عزایی بهجت آفرین 

 مسئله عزاداری همواره در طول تاریخ توسط برخی روشنفکران و همچنین گروه های افراطی مانند وهابیت که آن را شرک می دانستند مورد شبهه و حمله قرار گرفته است.

عزایی بهجت آفرین 

حکیم نیوز: در ماه های اخیر موسسه گالوپ بر مبنای یک نظرسنجی، ایران را در میان کشورهایی طبقه ‌بندی کرد که از جمله غمگین ترینِ مردم جهان هستند. به اعتقاد برخی کار‌شناسان خارجی، یکی از علت‌ های مهم افسردگی و غمگین بودن ایرانی‌ ها عزاداری دو ماه از سال یعنی محرم و صفر است. در حالی که بسیاری از روان‌شناسان صاحب نظر بر این باورند که گریه بر مصائب اهل بیت  نه تنها باعث افسردگی نمی‌ شود، بلکه موجب خواهد شد تا فرد از حالت دلمردگی و افسردگی خارج شده و از نظر روحی به وضعیت بهتری برسد. 
علی عالی؛ متخصص و کار‌شناس طب مکمل در اینباره معتقد است: مغز طبیعتی مرطوب و سرد دارد و وقتی یک نفر گریه می‌ کند بر سردی و رطوبت مغز تأثیر می‌گذارد. تحقیقات اخیر دانشمندان مسلمان نشان داده است که دو نوع گریه کردن وجود دارد. گریه ‌ای که بر مصیبت خود می‌کنیم و معمولا سرد و‌ تر است و گریه ‌ای که بر مصائب اهل بیت و هدف‌ دار انجام می‌گیرد که گرم و ‌تر است.

وی افزود: وقتی بر مصیبتی که بر ما وارد شده گریه می‌کنیم بر سردی و رطوبت مغز می‌افزاییم. به همین دلیل است که در زمان عزاداری در مجالس ختم، گلاب می‌ پاشند تا گرمی ایجاد کنند. وقتی تری زیاد، بالا برود خشکی ایجاد می ‌شود مانند توده سرطانی که ابتدا یک توده بلغم و مرطوب است اما سپس خشک و بزرگ می‌ شود. غم وقتی به وجود می ‌آید اگر گداز و سوز ادامه دار داشته باشد تبدیل به سردی و خشکی می‌شود. 

عالی خاطرنشان کرد: در روایات متعددی از معصومین بر گریه برای انبیاء و ائمه اطهار بسیار تاکید شده است. ایام محرم و صفر زمان خوبی است برای گریه کردن. گریه‌ ای که نه تنها باعث افسردگی نمی ‌شود بلکه نشاط و شادی را در وجود افراد شکل می ‌دهد. 

این کار‌شناس طب مکمل در ادامه گفت: در زمان عزاداری امام حسین (ع) یا زیارت امام رضا (ع) کسانی که حتی مسلمان نیستند هم می‌گویند که در آن حال و هوا حس خوب و معنوی به آن‌ها دست می‌دهد. ادیان دیگر وقتی وارد عزاداری امام حسین (ع) یا امام رضا (ع) می‌شوند، می‌گویند نمی‌دانیم چه خبر است اما وقتی دو قطره اشک می‌ریزیم آرام می‌شویم و لبخند بر لبانمان می‌آید. 

به باور وی کسی که بیشتر از همه در مراسم عزاداری امام حسین (ع) گریه می‌ کند بعد از تمام شدن آن بیشتر از همه به بهجت و شعف قلبی می‌ رسد. چون گریه آن‌ ها تولید گرمی کرده است. می‌ بینید که این نوع گریه، عکس نوع اول عمل می‌کند. به همین دلیل است که علماء عظام می‌گویند وقتی پنجشنبه‌ ها دعای کمیل است اول به مجلس این دعا بروید بعد وارد خانه شوید. چون یک هفته خستگی را با این گریه و زاری تبدیل به گرمی و شادی می‌کنید. 

عالی تصریح کرد: دشمنان اسلام از فرسنگ‌ ها فاصله در تلاش هستند تا کاری کنند اسلام فراموش شود و هویتش به خطر بیافتد. اگر به یاد داشته باشید، مادران شما هر هفته روضه داشتند و سفره می‌انداختند. وقتی سفره می‌انداختند هم حاجت می‌گرفتند هم سر حال‌ تر بودند و دیگر افسردگی نداشتند. آرام آرام این مراسم برداشته شده است. خیلی‌ ها نمی‌دانند که خندیدن و سرور زیاد باعث غم و سردی بعد از خنده می‌ شود. همچنین وقتی شما خیلی با صدای بلند بخندید اگه توجه کرده باشید خنده که تمام می‌شود غمی در وجود شما می‌نشیند که این غم نتیجه همین خنده و سرور زیاد است.

اشکی که سرد نمی شود

همچنین در همین زمینه دکتر سمانه موهبتی، متخصص طب مکمل در خصوص ماهیت اشک بیان کردد: ماهیت اشک بر رطوبت است. رطوبت در سر موجب اشک می‌ شود. به طور طبیعی انسان‌ ها در شرایطی قرار می ‌گیرند که اشک می‌ ریزند. این اشک می توان سرد و‌ تر یا گرم و ‌تر باشد. وقتی گریه می‌کنید، احساس می‌کنید اشک داغ است و در حین گریه بینی ‌تان می‌سوزد. این اشک گرم است. وقتی اشک بی‌ دلیل و بی‌ هدف جاری شود ماهیت اشک سرد می ‌شود و اگر ادامه ‌دار باشد تشدید می‌شود و به سمت سردی بیشتر می‌رود. اشک ناشی از گرمی خیلی سریع‌تر کنترل می‌شود. اما وقتی اشک گرم به سمت سردی و خشکی برود می‌تواند سبب افسردگی، کینه، حسد، خود را پایین دیدن و کاهش اعتماد به نفس شود.

وی درباره تاثیرات اشک گرمی که برای اهل بیت (ع) ریخته می شود گفت: اشک گرم، اشکی است که از نظر علمی هم روی آن مانور داده می‌شود. چون اشک گرم می‌تواند بعد از خود شادی به همراه داشته باشد. حتی یکسری دستورات الهی وجود دارد که در حال حاضر تمام دنیا روی آن مانور می‌دهند. اگر اشک گرم باشد سرتان را گرم نگه می‌دارد. رطوبت را خارج می‌کند و گرما را هم وارد وجودتان خواهد کرد. 

این متخصص طب سنتی در ادامه یادآوری کرد: علما توصیه می‌کنند گریه را هدف دار کنیم. می‌گویند گریه کنید بر غم ائمه، گریه کنید به خاطر گنا‌هاتان. در این صورت است که اول سوز را حس می‌کنید بعد اشکتان در می‌آید و این در واقع  ماهیت آن چیزی هست که باید در بدن اتفاق بیفتد. در این صورت یک نوع شستشو صورت می‌گیرد. حتی مغز را هم تمیز می‌ کند. برای همین می‌گویند که توبه شما را دوباره از نو می‌ سازد. 

موهبتی در پایان ضمن توصیه به حضور در مجالس عزاداری اهل بیت گفت: ائمه نیاز به گریه ما ندارند. این ما هستیم که نیاز داریم به این گریه ها. علماء دینی همراه فرموده اند که اگر در این مجالس اشکتان هم جاری نشد جزع و فزع کنید. نشد آرام گریه کنید. اگر باز هم اشک از چشمانتان جاری نشد ادای گریه کردن دربیاورید. اگر ادا هم نمی ‌توانید در بیاورید چهره ‌تان را در هم بکشید.