فاجعه 99/9/9

تاریخ تولدهای لاکچری فاجعه‌ای است که بارها در سال‌های مختلف به آن پرداخته شده است. طبق آمار وزارت بهداشت و درمان در روز 8/8/88 چهارهزار و صد و نود و پنج نوزاد به دنیا آمدند و طبق آمار منتشرشده در تاریخ 8/8/98 هم بیمارستان‌های کشور با افزایش 20 درصدی زایمان مواجه بودند و به نظر می‌رسد این اتفاق در 9/9/99 هم تکرار شود.

فاجعه 99/9/9

حکیم نیوز: از آنجایی که اغلب افرادی که تصمیم دارند نوزادشان را در تاریخ مشخصی به دنیا بیاورند روش سزارین را انتخاب می کنند، به دینا آوردن کودک در تاریخی زودتر از زمان مناسب چه از طریق سزارین و چه به صورت طبیعی می تواند با عوارض و ریسک هایی برای سلامتی مادر و کودک همراه باشد.

خوب است بدانید عمل سزارین یک عمل جراحی برای به دنیا آوردن کودک است که نیاز به برش روی شکم و رحم دارد. سزارین های امروزی عموما بی خطر هستند؛ اما به هر حال ریسک ها و عوارضی نسبت به زایمان طبیعی دارند؛ مخصوصا اگر در تاریخی زودتر از زمان مناسب آن انجام شود.

همچنین انجام عمل سزارین لزوماً به این معنی نیست که زایمان های بعدی نیز باید از طریق سزارین انجام شود. خیلی از خانم ها توانسته اند بعد از سزارین، از طریق زایمان طبیعی کودک خود را به دنیا بیاورند؛ اما احتمال مشکلات بارداری های بعدی افزایش می یابد، مثلا ممکن است جفت دچار مشکلاتی شود. ضمناً احتمال پارگی رحم در بارداری های بعدی نیز وجود خواهد داشت، خصوصاً اگر تلاش برای زایمان طبیعی صورت بگیرد.

علاوه بر این زمان بستری در بیمارستان و بهبودی بعد از سزارین نیز نسبت به زایمان های طبیعی بیشتر است. البته زمان ها و موقعیت هایی وجود دارد که سلامت مادر یا کودک در خطر است و اجباراً باید عمل سزارین انجام شود. عمل سزارین توسط پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می شود. در گذشته برای عمل سزارین از بیهوشی عمومی استفاده می شد اما امروزه از بی حسی موضعی استفاده می شود و ضمناً به جای اینکه رحم به صورت عمودی برش داده شود، به صورت افقی برش می خورد.

عوارض سزارین

در زایمان به روش سزارین خطرات فراوانی مادر را تهدید می کند که برای آشنایی با این تهدیدات بهتر است که ادامه این خبر را با دقت بیشتری مطالعه کنید:

افزایش میزان مرگ‌ومیر مادر

در موارد زایمان سزارین در مقایسه با زایمان طبیعی، مرگ و میر مادر افزایش چشمگیری پیدا می‌کند؛ در زایمان سزارین اورژانسی در مقایسه با زایمان طبیعی با افزایشی حدود 9 برابری خطر مرگ مواجه هستیم و در موارد زایمان سزارین انتخابی نیز خطر مرگ در حدود سه برابر افزایش می‌ یابد؛  علل اصلی مرگ و میر در این زمینه عفونت نفاسی، خونریزی و ایجاد لخته خون در عروق (ترومبوآمبولیسم) است؛ مرگ و میر مرتبط با زایمان سزارین در زنان چاق به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

عفونت رحم

روش زایمان، مهمترین عامل خطر برای پیدایش عفونت است؛ عفونت رحم بعد از زایمان سزارین نسبتا شایع است و در مقایسه با زایمان سزارین، عفونت بدنبال زایمان طبیعی نسبتا ناشایع است؛ از علل این عفونت می‌تواند خارج کردن جفت با دست باشد و از طرفی خروج خودبه خودی جفت در سزارین با افزایش زمان عمل سزارین همچنین میزان خونریزی همراه است.

