یک متخصص طب سنتی ایرانی گفت:

علت عمده دردهای فصلی ریزش و رقیق شدن مواد است

ریزش مواد و رقیق شدن مواد و در فصل بهار امری طبیعی است. بانبراین سرازیرشدن مواد از قسمت های بالایی بدن برای غالب افراد در این فصل رخ می دهد.

علت عمده دردهای فصلی ریزش و رقیق شدن مواد است

حکیم نیوز: دکترمحبوبه ابریشم کار متخصص طب ایرانی با توجه به پایان فصل زمستان و شروع فصل بهار شایع شدن حساسیت و دردهای مفصلی در این بازه زمانی، گفت: دردهای مفصلی ناشی از سوء مزاج است که در طب سنتی به، سوء مزاج گرم (غلبه گرمی در مفصل)، سرد (غلبه سردی در مفصل) و خشک تقسیم می شود.

وی افزود: حکما طب سنتی ایرانی درباره درد های مفصلی که ناشی از تغییر شرایط آب وهوایی و اختلاف دمای هوای سرد و مرطوب است، گفته اند؛ ریزش مواد و رقیق شدن مواد و در فصل بهار امری طبیعی است. بنابراین سرازیرشدن مواد از قسمت های بالایی بدن برای غالب افراد در این فصل رخ می دهد.

وی بیان کرد: حکما طب سنتی ایرانی تاکید داشته اند که اگرسابقه بیماری های زمینه ای مانند؛ رماتیسم، آرتریت، سیاتیک، بیماری التهابی  و ضربه ندارند، ابتدا بیماران را به صبر دعوت کرده اند تا با تغییر شرایط آب وهوایی و گذران هوای سرد و مرطوب این درد های به آرامی طی بشود.

این متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه، افرادی که مبتلا به التهاب هستند، اغلب به خاطر ریزش مواد و حساسیت ها دچار درد مفاصل می شوند و این درد زمانی رخ می دهد که بدن سعی می کند عوامل حساسیت زا را از بدن خارج کند، بنابراین بهتر است برای اینکه سیستم و دمای بدنمان را با شرایط محیطی یکسان کنیم، از مصرف مواد و خوراکی هایی که طبع گرم دارند مانند؛ ارده،فلفل، زنجبیل، خرما، دارچین و شیره انگور و ...  تا حد امکان خودداری ویا محدود بکنیم.

ابریشم کار در انتها افزود: سعی بکنید از گیاهانی که طبع سرد وخنک دارند، مانند؛  گل محمدی، پنیرک، نفشه ، شربت سکنجبین، شربت خاکشیر و ... را استفاده بکنیم  زیرا که اگر رقت و گرمی اخلاط کم بشود این دردهای فصلی آرام می گیرند.          

 

 

 

زهراسلیمانی