موانع دولتی مشکل اصلی تجاری سازی در طب سنتی

متخصص طب سنتی گفت: فعالان طب سنتی با موانع مهمی رو به رو می شوند و آن هم موانع دولتی و قوانین و مقررات سنگینی است که وضع شده است به عنوان نمونه برای اینکه داروی طب سنتی ثبت و وارد داروخانه شود باید مراحل هفت خان رستم را طی کند .

موانع دولتی مشکل اصلی تجاری سازی در طب سنتی

به گزارش حکیم نیوز، وقتی صحبت از طب سنتی می شود، اطبا و حکیمان سنتی آه از نهادشان بر می خیزد چرا که طب سنتی در کشور ما قدمتی به بلندای تاریخ دارد اما آنچنان که باید و شاید به این حوزه و تجاری سازی آن توجهی نشده است. این در حالی است که کشور ما از لحاظ داروهای گیاهی هم یکی از غنی ترین کشورهای دنیا به لحاظ رشد خودروی اینگونه گیاهان است. اما شاهدیم که کشورهایی مانند آلمان که حتی پیشینه ای هم در این زمینه ندارند از ایران جلوتر رفته اند.  چنانچه «دکتر سید سعید اسماعیلی»،  پزشک و متخصص طب سنتی یکی از چالش‌های طب سنتی در تجاری سازی و عدم جذب سرمایه گذاری موانع دولتی می داند.

دکتر اسماعیلی در ادامه گفتگویش با خبرگزاری طب سنتی با تاکید برموانع دولتی به عنوان  مشکل اصلی تجاری سازی در این حوزه، عنوان کرد: فعالان طب سنتی با موانع مهمی رو به رو می شوند  و آن هم قوانین و مقررات سنگینی است که وضع شده است به عنوان نمونه برای اینکه داروی طب سنتی ثبت و وارد داروخانه شود باید مراحل هفت خان رستم را طی کند فعالان طب سنتی انرژی و وقت زیادی صرف می‌کنند ولی در نهایت به نتیجه  هم نمی رسند.

وی ابراز کرد: سلامت‌کده‌‌های خصوصی بسیار بسیار کم است و بیشتر دولتی است ضمن اینکه سلامت کده‌ها درآمد برابری ندارند و می‌توان گفت مقررات وزارت بهداشت بیشترین مشکلات ماست و تا زمانی که مجموعه مستقلی به نام سازمان طب نسنتی که وابستگی کمتری به وزارت بهداشت داشته باشد نداشته باشیم قطعا با همین مشکلات مواجه هستیم.کسانی هم که دارند در طب سنتی فعالیت می‌کنند با مشکلات زیادی مواجه هستند.

این متخصص طب سنتی در پاسخ به این سوال که سوء استفاده هایی در طب سنتی انجام می‌شود بویژه در حوزه‌هایی که مردم گرایش بیشتری دارند مانند درمان کبد چرب و چاقی و لاغری  و حوزه پوست و مو؛ برای جلوگیری یا کاهش آن چه باید کرد؟ گفت: عمده سودجویی به این دلیل است که مقررات ما مقررات عملیاتی نیست و مقررات ما به این سمت بوده که مانع فعالیت شویم و اجازه ندادیم فعالیتی به صورت شفاف فعال شود و نظارت هم باشد.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت همیشه به دنبال تعطیل کردن است و وقتی که سیاست ما، سیاست‌های قهری باشد طبیعی است که کارها هم زیرزمینی می‌شود یعنی به جای اینکه فردی که فعالیت سالمی دارد به صورت شفاف فعالیتی انجام دهد چون مانع آن می‌شوند فعالیت فرد یا افراد مورد نظر زیزمینی می‌شود.

اسماعیلی ادامه داد: در فعالیت زیرزمینی هم امکان دارد که یک اتفاقاتی بیفتد به عنوان نمونه اجازه ثبت داروی مورد نظر  به آنها داده نمی‌شود و آنها هم از طریق امکانات موجود فضای مجازی داروی چاقی و لاغری و غیره را تبلیغ و به فروش می رسانند.

این متخصص طب سنتی افزود: وقتی که قسمت شفاف فعالیت بسته شود قسمت‌های غیرقانونی آن قسمت ها فعال تر و بسیار روشن می‌شود و تمام کسانی که کار اجرایی کردند این را می‌دانند و چیزی نیست که آگاه نباشند ولی ترجیح می‌دهند که بازار همینطور باشد و به عبارتی آشفته بازار باشد و ترجیح می‌دهند فعالیت سالم و شفافی اتفاق نیفتد.

وب با اشاره به برخی دیگر از سوء استفاده هایی که در دیگر بخش ها روی می دهد، عنوان کرد: در قسمتهای دیگر هم سوء استفاده‌هایی دیده می‌شود به عنوان نمونه در موضوع کرونا داروی هیدروکسی کلرکین استفاده می‌شود و بعد مقاله‌ایی بسیار معتبر در مجله بسیار معتبر دنیا چاپ شده و عنوان کرده که این دارو مرگ و میر را بالا می‌برد و اکنون چه کسی حاضر به جوابگویی است؟ اصلا چه کسی گفته بود که این دارو استفاده شود. بنابراین سوء استفاده در طب جدید هم وجوددارد و اینگونه نیست که فقط در طب سنتی سوء استفاده داشته باشیم.

وی همچنین با توجه به نزدیک شدن فصل گرما توصیه هایی برای گرمازدگی و استفاده از کرمهای ضد آفتاب داشته و گفت: با استفاده از طب سنتی می‌توان بخش مهمی از گرمازدگی را درمان کرد؛ قسمت اول بحث غذاهایی است که مصرف می‌کنیم مانند خورش‌های گرمی چون خورشت فسنجان که به هیچ عنوان مناسب فصل تابستان نیست و باید نوع تغذیه مان را مناسب با هوای گرم و تابستان انتخاب کنیم. مخصوصا برای کسانی که فعالیت‌های بدنی دارند و زمان فعالیت آنها ممکن است زیر آفتاب باشد و یا در کارگاههایی کار می‌کنند که خیلی گرم است و یا با آتش در تماس هستند.

اسماعیلی ادامه داد: در فصل گرما باید غذاهایی با طبع خنک مصرف شود مانند کاهو سکنجبین و یا میوه‌های مصرف که خداوند مناسب همان فصل آفریده مانند هندوانه که برای این فصل خیلی مناسب است یا طالبی و خربزه و استفاده بیشتر از سبزیجات و کاسنی که کمتر استفاده می‌شود و برای فصل تابستان بسیار مناسب است. ساعتهای گرم روز کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرند بهتر است. غذای چرب که مصرف شود قطعا آن روز خیلی اذیت می‌شوند اما وقتی که آب دوغ خیار مصرف شود مناسب فصل گرما است.

این متخصص طب سنتی با بیان اینکه برای افراد عادی به هیچ عنوان کرم ضد آفتاب را توصیه نمی‌کنم، افزود:  اما ماسک میوه را توصیه می‌کنم مانند استفاده از ماسک کاهو یا سبزی کاسنی که به شکل کوبیده شده به صورت ماسک استفاده شود یا گلاب به صورت خودشان بزنند که در شفافیت و لطافت پوست خیلی خوب تأثیر دارد.