لطفا از آنها واکسن نخرید

چین از ابتدای کرونا، در اقداماتی عملی مانند وبینارها و سمینارهای ارائه دستاوردهای طب سنتی در درمان و پیشگیری کرونا به یاری ایران در مقابله با این بیماری پرداخته ؛ در حالی که آمریکا، فرانسه، آلمان و سایر متحدان غربی بر اعمال فشارهای تحریمی بیشتر و مستثنی نکردن اقدامات دارویی و درمانی تأکید کرد.

لطفا از آنها واکسن نخرید

حکیم نیوز:همزمان با مخالفت جدی رهبر انقلاب با استفاده از واکسن های خارجی در کشور به دلیل مخاطرات جدی آنها برای سلامتی مردم عده ای از این موضوع آشفته خاطر شدند و تلاش کردند صحبت های رهبری را به گونه ای وارونه بازنمایی کنند، اما بر اساس آمار و ارقام موجود می توان اهمیت حکم ممنوعیت را دریافت و با تحلیل آمار و ارقام به عمق فاجعه پی برد:

آمار مرگ و میر از دریچه نگاه بی طرفانه

برای کنکاش در این مهم ابتدا باید نسبت جمعیتی را لحاظ کرد. جمعیت کشور ایالات متحده آمریکا چهار برابر جمعیت ایران است. طبق آمارهای موجود در سال 2018، آمریکا جمعیتی بالغ بر 327 میلیون و 200 هزار نفر داشته و  ایران  در همان سال 81 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت داشته است.
طبق آخرین میزان مرگ روزانه اعلام شده در نیویورک تایمز، آمریکا 4112 فوتی داشته است، در حالی که این آمار در ایران 85 نفر بوده است. یعنی مرگ و میر در آمریکا بیش از 48 برابر ایران بوده است که با احتساب نسبت جمعیتی؛ باید گفت سرانه مرگ و میر حاصل از کرونا در آمریکا 12 برابر ایران است.
این آمار، با دقت به ارقامی دیگر، گویا تر نیز خواهد شد. در طول دوره فراگیری کرونا، میزان فوت‌شدگان آمریکا 369 هزار نفر اعلام شده و این آمار در ایران تقریبا 32 هزار نفر بوده است. این تناسب با اعمال نسبت جمعیتی، تقریبا 2.9 خواهد بود. یعنی وضع مرگ و میر در حال حاضر چهار برابر بدتر از میانگین کل دوره است. معنای مشخص این آمار این است که هیچ مسیر رو به بهبودی طی نشده است؛ روندی که اگر واکسن آمریکایی موثر بود، باید کاملا معکوس می‌گشت.
در شاخص مهم دیگر هم شاهد همین وضع هستیم و میانگین ابتلا در آمریکا 13 برابر ایران بوده است؛ اما میزان ابتلای جدید بیش از 40 برابر است.  

شاید چین، شاید روسیه و شاید

ممنوعیت حکم رهبری نسبت به صادرات واکسن از کشورهایی که خود دارای آمار بالای ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا را شامل میشود و کشورهای دیگر نظیر چین یا روسیه بر خلاف عملیات روانی رسانه ای می تواند محلی برای خرید واکسن باشد بر همین اساس چندین گزاره باید مورد بررسی قرار گیرد.

گزاره اول که باید بررسی کرد، این است که آیا واقعا نقطه آغاز چین بوده است؟ محققانی همچون دکتر تام جفرسون، متخصص همه گیر شناسی پیشتر رده‌هایی بر این انگاره مطرح کرده‌اند. بر اساس تحقیق یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه آکسفورد، بایگانی منجمد نمونه فاضلاب کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و شاهد آن بوده‌اند که 9ماه قبل از چین، در فاضلاب اسپانیا این ویروس وجود داشته است. همان اسپانیا که جزو کشورهای پر تلفات کرونا هم هست. بر این اساس مطرح کرده‌اند که احتمالاً نمونه غیرفعال ویروس کرونا در جهان وجود داشته و شرایط محیطی باعث فعال شدن آن شده است. دکتر تام جفرسون گفت با اثبات وجود نمونه ویروس در اسپانیا در آن تاریخ، مشخص می شود کشور چین منشأ پیدایش ویروس نبوده است.

گزاره مهم دیگر، توان بالای چین در مهار ویروس است. اگرچه بخش عمده‌ای از توفیق چین حاصل انضباط اجتماعی و محدودیت‌های قرنطینه‌ای سنگین است؛ اما روند درمانی و بهرمندی از طب مکمل و سنتی را نمی‌توان در این موضوع از قلم انداخت.

گزاره سوم این است که چین از ابتدای کرونا، در اقداماتی عملی مانند وبینارها و سمینارهای ارائه دستاوردهای طب سنتی در درمان و پیشگیری کرونا به یاری ایران در مقابله با این بیماری پرداخته ؛ در حالی که آمریکا، فرانسه، آلمان و سایر متحدان غربی بر اعمال فشارهای تحریمی بیشتر و مستثنی نکردن اقدامات دارویی و درمانی تأکید کرد.

به هر ترتیب اصل سلامتی عمومی اقتضا می کند راه خطر از هر نوعی بسته شود و احتیاط شرط منطقی و عقلی در این حوزه است شرطی که حتی در دیپلماسی عمومی باید در نظر گرفته شود.