مراقب اکسیژن خانه هایمان باشیم

گلهای آپارتمانی زینتی زیبایی را به خانه شما می آورد به شرطی که رازهای مراقبت و نگهداری از این گیاهان را به خوبی بدانید و با نیاز های گل و گیاه های مختلف آشنا باشید.

مراقب اکسیژن خانه هایمان باشیم

حکیم نیوز: گیاهان داخل ساختمانی، رنگ، زیبایی و گرما را به خانه اضافه می کنند؛ آنها با بهبود کیفیت هوا امکان باغبانی را برای شما فراهم می کنند. پرورش بسیاری از گیاهان آپارتمانی آسان است، اما باید به آن ها توجه مناسبی داده شود تا به خوبی رشد کنند. از آنجایی که گیاهان آپارتمانی رشد خود را از گلخانه ها و در شرایط ایده آل آغاز کرده اند ، انتقال آنها به آپارتمان نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد.

گلهای آپارتمانی زینتی
آبیاری، روشنایی و نوردهی مناسب، مهم ترین اجزای مراقبت از گیاهان در فضای داخلی هستند، اما رطوبت و دما نیز نقش مهمی در رشد گیاه ایفا می کنند. ترفند مناسب این است که شرایط آب و هوایی محل رشد گیاه را در منزل شبیه سازی کنید.

گیاهان گرمسیری در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند، در حالی که گیاهان کاکتوسی و گیاهان آبدار، آب و هوای گرم و خشک را ترجیح می دهند. البته، فضای آپارتمان نمی تواند همه چیز را برای گیاهان تامین کند، اما شما می توانید نوع مناسبی از گیاهان را برای منزل خود انتخاب کنید تا بتوانید محیط مناسب را فراهم کنید. با چند ترفند می توانید گیاهان را در محیطی ایده آل پرورش دهید.

انتخاب گل مناسب با محیط خانه 

اولین چیزی که هنگام انتخاب یک گیاه آپارتمانی باید در نظر بگیرید این است که می خواهید آن را در کدام قسمت منزل بگذارید. سپس با الزامات گیاه مطابقت دهید و نور مورد نیاز را راه اندازی کنید.

آیا شما یک پنجره بزرگ آفتابگیر دارید و یا یک فضای کوچک با نور ملایم؟

آیا به دنبال گیاهی با برگ های سبز زیبا هستید و یا گیاه گلدار را ترجیح می دهید.برخی از گیاهان آپارتمانی،گیاهان گلدار فصلی هستند، در حالی که برخی دیگر تنها یکبار در سال شکوفه می دهند.

نکته دیگر این است که چقدر زمان برای رسیدگی به گیاه صرف می کنید؟

یک گیاه گندمی تقریباً هر مقدار مراقبت (یا بی توجهی) را در بر می گیرد، در حالی که یک ارکیده نیازمند توجه مهرآمیز و دوست داشتنی است.

راه و روش نگهداری از گیاهان آپارتمانی : 

_آب مناسب

خاک گلدان باید مرطوب نگه داشته شود، اما خیس نشود البته چنانچه در نمناک توضیح میدهیم ، همیشه استثنا وجود دارد. به طور مثال بهتر است بین دو آبیاری گیاهان آبدار و گوشتی، خاک آنها خشک شود.

اگر خاک بیش از حد خشک یا مرطوب نگه داشته شود، ریشه های گیاه شروع به پوسیدن خواهد کرد که می تواند منجر به رشد ناکافی و یا حتی مرگ گیاه شود. روش های متعددی برای تعیین نیاز به آبیاری گیاه وجود دارد.

اگر خاک گلدان بی رنگ و یا ترک دار شود، احتمالاً زمان آبیاری آن فرا رسیده است. گیاه خود بعد از آبیاری وزن کنید. پس از چند بار مشخص می شود که گیاه چه زمانی به آبیاری نیاز دارد. البته می توانید با نگه داشتن انگشت خود در خاک میزان رطوبت آن را بسنجید.

برای گیاهان بزرگ، استفاده از یک کنتور هوشمند دستی ممکن است بهترین روش برای تعیین میزان حضور آب در اطراف ریشه گیاه باشد.

_کم آبی گلهای 

اجازه ندهید که گیاهان به نقطه ای برسند که پژمرده شوند و یا خاک از لبه گلدان بیرون بریزد. این نشانه ها حاکی از کمبود آب هستند و در این زمان گیاه به شدت استرس زده می شود و ریشه های آن آسیب می بینند.

علائم کم آبی گیاه عبارتند از:

  • رشد آهسته برگ
  • برگ های نیمه شفاف
  • ریختن زودرس گل ها و برگ ها
  • لبه های قهوه ای، زرد یا کج شده برگ ها

"شوریچ بوردی" یک آبرسان اتوماتیک موثر برای گیاهان است که نه تنها برای آبیاری گیاهان مفید است، بلکه یک وسیله تزئینی زیبا هم می باشد.

می خواهید به تعطیلات بروید؟ نمی توانید به درستی گیاهان خود را آبیاری کنید؟ به سادگی این وسیله را با آب پر کنید و مطمئن باشید که گیاه شما برای بیش از چهار روز کاملاً آبیاری خواهد شد.

_آبیاری زیاد گل ها

آبیاری بیش از حد، به اندازه آبیاری خیلی کم مضر است. در پاسخ به سوال شما کاربران از بخش نکات باغبانی در نمناک باید بگوییم که نیروهای آبیاری مداوم ، خاک را از هوا تخلیه می کنند و در را برای رشد باکتری ها و قارچ باز می کنند. آبیاری زیادی قاتل شماره یک گیاهان است.

علائم پر آبی گیاهان آپارتمانی، عبارتند از:

  • قارچ و یا کپک روی سطح خاک
  • ریشه های قهوه ای نرم (شاید بوی زننده) در ته گلدان
  • ماندن آب در کف ظرف
  • برگ هایی با لکه های قهوه ای پوسیده

_کیفیت آب برای گل های

دمای آب شیر باید با دمای اتاق برابر باشد، حتی اگر کلرین یا فلورید به آب شهر شما اضافه شود. گیاهان آب باران و یا برف ذوب شده را دوست دارند (مگر اینکه در منطقه ای با باران اسیدی زندگی کنید). از استفاده مداوم آب نرم اجتناب کنید، زیرا ممکن است حاوی سدیم باشد.

_چگونکی آبیاری گل ها

گیاهان می توانند از بالا یا پایین آبیاری شوند. زمانی که گیاه را از بالا آبیاری می کنید، سعی کنید شاخه و برگ ها را مرطوب نکنید، اما کل خاک مرطوب شود. آب اضافه باید از حفره های پایین گلدان خارج شود.

اگر ترجیح می دهید که گیاهان شما خود، عمل جذب آب را انجام دهند، گیاه را در ظرفی از آب قرار دهید تا ریشه ها (و عمل مویرگی در خاک) هر چیزی که نیاز دارند را جذب کنند. این روش، به عنوان آبیاری از پایین شناخته می شود. توصیه:یک ساعت پس از آبیاری، آب اضافی گلدان را خالی کنید.

_نور مناسب گلهای 

همانند آبیاری، هر گیاهی به نوری متفاوت نیاز دارد. بسیاری از گیاهان نور خورشید مستقیم را ترجیح می دهند، اما فراهم کردن آن در محیط خانه ممکن است سخت باشد. قرار دادن یک گیاه جلوی یک پنجره ممکن است به اندازه کافی نور را جذب کند، اما برخی از گیاهان آپارتمانی نیاز به نور متفاوتی برای رشد دارند.