عارضه شناخته شده کرونا:

لخته خون؛ عامل مرگ بسیاری از مبتلایان به کرونا

مقامات بهداشتی در امریکا می گویند بسیاری از مرگ های ناشی از کرونا به دلیل آمبولی ریوی (لخته خون) است.

لخته خون؛ عامل مرگ بسیاری از مبتلایان به کرونا
پزشکان در حال مشاهده لخته شدن خون

حکیم نیوز؛ طی روزهای اخیر یک دانشجوی 20 ساله دانشگاه در ایالت ایندیانا مبتلا به کرونا شد و در اثر آمبولی ریوی کشف نشده (PE) درگذشت این موضوع لخته شدن خون و کووید 19، را در کانون توجه قرار داد.پس از تحقیقات کامل و کالبد شکافی، علت مرگ به دلیل آمبولی ریوی که قبلاً تشخیص داده نشده بود مطرح شد و این در حالی است که در واقع کرونا در مرگ این جوان نقش داشته است .

آمبولی ریوی در نتیجه لخته شدن خون در رگهای عمیق رخ می دهد، که به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته می شود، اگر بخشی از آن لخته شکسته شود و به ریه ها برود و باعث انسداد شود، این امر به عنوان آمبولی ریوی شناخته می شود (PE)؛ اگر لخته به اندازه کافی کوچک و درمان شود، بیشتر افراد می توانند بهبود یابند اما اگر لخته زیاد باشد عامل مرگ فرد خواهد بود.

لخته و ویروس کرونا

  این روزها کرونا ویروس با این عنوان که باعث ایجاد لخته خون در رگهای کوچک و بزرگ می شود شناخته شده و در بعضی موارد در صورتی که این لخته به شکل عروق بزرگ PE باشد منجر به مرگ  فرد بیمارمی شود.

به گزارش فاکس نیوز، شواهدی وجود دارد که وجود لخته های خون مربوط به کووید 19 دربین جوانان،  منجر به میزان بالاتر ترومبوی ریوی و همچنین سکته مغزی در بینشان می شود. اما در واقع  این موضوع مهم  اکنون به طور گسترده در کالبد شکافی، به طور معمول در افراد میانسال تا بزرگسال در سراسر جهان، توصیف می شود به گونه ای که در تجربه بررسی کالبد شکافی، پزشکان، میزان بالایی از لخته شدن خون در ریه بیمارانی  که ازکرونا می میرند را مشاهده می کنند.

دکتر شارون .ای .فکس، دانشیار تحقیق و توسعه در بخش آسیب شناسی مرکز علوم بهداشتی  در اینباره می گوید: بیماران مبتلا به کرونا دارای نتایج آزمایش خون هستند که نشان می دهد آنها در حالت انعقاد خون یا در معرض خطر بیشتری برای تشکیل لخته های خون هستند.

وی با بیان این که آن دسته از بیماران که  ترومبوس ریوی داشته اند اغلب دارای التهاب شدید در اندام های مختلف هستند، اذعان می کند: کرونا بسیاری از اندام ها را بیشتر از طریق مسیری که شاهد التهاب بافت ها و رگ های خونی کوچک هستیم ، معروف به "التهاب ترومبو"تحت تأثیر قرار می دهد.

محقق و پزشکی به نام ون بیک ، که مطالعه کرونا و بیماری ترومبوآمبولیک را انجام داده است نیز می گوید کووید 19 منجر به لخته شدن خون می شود در واقع در بیماران مستعد، لخته خون یا PE می تواند در اوایل روند بیماری رخ دهد که تعدادشان اندک است اما در تعدادی از افراد این رخداد، عارضه بعدی است که معمولاً حداقل پس از یک هفته اتفاق می افتد و متاسفانه در بسیاری از موارد منجر به مرگ افراد می شود و در پیر یا جوان نیز تفاوتی ندارد. ”

این محقق و پزشک ادامه می دهد: در بیماران بستری، موارد بیشتری از ترومبوز به صورت آشکار مشاهده شده است و این موضوع ارتباط تنگاتنگی با کرونا دارد. با این حال ، آنچه مشخص نیست این است که آیا بیماران در شرایط خارج از بیمارستان به طور مساوی این خطر ترومبوز را دارند یا خیر. این مبتلایان احتمالاً بیمارانی هستند که علائم COVID آنها کمتر است.

ون بیک در پایان تصریح می کند، ممکن است بیمای که دچار لخته خون می شود حتی اگر در بیمارستان بستری شده باشد، باز هم زندگی او نجات نیابد.

منبع| فاکس نیوز

مترجم: نرگس بدیعیان