موفقیت واکسن ایرانی

نمکی گفت: برخی فکر می‌کنند واکسن در جهان به حراج گذاشته شده در حالی که این خبرها نیست.

موفقیت واکسن ایرانی

به گزارش حکیم نیوزسعید نمکی وزیر بهداشت در نشست ستاد استانی کرونا در کرمانشاه درمورد واکسیناسیون کرونا در ایران، گفت: عده‌ای خیلی این روزها واکسن، واکسن می‌کنند. من به عنوان متخصص ایمونولوژی و کسی که زبان گفتمان را بلد است باید نکاتی را در این مورد ذکر کنم. ما می‌دانستیم که واکسن کرونا جدی خواهد بود و می‌دانستیم واکسن یک کالای بهداشتی یا تجاری نیست بلکه در رابطه با کرونا این کالا یک ابزار سیاسی در اختیار دولت‌ها خواهد شد به همین دلیل اقدامات خود را به زودی آغاز کردیم.

وی ادامه داد: من فایلی را نگاه می‌کردم و دیدم که ما چند هزار برگ مکاتبات مکتوب در این مورد داریم و این سوای از مذاکرات تلفنی ما است. ما از حدود فروردین ۹۹ مکاتبات و مذاکرات واکسیناسیون را انجام دادیم و اولین تماس من با وزیر بهداشت  روسیه در دوم اردیبهشت ۱۳۹۹ بود.  ۹ ماه طول کشید و  با همکاری خیلی خوب سفیر ما این موضوع تبدبل به قرارداد شد و قرار شده بود که حداقل ۲ میلیون دوز تا پایان اسفند از روس‌ها بگیریم.

نمکی با اشاره به جنجال ها پس از خرید واکسن روسی گفت: حالا بماند برخی بلوا کردند که واکسن روسی فلان و بهمان است و افاضات هم فرمودند که واکسن چنین است و چنان است و فکر نکردند این وزیر خودش متخصص امر است و کسی که رشته غیر مشترک دارد چرا باید خود را در مقابل کسی که دانش دارد صاحب فتوا بداند؟  برای شکستن جو و برای اینکه به مردم بگویم ما چیزی نمی‌آوریم که به ضرر مردم باشد، جگرگوشه خود را برای تزریق این  واکسن آوردم که بگویم خون ما و خانواده ما سرخ تر از خون یک روستایی نیست و ما آمده‌ایم برای فدا کردن خودمان برای یک کودک روستا نشین در دورترین نقطه کشور .

وزیر بهداشت افزود: از  آنچه که روس‌ها قول دادند، ۴۲۰ هزار دوز از ۲ میلیون توافق شده واکسن به ما دادند خب ظرفیت تولید روسیه محدود است و دارند با کشورهای مختلف قرارداد می‌بندند که کار تولید را آغاز کنند. همزمان ماه‌ها قبل با چینی‌ها مذاکره کردبم. آنها اوایل می‌خواستند فاز سوم آزمایش بالینی را در کشور ما هچون سایر کشورها انجام دهند که ما زیر بار نرفتیم و گفتیم تنها راهی که کسی واکسن خود را روی مردم آزمایش کند این است که ما در داخل و باهم این واکسن را به عنوان پروژه مشترک ملی بسازیم.

نمکی گفت: ترکیه و امارات فاز سوم واکسن چینی را به اسم واکسیناسیون انجام دادند اما ما وارد این بازی نشدیم ولی اگر قرار شد واکسن خودمان که اولین آن پاستور است آزمایش کنیم انجام می‌دهیم. به قول شاعر «چو می‌توان به صبوری کشید جور عدو ، چرا صبور نباشم که جور یار کشم». خیلی از مردم در نطرسنجی مشتاق این کار هستند‌.

نمکی ادامه داد: روس‌ها ۴۲۰ هزار دوز، چینی‌ها ۲۰۰ هزار دوز به ما دادند‌. از هند ۲ میلیون دوز خریداری کردیم و پول ۵۰۰ هزار دوز هم پرداخت کردیم که تنها ۱۲۵ هزار دوز به دستمان رسید، ۳۷۵ هزار دوز در حال حمل بود که دادستان هند دستور داد واکسنی خارج نشود . 

وزیر بهداشت گفت: در قرارداد کوواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خرید داشتیم‌ که پرداخت پول آن هم داستان جدایی دارد و خود یک کتاب می شود. قرار بود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز تا پایان سال قبل به ما بدهند که مدام کاهش یافت چون تولیدی نیست و برخی فکر می‌کنند واکسن در جهان به حراج گذاشته شده در حالی که این خبرها نیست. از کوواکس با تاخیر ۳ هفته‌ای به ما ۷۰۰ هزار دوز از سهمیه کوواکس واکسن دادند. حدود ۴۰۰ هزار نفر واکسینه شدند، حدود ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون ۳۰۰ هزار تفر را شروع به واکسیناسیون کردیم.

وزیر بهداشت گفت: واکسن ایرانی کرونا در درخشان ترین حالت است و مراحل ساخت واکسن داخلی به سرعت و به خوبی پیش می رود. پروژه واکسن ایرانی کرونا روی غلتک افتاده است. در آینده تنها کشورهایی که زیرساخت لازم را دارند قادر به واکسیناسیون مردمشان هستند.