رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان امام خمینی:

داروهای گیاهی مؤثر هستند

یک متخصص بیماری‌های عفونی اظهار داشت: متاسفانه هنوز دانشکده‌های طب سنتی چنان که باید و شاید فعال نیستند. بنابراین، پزشکانی که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را ویزیت و درمان می‌کنند، هنوز ناچارند از دارو‌های شیمیایی برای تجویز استفاده کند. چون از دارو‌های گیاهی اطلاعی ندارند و این دانشکده‌ها هنوز نتوانسته‌اند در جایگاهی که دارند، ظاهر شوند.

داروهای گیاهی مؤثر هستند

به گزارش حکیم نیوز به نقل از برنا: دکتر حمید عمادی، متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان امام خمینی درخصوص کارایی داروهای گیاهی مجوز گرفته از سازمان غذا و دارو گفت: دارو‌های گیاهی در همه‌ جای دنیا وجود دارد و بسیاری از دارو‌هایی هم که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، منشأ گیاهی دارند. بنابراین، دارو‌های گیاهی می‌توانند مؤثر باشند.

به گفته وی مشکلی که وجود دارد، این است که برخی دارو‌های گیاهی از سوی برخی افراد غیرمتخصص تولید می‌شوند. البته در حال حاضر، چند داروی گیاهی در دانشگاه‌های بزرگ مانند دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشکده‌های طب سنتی تولید می‌شوند که روی همین امر تمرکز دارند و دارو‌های گیاهی را به روش‌های علمی و امروزی بررسی و اثربخشی آن‌ها را مشخص می کنند. اما هنوز این دانشکده‌ها چنان که باید و شاید فعال نیستند. بنابراین، پزشکانی که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را ویزیت و درمان می‌کنند، هنوز ناچارند از دارو‌های شیمیایی برای تجویز استفاده کنند. چون از دارو‌های گیاهی اطلاعی ندارند و این دانشکده‌ها هنوز نتوانسته‌اند در جایگاهی که دارند، ظاهر شوند.

این متخصص بیماری‌های عفونی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه همیشه در لا به ‌لای اتفاقات مثبت، عده‌ای شیاد هم حضور دارند که از این آب گل‌ آلود استفاده می‌کنند و کار‌هایی را به صورت غیرعلمی و غیرمنطقی به اسم گیاهان دارویی انجام می‌دهند و دارو‌های مضری را در اختیار مردم قرار می‌دهند. یکی از این دارو‌های مضر، تبلیغ استفاده از بخور جوش ‌شیرین است که تبلیغات زیادی هم روی اثربخشی آن در جلوگیری از ابتلا به کرونا صورت گرفته است. این در حالی است که دانشکده طب سنتی، بار‌ها نسبت به مصرف آن هشدار داده و گفته است این ماده بسیار مشکل ‌زاست. اما مردم همچنان از آن استفاده می‌کنند.