یک متخصص طب ایرانی گفت:

علت مهم خشکی مو شیوه غلط شست و شو است

در طب ایرانی روش و نکات مهمی برای سالم نگاه داشتن مو توصیه شده است که یکی از مهم ترین آنه نحوه صحیح شست و شو موها است.

علت مهم خشکی مو شیوه غلط شست و شو است

حکیم نیوز: دکتر فاضله حیدریان مقدم متخصص طب ایرانی درخصوص خشکی و وزی موها و روش های درمان آن گفت: یکی از علل مهم خشکی موها  نحوه ی شست و شوی موها و استفاده از مواد نامناسب است همچنین گاهی خشک کردن نامناسب مو هم می تواند باعث خشک شدن ساقه موها، وزی و موخره بشود.

وی بیان کرد: در طب ایرانی روش و نکات مهمی برای سالم نگاه داشتن مو توصیه شده است که یکی از مهم ترین آن نحوه صحیح شست و شو است، برای مثال؛ هنگامی که موها را با شامپو ماساژ می دهید بلافاصله بعد از کف کردن شامپو،به طور موهای خود را بشویید، زیرا نگهداشتن مواد شیمیایی بر روی سر و موها به مدت دو الی سه دقیقه آسیب بسیاری برای پیاز و ساقه موها دارد. همچنین بهتراست از شامپوهایی روزانه که ضرر کمتری دارند استفاده کنید.

این متخصص افزود: اگر موها پس از شست وشو نرم و لخت نمی‌شوند بهتر است ز شامپو بچه برای نرم کردن آن استفاده کنید زیرا مواد آرایشی و بهداشتی کودکان تهیه می شوند آسیب زنندگی کمتری برای پوست و مو دارند.

وی در رابطه با نحوه خشک کردن مو ها، خاطرنشان کرد: علاوه برنکات ذکر شده، نحوه خشک کردن مو ها نیز بسیار مهم است. برای خشک کردن موها نباید با استفاده ازحوله محکم و یا با ماساژ دادن سعی کنید آب موها را خشک کنید بلکه بهترین راه استفاده از یک پارچه نخی است. برای اینکار، موهای خود را با پارچه ویا لباس نخی ببندید تا کمی آب آنها گرفته شود، سپس با باد ملایم سشوار که خیلی باد تند و داغ  باشد از فاصله حدود 30 تا 50 سانتی مو ها را نم گیری کنید. تا حدی که موها نیمه خشک بشود و کمی رطوبت روی مو ها باقی ماند. حال می توانید مو ها را رها بکنید تا با دما محیط  و در هوای آزاد خشک بشود.

حیدریان بیان کرد: اگر موهای شما کمی زبر است می توانید پس از آب گیری تا زمانی که موها کمی رطوبت دارد از روغن بادام تلخ، روغن نارگیل و یا حتی روغن بادام شیرین برای تقویت ریشه و نرم کردن ساقه مو استفاده کنید و اجازه دهید مو روغن و چربی را به آرامی جذب کند.

وی در انتها افزود: یک نکته مهم دیگرکه در طب ایرانی بسیار توصیه شده، استفاده از ماسک موها است که می تواند به تقویت و نرمی موهای شما کمک بکند. ماسک گل ختمی و گیاه اسفرزه دو گیاه مفید و شناخته شده برای سلامت موها هستند که برای استفاده از آنها باید نکات زیر را در نظر داشته باشید؛

درابتدا گیاه را خیس کنید و برای آن می توانید گیاه را به مدت یک الی دو ساعت درآب داغ قرار دهید و سپس بکوبید و محتویات این ماسک را تا زمانی که مانند خمیر نرمی شود بر روی موها قرار بدهید.

نکته: دقت داشته باشید دانه های این دو گیاه اگر لا به لای مو های شما گیر بکنند به راحتی از ساقه موهای شما جدا نمی شوند به همین دلیل، حتما آنها را با دو پارچه تنذیف صاف بکنید و بعد از شستو شو بگذارید روی مو ها در حمام باقی بماند و بعد هم آبکشی کنید.

زهرا سلیمانی