عوارض زخم

به‌دنبال سزارین مشکل بزرگی که ممکن است علی‌رغم رعایت تکنیک صحیح جراحی هم اتفاق افتد، عفونت محل زخم با خونریزی و بازشدگی محل زخم است این عامل جزء شایعترین علل مرگ و میر مادران بعد از انجام سزارین محسوب می‌شود و این امرموجب بستری شدن بیشتر فرد در بیمارستان و مراجعات مکرر وی نزد پزشک جهت تخلیه ترشحات ترمیم دوباره محل زخم و صرف هزینه اقتصادی چشمگیری خواهد بود؛ عفونت محل زخم علاوه برتاثیر بر روی زندگی فرد و صرف هزینه مالی از پیامدهای بالقوه ای نظیر درد، جداشدگی (بازشدن) محل برش شده و وارد شدن عفونت به خون وحتی مرگ طی چند ساعت تا چندین روز بعد از عمل برخوردار است.

تاخیر در شروع تغذیه دهانی و مشکلات گوارشی

 بدلیل اینکه افزایش سریع حجم غذایی بعد از عمل باعث تهوع و استفراغ، مشکلات گوارشی و از هم گسیختگی محل عمل می‌شود، تغذیه دهانی در این دسته از مادران با تاخیر شروع می‌شود که این تاخیر می‌تواند باعث مشکلات گوارشی مثل سوزش سردل، یبوست و مشکلاتی دیگر از جمله ضعف عضلانی و سرگیجه شود.

دوره نقاهت طولانی تر

 مادرانی که به روش سزارین زایمان می کنند درانجام وظایف روزمره و مراقبت از نوزاد به کمک خانواده  و دوستان متکی می شوند، این زنان نسبت به کسانی که زایمان طبیعی داشته اند مدت طولانی تری احساس ناراحتی و محدودیت درحرکت داشته و برای کنترل درد نیاز به داروهای مسکن پیدا می کنند.

عوارض جنینی

اگرچه گاهی مواقع به دلایل پزشکی و برای نجات جان مادر و یا جنین اقدام به عمل سزارین می شود، اما درست نیست که تصور کنیم که عمل سزارین جنین را در مقابل همه صدمات بیمه می کند. گزارش های متعدد به وقوع فلج، شکستگی های جمجمه و شکستگی های سایر استخوان های بلند در نوزادانی که با عمل سزارین متولد می شوند، گواهی می دهند. سزارین  در مقایسه با زایمان طبیعی با خطر عوارض جنینی  بیشتری در ارتباط است.

تولد زودرس

در زایمان به روش سزارین با توجه به این که امکان اشتباه در محاسبه تاریخ زایمان وجود دارد ممکن است که زایمان قبل از موعد انجام شود. زایمان زودرس یک خطر مهم برای سلامت نوزاد و نیز در بزرگسالی اوست.

اختلال تنفس

فشاری که در حین زایمان طبیعی به قفسه سینه نوزاد وارد می شود کمک به تمیز کردن ریه او از ترشحات و مایعات می کند و برقراری یک فعالیت تنفسی عادی را برای نوزاد ایجاد می کند ولی در زایمان سزارین به دلیل نبود این فشار، امکان دارد مشکل تنفسی برای نوزاد ایجاد شود.   

آسیب‌هایی نظیر جراحت، کبودی یا صدمه‌های دیگر

در هنگام زایمان به روش سزارین ممکن است به دلیل  اقدامات عامل زایمان جهت بیرون کشیدن نوزاد این مشکلات برای نوزاد ایجاد شود.

فشارخون ریوی

فشار خون ریوی عبارت‌ است‌ از نارسایی‌ قلب‌ در اثر افزایش‌ فشار خون‌ در ریه‌ها، این‌ وضعیت‌ عارضه‌ای‌ از بیماری‌هایی‌ است‌ که‌ جریان‌ خون‌ را در ریه‌ها آهسته‌ یا متوقف‌ می‌کنند.

به هر ترتیب آنچه مسلم است برای داشتن نوزادی با تاریخ تولد رند باید ریسک بالایی را پذیرفت و بدون تردید هیچ مادری حاضر نخواهد شد که فرزندش قربانی یک رقم رند شود.