علائمی که حاکی از سطح بالای کلسترول در بدن است

متاسفانه امروزه بسیاری از افراد هستند که هنوز از علائم افزایش کلسترول در بدن خود مطلع نیستند چراکه این علائم به راحتی قابل مشاهده نبوده و در صورت عدم آگاهی از افزایش آن در بدن، این چربی می تواند منجر به فشار خون بالا، نارسایی کلیه و... شود.

علائمی که حاکی از سطح بالای کلسترول در بدن است

حکیم نیوز: کلسترول یک نوع چربی است که در تمام سلول های بدن وجود دارد. در حالی که بسیاری از افراد تنها از مضرات این نوع چربی باخبر هستند، باید گفت وجود آن برای بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن ضروری است. از مزایای کلسترول می توان به ضروری بودنش برای تولید صفرا و همچنین وظیفه ­ای که برای هضم چربی در سیستم بدن دارد اشاره کرد. علاوه بر این، کلسترول در تولید بسیاری از هورمون­ها نقش دارد و برای تقویت سلامت قلب و عروق نیز مفید است.

حال سوالی که در این میان مطرح می شود این است که با وجود این که این چربی برای بدن بسیار مفید و ضروری است، چرا بسیاری آن را مضر می دانند؟ در پاسخ باید گفت که با وجود نیاز اندام ها به کلسترول، افزایش بیش از حد آن در بدن باعث آسیب­های جبران ناپذیری به بدن می شود.

متاسفانه امروزه بسیاری از افراد هستند که هنوز از علائم افزایش کلسترول در بدن خود مطلع نیستند چراکه این علائم به راحتی قابل مشاهده نبوده و در نهایت منجر به فشار خون بالا، نارسایی کلیه و... خواهد شد. در ادامه به معرفی برخی از علائم پنهان افزایش سطح گلسترول در بدن که نیاز به پیگیری های جدی دارند می پردازیم.

تورم و بی حسی اندام

 یکی از علائم اولیه کلسترول بالا، تورم و بی حسی اندام است. این واکنش به این خاطر اتفاق می افتد که لیپیدهای انباشته از گردش خون موثر جلوگیری می کنند و این کار باعث کاهش اکسیژن و مواد مغذی عضلات می شود.

مشکلات دید

 کلسترول اضافی در بدن منجر به مشکلات بینایی می شود. سوزش چشم، تاری دید و زردی چشم از عوارض کلسترول بالا هستند.

بوی بد دهان

تنفس بد بو و بوی بد دهان یکی از نشانه های بسیار رایج افرادی است که دارای کلسترول بالا هستند. کلسترول بالا باعث ایجاد مشکلات جدی در فرایند هضم مواد غذایی شده و این اتفاق خود عامل بوی بد دهان خواهد شد.

سرگیجه و سردرد

کلسترول موجود در شریان ها مانع گردش خون موثر شده و با کاهش اکسیژن خون، باعث ایجاد سردرد، سرگیجه، از دست دادن تعادل و ... می شود.

یبوست

تشکیل لیپیدها در شریان ها با تاثیر منفی روی فرایند هضم منجر به کاهش تحرک روده ها و ابتلا به یبوست می شود.

آلرژی های غذایی

 انباشت بیش از حد چربی در شریان ها و کبد می تواند برای برخی از افراد همراه با آلرژی های جدید غذایی باشد.

نفخ و سوء هاضمه

سطوح کنترل نشده کلسترول بد یا همان ال دی ال، به عنوان یک عامل مهم برای صدمات جدی به دستگاه گوارش مانند سوء هاضمه و نفخ شناخته شده است. لیپیدهای اضافی در خون و کبد متابولیسم را مختل کرده و از هضم موثر جلوگیری می کنند؛ به ویژه هنگامی که غذاهای با چربی بالا مصرف می شوند.

خستگی و ضعف مزمن

 احساس ضعف، خستگی و میل به خواب در ساعات غیر معمول روز ناشی از تغذیه نامناسب، فعالیت بدنی بیش از حد و یا برخی بیماری ها است. با این حال کلسترول بالا هم می تواند یک عامل دخیل باشد. با توجه به این که کلسترول بالا جریان خون را محدود می کند، می تواند منجر به مشکلات ذهنی و جسمی شود.

مشکلات پوستی

 لکه های قرمز روی پوست، التهاب و احساس ناخوشایند خارش، از علائم کلسترول کنترل نشده است.

درد قفسه سینه

 این درد همیشه یک دلیل برای معاینات فوری پزشکی است. اگرچه بسیاری از بیماری ها با درد قفسه سینه ارتباط مستقیم دارند، در اکثر موارد، این درد مرتبط با کلسترول بالا است. ایجاد چربی در شریان ها جریان خون را محدود کرده و می تواند باعث فشار خون بالا و افزایش درد در قفسه سینه شود.