وزیر بهداشت دولت نهم:

طب سنتی گنجینه بسیار مهمی برای تحقیقات است

باقری لنکرانی:ما با ترویج طب سنتی عالمانه مخالف نیستیم. طب سنتی گنجینه مهمی برای تحقیقات است. ما روی ۱۳ ترکیب نیز کار کردیم و برخی از اینها مرجعیت علمی در دنیا هم پیدا کرد و به زبان انگلیسی هم چاپ کردیم.

طب سنتی گنجینه بسیار مهمی برای تحقیقات است

به گزارش حکیم نیوز دکتر کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم با اشاره به دوگانگی صوری در زمینه بکارگیری شیوه های درمان با طب نوین وطب سنتی در دوران کرونا گفت: متاسفانه یک دوگانه اشتباهی در این خصوص پیش آمده که خیلی غلط است؛ اینکه ما بگوییم یا باید داروی شیمیایی استفاده کنیم یا داروی گیاهی.

باقری لنکرانی متذکر شد:‌ ما هرکدام از این داروهای طب سنتی را اگر مستند کافی برای اثرگذاری آن در درمان کرونا وجود داشته باشد ترویج می‌کنیم.

وی بیان کرد: بنده هم که در این خصوص حرف می‌زنم حداقل ۱۲-۱۳ سال داروی گیاهی و با فرمولاسیون طب سنتی را می‌نوشتم و مقاله نوشتم. اما درباره کرونا با اینکه خیلی دلمان می‌خواست محصولات مستندی داشته باشم، اما هیچ محصولی که درمان کننده کووید-۱۹ باشد به صورت علمی نداریم؛ نه در طب سنتی و نه در طب مدرن یا متداول.

وزیر اسبق بهداشت اظهار کرد:‌ بنابراین نه انکار کرده و نه تایید می‌کنیم؛ ما با ترویج طب سنتی عالمانه مخالف نیستیم. طب سنتی گنجینه مهمی برای تحقیقات است. ما  روی ۱۳ ترکیب نیز کار کردیم و برخی از اینها مرجعیت علمی در دنیا هم پیدا کرد و به زبان انگلیسی هم چاپ کردیم.

باقری لنکرانی  ضمن بیان ایجاد فضا برای ارائه مستندات و حرف های متین در حوزه درمان خاطرنشان کرد: وقتی ما حرف کارشناسان را نشنویم و هیچ مکانیزم گفتمانی را هم قرار ندهیم، کارشناس مجبور می‌شود حرفش را در رسانه بزند و وقتی حرفش را زد، باعث اختلاف با نظر رسمی می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود بی اعتمادی افزایش پیدا کند.