چطور جنینمان باهوش شود

تحقیقات نشان داده است مادرانی که در طول بارداری به تغذیه خود توجه ویژه داشته اند، اغلب کودکانی باهوش به دنیا می آورند. در این بخش  مواد غذایی را معرفی می کنیم که قدرت مغزی و بهره هوشی جنین را افزایش می دهند.

چطور جنینمان باهوش شود

به گزارش حکیم نیوز: همه مادران دوست دارند کودکی باهوش و سالم داشته باشند. برای باهوش شدن کودک توجه به تغذیه در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. در دوران بارداری که مغز جنین در حال تکامل و شکل گیری است، مادران باید به رژیم غذایی خود توجه کنند و غذاهایی سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی برای افزایش ضریب هوشی نوزاد متولد نشده خود بخورند. ناگفته نماند ژنتیک و رفتار درست با کودک و توجه به یادگیری در باهوش شدن کودک نقش اساسی دارد اما نمی توان نقش تغذیه را در این مورد نادیده گرفت. تحقیقات نشان داده است مادرانی که در طول بارداری به تغذیه خود توجه ویژه داشته اند، اغلب کودکانی باهوش به دنیا می آورند. در این بخش  مواد غذایی را معرفی می کنیم که قدرت مغزی و بهره هوشی جنین را افزایش می دهند.
ماهی

مصرف مواد غذایی سرشار از چربی های امگا 3 برای رشد مغز جنین در دوران بارداری مفید است بنابراین توصیه می شود که در دوران بارداری ماهی های سرشار از امگا 3 حتما مصرف شوند. اسیدهای چرب امگا 3 به رشد نورون های مغزی کمک می کنند. خانم های باردار باید به نوع ماهی که می خورند، توجه کنند و ماهی های با درصد جیوه کمتر مانند تیلاپیا و سالمون مصرف نمایند و از خوردن ماهی های حاوی مقادیر زیاد جیوه همانند شمشیر ماهی، کوسه و ماهی تن خودداری کنند. خانم های باردار توجه داشته باشند نباید بیش از دو بار در هفته ماهی مصرف کنند.

سبزیجات سبز

سبزیجات برگ سبز حاوی اسید فولیک هستند که برای تشکیل سلول های مغز نوزادان بسیار مهم هستند. اسفناج و دیگر سبزیجات برای حفاظت از مغز کودک در برابر آسیب بافت های مغز ضروری هستند. اسید فولیک موجود در سبزیجات باعث کاهش خطر نقص لوله عصبی، از بین بردن شکاف لب و نقایص مختلف در نوزادان می شود. بروکلی، هویج، نخود فرنگی، کاهو، شنبلیله و ریحان از دیگر سبزیجات مفیدی هستند که می توانید در دوران بارداری مصرف کنید اما قبل از مصرف تمام سبزیجات آنها را خوب بشویید. این نوع سبزیجات را نباید زیاد بپزید زیرا حرارت زیاد موجب تخریب مواد مغذی اسفناج می شود.


بادام

بادام حاوی منیزیم، ویتامین E، پروتئین، امگا 3، امگا 6، امگا 9 و آهن است که همه این مواد به باهوش شدن جنین کمک می کند. مادران باردار می توانند برای باهوش شدن جنین هر روز یک مشت بادام بخورند.

تخم مرغ

تخم مرغ غنی از آهن و پروتئین، دو منبع غذایی حیاتی برای رشد مغز است. همچنین تخم مرغ حاوی اسیدهای چرب امگا، امگا 6 و آهن است. خانم هایی که می خواهند جنینی باهوش داشته باشند، باید تخم مرغ مصرف کنند اما باید توجه داشته باشند که تخم مرغ پیش از مصرف به خوبی پخته شود زیرا زرده خام و به طور کامل پخته نشده حاوی باکتری های بیماری زا است و می تواند برای زنان باردار مضر باشد.


لبنیات

مادران باردار برای باهوش شدن جنین خود باید لبنیات را به رژیم غذایی خود بیافزایند. لبنیات غنی از کلسیم و پروتئین هستند. غذاهای حاوی پروتئین برای شکل دهی سلول های عصبی سالم در رحم برای رشد شناختی کودک ضروری هستند. کلسیم موجود در لبنیات برای رشد استخوان جنین ضروری هستند.

مصرف لبنیات غنی شده با ویتامین دی برای زنان باردار مفیدند زیرا ویتامین D برای رشد شناختی کودک بسیار مهم است و کودکانِ مادران دچار کمبود ویتامین D معمولا آی کیوی پایین تری نسبت به دیگر کودکان دارند. مصرف لبنیات پروبیوتیک مانند ماست برای زنان باردار مفید است. ماست یونانی یکی از انواع ماست است که برای رشد ذهنی کودک و رشد در رحم بسیار مقوی لازم و ضروری است.

حبوبات

حبوبات حاوی میزان قابل توجهی آهن هستند، آهن برای انتقال اکسیژن به سلول های عصبی مغز جنین ضروری است بنابراین مادران باردار باید مصرف حبوبات را در برنامه غذایی خود جای دهند.

چگونه هوش جنین را افزایش دهیم؟
مواد غذایی ضروری برای رشد مغز جنین عبارتند از :

  1. ویتامین A که در جگر، هویج و اسفناج وجود دارد.
  2. ویتامین D که بهترین منبع آن آفتاب است و درماهی هایی مانند سالمون وجود دارد.
  3. ویتامین B6 که در جگر و گوشت قرمز، ماهی، سیب زمینی و سبزیجات نشاسته دار است.
  4. ویتامین B12 که در محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و لبنیات یافت می شود.
  5. اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 که در ماهی و روغن ماهی یافت می شوند.
  6. پروتئین که در گوشت قرمز، گوشت سفید، حبوبات، تخم مرغ، سویا، آجیل ها و لبنیات یافت می شود.
  7. روی که در گوشت، ماهی، محصولات لبنی و آجیل ها یافت می شود.
  8. آهن که در گوشت، حبوبات و سبزیجات وجود دارند.
  9. کولین که در گوشت قرمز، لبنیات و تخم مرغ یافت می شود.
  10. اسید فولیک که در جگر و اسفناج یافت می شود.