانی و کاهش ویتامین هایی مثل ب 12 از عمده ترین دلایل است.

باید گفت زنانی که در مراحل اولیه بارداری باشند، تغییراتی در حس چشایی خود احساس می‌کنند. احتمال دارد برای آن‌ها در این دوران غذا‌ها طعم همیشگی را نداشته باشند و یا دهان طعم فلزی و تلخ به خود بگیرد.

رفلاکس معده یا برگشتن اسید معده به درون مری نیز ، احساس تلخی دهان در صبح را در پی دارد. رفلاکس معده باعث می‌شود که سر دل احساس سوزش کند. در واقع دریچه‌ای که بین مری و معده قرار گرفته است در حالت طبیعی باید بسته باشد تا مانع خروج اسید به درون مری شود، اما در مواقعی که این دریچه ضعیف می‌شود و یا به آن آسیبی وارد می‌شود، اسید‌ها از معده خارج شده و در معده و قفسه سینه ایجاد سوزش می‌کند.

نداشتن تغذیه مناسب و سوء تغذیه نیز می‌تواند باعث تلخی دهان در صبح شود.

چه باید کرد؟

بهترین روش برای مقابله با مشکل تلخ شدن دهان، مصرف مواد غذایی مناسبی است که به سم زدایی از بدن کمک می‌کنند. در واقع پیش از هر چیز لازم است بدن تان را از شر سموم خلاص کنید. صبح تان را با خوردن یک حبه سیر (به صورت ناشتا) آغاز کنید. با مصرف منظم و روزانه سیر، بدن تان به طور طبیعی سم زدایی می‌شود. در گام بعدی سراغ یک نوشیدنی بروید. کافیست یک نوشیدنی ساده تهیه کرده و به مدت ۸ شب متوالی (هر ماه) میل کنید. برای این کار نیاز به یک عدد چغندر، یک حبه سیر، آب نصف یک عدد لیموترش، کمی جعفری و یک قاشق چایخوری عسل دارید. ترکیبات ذکر شده را با مقداری آب در مخلوط کن بریزید و هم بزنید تا کاملا یکدست شود. این نوشیدنی باعث سم زدایی از بدن شده و توکسین‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد. در نتیجه مسئله تلخی دهان نیز به مرور برطرف می‌شود.