فراوری حلقه مفقوده سودآوری صادرات گیاهان دارویی بومی

ایران به جهت موقعیت جغرافیایی و اقلیم ویژه ای که دارد همچنین قدمت زیاد آن در تشخیص و بهره گیری از گیاهان دارویی یکی از کشورهایی است که توانسته در دنیا نقش خوبی در تولید گیاهان دارویی داشته باشد.

فراوری حلقه مفقوده سودآوری صادرات گیاهان دارویی بومی

به گزارش حکیم نیوز، صادرات و واردات گیاهان دارویی مقوله ای است که شاید قدمت زیادی نداشته باشد اما این روزها و ماهها که بیماری کرونا اوج گرفته بسیاری از کشورها به هر راهکاری روی می آورند تا این بیماری کذایی با دارویی درمان شود. نه تنها بیماری کرونا که به گفته کارشناسان بسیاری از بیماری ها می تواند با داروهایی با ریشه گیاهی درمان شود و در واقعیت نیز بسیاری از داروها با همین شیوه تولید می شود.

ایران به جهت موقعیت جغرافیایی و اقلیم ویژه ای که دارد همچنین قدمت زیاد آن در تشخیص و بهره گیری از گیاهان دارویی یکی از کشورهایی است که توانسته در دنیا نقش خوبی در تولید گیاهان دارویی داشته باشد. در این میان استفاده از فواید اقتصادی صادرات گیاهان دارویی موضوعی است که می تواند برای تولیدکنندگان آن نیز مشوق خوبی باشد.

دکتر محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، با بیان اینکه در حال حاضر عمده صادرات گیاهان دارویی از عرصه های طبیعی برداشت می شود اظهار داشت: تا چند سال اخیر گیاهان دارویی فقط از عرصه های طبیعی برداشت می شد و به همین دلیل ارگانیک بوده و کشورهای خارجی هم خواهان این محصولات بوده اند اما به تازگی مقداری تولید زراعی در این زمینه انجام شده که از کیفیت محصولات کاسته شده و طرف های خارجی خواهان گیاهان ارگانیک هستند.

رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران با بیان اینکه باقیمانده سموم در گیاهان دارویی تولید زراعی شده بیش از حد طبیعی است خاطرنشان کرد: به همین دلیل بیشتر از گیاهان دارویی عرصه های طبیعی در صادرات استفاده می شود.

وی بر لزوم کاشت، داشت و برداشت مکانیزه گیاهان دارویی تاکید کرد و گفت: این کارها باید به صورت مکانیزه انجام شود. با این اقدامات محصول اقتصادی می شود و وقتی محصول اقتصادی باشد کشاورزان با رغبت بیشتری اقدام به تولید گیاهان دارویی می کنند.

رضایی با تاکید براینکه برای کسب سهم بیشتر بازار جهانی، دولت، مراکز تحقیقاتی و بخش خصوصی باید کنار هم باشند تا با مساعدت و همکاری هم این کار بزرگ را به سرانجام برسد ادامه داد: در حال حاضر مهمترین مشکل صادرات گیاهان دارویی ما را فرآوری نشدن گیاهان است که در صورت ایجاد فرآوری، علاوه بر افزایش ارزش افزود، شاهد اشتغال بیشتر نیز خواهیم بود.

رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران تنوع تولیدات و افزایش درآمدهای ارزی را از دیگر مزایایی صادرات فرآوری شده گیاهان دارویی دانست و خاطرنشان کرد: در این شرایط سرمایه گذاران هم رغبت بیشتری برای حضور در این بازار را خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه برطرف شدن مشکلات تولید و صادرات گیاهان دارویی نیاز به عزم ملی داشته و فقط با یک وزارتخانه نمی تواند این مشکلات را برطرف کند، ادامه داد: برای توسعه کار و استفاده بهینه از این سرمایه ملی باید از ظرفیت مراکز دانشگاهی، علمی و تحقیقاتی به نحوه مطلوب بهره برد تا علاوه بر رشد و شکوفایی فعالیت های این حوزه، شاهد حضوری قوی در بازارهای بین المللی و کسب سهم مناسب از این بازار باشیم.

به گفته رضایی، فرآوری از اجرای مختلف گیاهان داروی می تواند صورت گیرد که در حال حاضر فقط این فرآوری به صورت ساده و سنتی در حد گرفتن عرقیات گیاهان است.