غلبه بر چشم درد به سبک طب سنتی

کمبود خواب، حساسیت، خستگی چشم، ورم ملتحمه، گریه بیش از حد، خستگی و عدم رسیدن کافی اکسیژن به قرنیه و آلودگی علل این مشکل هستند که با علائمی مانند احساس سنگینی در چشم، سوزش و قرمزی چشم خود را نشان می دهند.

غلبه بر چشم درد به سبک طب سنتی

حکیم نیوز: درد چشم یکی از بیماری های شایع است،اما بیشتر اوقات این درد بدون مصرف دارو و تجربه درمان برطرف می شود.درد چشم، با توجه به محل آن، می تواند خطرناک باشد و یک درد سطحی و یا درد مداری در داخل چشم  به وجود آورد.

درد چشم که در سطح رخ می دهد ممکن است باعث احساس سوزش یا خارش شود. درد سطحی معمولاً در اثر تحریک جسم خارجی، عفونت یا تروما ایجاد می شود و اغلب، این نوع از درد چشم به راحتی با قطره یا استراحت درمان می شود.

اما درد چشمی که عمیق تر باشد می تواند منجر به بروز علائمی مانند زدن چشم یا لرزش چشم بشود و ممکن است نیاز به درمان عمیق تر (جراحی) داشته باشد.

درد چشم می تواند به وسیله انواع ویروس ها ، قارچ و باکتری عفونت کند هر کدام از عوامل عفونی باعث ایجاد علائم مختلفی می شود ولی علائم عمومی تحریک ، درد ، قرمزی یا خارش ، آبریزش از چشم و کاهش بینایی است .

بهترین راه برای درمان بسیاری از شرایطی که باعث درد چشم می شود، این است که اجازه دهید چشم های شما استراحت کند. خیره شدن به صفحه رایانه یا تلویزیون می تواند باعث ایجاد چشم درد شود، بنابراین ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک روز یا بیشتر با چشمان پوشیده شده استراحت کنید. حال با توجه به یافته ها در طب سنتی ایرانی برای درمان خانگی و آسان این درد طاقت فرسا و حساس روشش های درمانی زیرپیشنهاد می شود:

اگر دچار چشم درد شده اید، باید از خوردن ترشیجات، سرکه، زنجبیل، دارچین، میخک، نارگیل، خرما و پیاز پرهیز و از خوراکی های زیر بیشتر استفاده کنید.

(هویج، لیمو، زالذالک، سیب درختی، ازگیل، گیلاس، گوشت گوساله، گوشت جوجه خروس، پاچه ی گوسفند، آش های رقیق و شیربرنج.)

از روش های درمانی دیگر که به آنها اشاره شده است:

_بیمار می تواند به عنوان درمان شیر مادری را که طفل دختر زاییده باشد در چشم بچکانید.

_سیب زمینی خام را ریز رنده کنید و روی آن بگذارید.

_برگ جعفری تازه را بکوبید و روی چشم ضماد کنید.

_برگ تازه کاسنی را بکوبید و پشت چشم ضماد کنید.

منبع : دایره المعرف گیاه درمانی ایران، احمد حاجی شریفی