ماسک زدن چه عوارضی دارد؟

یک متخصص پوست استفاده از کرم های آرایشی، تماس طولانی مدت پوست صورت با ماسک تنفسی به ویژه ماسک‌هایی نظیر N۹۵ که محکم به صورت می چسبند را باعث افزایش احتمال بروز بیماری‌های پوستی دانست.

ماسک زدن چه عوارضی دارد؟

به گزارش حکیم نیوز: دکتر فهیمه عبداللهی مجد، متخصص پوست و استادیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با عوارض زدن ماسک در این روزهای کرونایی گفت: در پاندمی کووید ۱۹ استفاده از ماسک‌های تنفسی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی دقیق و مکرر دست‌ها سه اصل مهم برای پیشگیری و کنترل شیوع بیماری است که اکیداً به افراد جامعه توصیه می شود.

وی با اشاره به شکایات افراد از عوارض ناشی از ماسک‌ها خاطرنشان کرد: در این دوران استفاده از وسایل حفاظتی برای قطع زنجیره انتقال کرونا و کاهش شیوع و بروز بیماری الزامی است اما در برخی افراد به ویژه کادر درمان استفاده از وسایل حفاظتی نظیر ماسک، شیلد و دستکش ممکن است منجر به بروز مشکلات پوستی نظیر حساسیت، اگزمای تماسی و یا آکنه شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ماسکنه یا آکنه (جوش) ناشی از ماسک‌های تنفسی را یکی از عوارض پوستی نسبتاً شایع در دوران شیوع کرونا ذکر کرد که معمولا در نواحی از صورت که در تماس با ماسک قرار دارند، بروز می کند.

به گفته عبداللهی مجد، سایش و تماس مکانیکی مداوم و طولانی مدت پوست با ماسک های تنفسی به ویژه اگر همراه گرما و تعریق باشد دلیل بروزاین آکنه ها یا جوش ها هستند. البته گاهی انسداد فولیکول­های مو و رشد باکتری ها در آن قسمت نیز منجر به ایجاد التهاب یا فولیکولیت و بروز جوش می شود.

وی با بیان اینکه پوست های چرب بیشتر مستعد جوش­های آکنه است گفت: استفاده از کرم های آرایشی، تماس طولانی مدت پوست صورت با ماسک تنفسی به ویژه ماسک­هایی نظیر N۹۵ که محکم به صورت می چسبند باعث افزایش احتمال بروز آکنه های صورت می شوند.

این متخصص پوست از دیگر عوارض پوستی ناشی از استفاده ماسک های تنفسی به پوسته ریزی، تحریک پذیری و قرمزی پوست اشاره کرد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه با اشاره به توصیه های اکادمی متخصصان پوست آمریکا به ارائه راهکارهایی برای کاهش عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی پرداخت و شست و شوی روزانه صورت با یک شوینده ملایم و فاقد عطر و استفاده از مرطوب کننده مناسب قبل و بعد استفاده از ماسک را از راهکارهای موثر در این خصوص برشمرد.

وی توصیه کرد: افرادی که دارای پوست چرب­اند و مبتلا به آکنه­ هستند بهتر است از مرطوب کننده استفاده نکنند و در صورت خشک شدن پوستشان از مرطوب کننده های فاقد چربی بهره بگیرند.

عبداللهی با اشاره به خشکی و ترک لب ها به عنوان یکی دیگر از عوارض ناشی از ماسک های تنفسی تاکید کرد: برای جلوگیری از بروز این عارضه قبل از زدن ماسک، بعد از شست و شوی صورت و قبل از خواب حتما لب ها را با وازلین چرب کنید.

این متخصص پوست با تاکید بر عدم استفاده از کرم ها و محصولات آرایشی در هنگام استفاده از ماسک خاطرنشان کرد: با توجه به این که کرم های آرایشی منجر به انسداد منافذ پوست و افزایش احتمال آکنه می شوند، افراد سعی کنند از این محصولات استفاده نکنند و در صورت ضرورت از محصولات "غیرکومدوژن زا" که احتمال بروز آکنه به دنبال استفاده از آنها کمتر است، استفاده کنند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه ضمن توصیه به افراد برای استفاده از ماسک های تنفسی مناسب تصریح کرد: ماسک های پارچه‌ای پس از هر بار استفاده حتما باید به خوبی شسته شوند و ماسک های یک بار مصرف نیز فقط یک بار استفاده شوند. البته باید توجه داشته باشید که ماسک نباید خیلی آزاد و یا خیلی محکم روی صورت قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: بخش داخلی ماسک های پارچه ای که روی پوست قرار می گیرد نباید از جنس نایلون، پلی استر و ریون باشد زیرا باعث تحریک بیشتر پوست می شوند.

این متخصص پوست تاکید کرد: بهتر است افراد پس از هر چهار ساعت استفاده مداوم از ماسک، 15 دقیقه به پوست صورت خود استراحت داده و ماسک خود را بردارند اما به شرطی که خطر انتقال بیماری وجود نداشته باشد به طور مثال در محیط باز و با فاصله حداقل دو متری از سایر افراد و یا زمانی که در خودرو تنها هستند.

عبداللهی مجد در خاتمه خاطرنشان کرد: در صورت ایجاد عارضه پوستی ناشی از استفاده ماسک های تنفسی و عدم بهبودی با رعایت نکاتی که ذکر شد فرد می تواند به متخصص پوست مراجعه کند.