علائم خطرناک بیماری قلبی که باید جدی گرفته شود

متأسفانه، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، 30 درصد از مرگ و میرهایی که در سال 2017 ثبت شده‌اند ناشی از اختلالات قلبی و عروقی‌اند. عجیب نیست که هر بیماری‌ای که عملکرد قلب را تغییر می‌دهد، باید جدی گرفته شود.

علائم خطرناک بیماری قلبی که باید جدی گرفته شود

حکیم نیوز: مشکلات و بیماری‌های قلبی بر سلامت قلب یا رگ‌های خونی اثر می‌گذارند. این بیماری‌های قلبی بسیار شایع هستند و علت اصلی مرگ ‌ومیر در خیلی از کشورها می‌باشند. متأسفانه، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، 30 درصد از مرگ و میرهایی که در سال 2017 ثبت شده‌اند ناشی از اختلالات قلبی و عروقی‌اند. عجیب نیست که هر بیماری‌ای که عملکرد قلب را تغییر می‌دهد، باید جدی گرفته شود.

فشارخون بالا

یکی از معمول‌ترین انواع بیماری‌های قلبی، فشار خون بالاست. تحت شرایط نرمال، خون فشار مشخصی به دیواره‌های خونی وارد می‌نماید که به آن فشار خون گفته می‌شود. در موقعیت‌های گوناگون، این فشار می‌تواند آن‌قدر بالا باشد که به اندام‌های بدن آسیب بزند. این فشار ممکن است ناشی از افزایش حجم خونی باشد که در گردش است یا کاهشی در قطر عروق. طبق اطلاعات جمع‌آوری شده توسط انجمن اروپایی کاردیولوژی، کسی که فشار خون سیستولیکش بالاتر از 140 میلی‌متر جیوه یا فشار خون دیاستولیک او بالاتر از 90 میلی‌متر جیوه است، دچار فشار خون بالاست. خوشبختانه، این عارضه به راحتی تشخیص داده می‌شود و قابل درمان است.

علائم:

فشار خون بالا علامت خاصی ندارد. از این رو، خیلی از افراد می‌توانند دچار فشار خون بالا باشند، حتی بدون اینکه بدانند. اما برخی از بیماران وقتی فشار خونشان بالا می‌رود، دچار علائم گوناگونی می‌شوند. این علائم شامل سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و خون دماغ می‌شود؛ اما تمام این علائم اختصاصاً به بیماری قلبی مربوط نیستند، به همین دلیل پزشکان به ندرت آن‌ها را به فشار خون بالا ربط می‌دهند.

بیماری عروق کرونری (CHD)

بیماری عروق کرونری عارضه‌ای است که عروق مسئول تأمین خون برای قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. جریان خون جاری در رگ‌ها به چند دلیل کاهش می‌یابند که باعث می‌شود اکسیژن و خون کافی به قلب نرسد.

پلاک آتروماتوز یکی از علت‌های اصلی کاهش قطر رگ‌ها و عروق است. این پلاک‌ها لیپید یا تجمعی از چربی هستند که روی دیواره‌ی رگ‌ها تشکیل می‌شوند. پلاک آتروماتوز می‌تواند فرو بریزد و رگ را کاملاً مسدود کند. یکی از شایع‌ترین عوارض این بیماری انفارکتوس میوکارد است که به آن حمله قلبی نیز می‌گویند. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که رگ کاملاً مسدود شده است، یعنی خون به اندازه کافی تأمین نمی‌شود. در نتیجه، سلول‌ها اکسیژن کافی ندارند و در عرض چند دقیقه می‌میرند.

علائم:

اصلی‌ترین علامت بیماری عروق کرونری، آنژین پکتوریس (آنژین صدری) یا درد در قفسه سینه است. در بیشتر موارد، این عارضه بعد از فعالیت بدنی شدید ایجاد می‌شود و در مرکز سینه رخ می‌دهد. آنژین پکتوریس ذاتاً منقبض کننده بود و معمولاً بعد از چند دقیقه استراحت برطرف می‌شود.

روماتیسم قلبی

بیماری‌های سیستمیک گوناگونی می‌توانند بر قلب اثر بگذارند. مثلاً، تب روماتیسمی. این یک نوع بیماری قلبی است که در نتیجه‌ی یک نژاد استافیلوکوکی که به بافت همبند حمله‌ور می‌شود ظاهر شده و یک واکنش خودایمنی ایجاد می‌کند.

از این رو روماتیسم قلبی، عضله و دریچه‌های قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد و سبب آسیب‌های زیادی می‌شود. این آسیب‌ها آن‌قدر شدید هستند که می‌توانند منجر به نارسایی شدید قلبی و حتی مرگ شوند.

علائم:

این بیماری به سختی تشخیص داده می‌شود. تشخیص روماتیسم قلبی بر اساس علائم بیمار و وجود آنتی‌بادی‌های خاصی در خون است. اصلی‌ترین علائم تب روماتیسمی:تبی که بالاتر از 38 درجه سانتی‌گراد نرود، درد عضلانی و مفصلی، ضعف عمومی، استفراغ، التهاب مفاصل، کاردیومیوپاتی

همان‌طور که می‌بینید، علائم اصلی اختلالات قلبی و عروقی شامل تنگی نفس، آریتمی و تورم پاها می‌شوند. بنابراین، خیلی مهم است که با مشاهده‌ی این علائم خیلی زود به پزشک مراجعه کنید، خصوصاً اگر علت خاصی را نمی‌توانید به این علائم ربط دهید. از سویی دیگر اگر دچار یک یا چند بیماری قلبی هستید، باید به طور منظم توسط پزشک متخصص چکاپ شوید. یادتان باشد که بیشتر این ناهنجاری‌ها، پیش‌رونده و مزمن هستند. بنابراین عارضه‌ی قلبی شما ممکن است به مرور زمان بدتر شود.