ناشناخته‌ای به نام شِنگ

گیاه شنگ با نام علمی Tragopogon collinus یک گیاه خودرو و ناشناخته است که در طب سنتی ایران از جایگاه ویژه‌ای برخورداره بوده و دارای خواص درمانی بسیار زیادی است.

ناشناخته‌ای به نام شِنگ

به گزارش حکیم نیوز: گیاه شنگ با نام علمی Tragopogon collinus یک گیاه خودرو و ناشناخته است که در طب سنتی ایران از جایگاه ویژه‌ای برخورداره بوده و دارای خواص درمانی بسیار زیادی است. از فواید شنگ می توان به درمان زخم‌های گوارشی و ریوی، جلوگیری از خونریزی، ضدعفونی کنندگی و....اشاره کرد.

بهروز عزت‌پور، مربی مرکز تحقیقات داروهای گیاهی دانشگاه علوم پزشکی لرستان درباره خواص درمانی این گیاه ناشناخته اظهار داشت: این گیاه در طب سنتی ایران از اهمیت ویژه‌ای در درمان برخی از بیماری‌ها برخوردار است.

به گفته وی گیاه شنگ در درمان زخم‌های گوارشی و ریه مورد استفاده قرار می‌گیرد و عصاره آن به دلیل قابض بودن جهت درمان انواع خونریزی ازجمله خونریزی‌های رحمی، دستگاه تنفسی و درمان برخی از انواع اسهال نیز مؤثر است.

عزت‌پور با تاکید بر اینکه مصرف موضعی پودر گل و ریشه این گیاه باعث تسریع التیام و بهبود زخم‌های چرکی می‌شود، خاطرنشان کرد: استعمال موضعی گل‌های گیاه شنگ جهت درمان سوختگی مفید است و ریشه این گیاه در طب سنتی جهت سمیت‌زدایی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مربی مرکز تحقیقات داروهای گیاهی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تاکید کرد: گیاه شنگ برای معده مقوی بوده و مصرف موضعی ریشه این گیاه در درمان عفونت و از بین بردن ترشحات گوش بسیار مؤثر است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مطالعات فارماکولوژیک نشان‌دهنده مؤثر بودن عصاره این گیاه در درمان زخم معده و بیماری کولیت است، بیان کرد: اثرات ضد درد عصاره این گیاه در پژوهش‌های حیوانی به اثبات رسیده، مصرف آن در افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی توصیه نمی‌شود.

در ادامه نعمت‌الله مرادی، متخصص طب سنتی در رابطه با خواص درمانی دیگر گیاه شنگ اظهار داشت: بر اساس متون طب سنتی این گیاه دارای خواص متعدد درمانی در بسیاری از بیماری‌ها ازجمله زخم‌های گوارشی، التهابات روده و اسهال‌های گوارشی بوده و تقویت‌ و محافظت‌کننده کبد در برابر سموم است.

به گفته وی گیاه شنگ التیام دهنده زخم‌ها و سوختگی‌ها و بند آورنده خونریزی‌های داخلی است.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: در حال حاضر به‌صورت بومی و محلی در غرب ایران از ساقه‌های تازه گیاه جهت درمان انگل‌های گوارشی استفاده می‌شود که در مطالعات علمی انجام شده بر روی این گیاه، اثرات ضدالتهابی، محافظت‌کننده از مخاط معده و روده و همچنین خواص ضدمیکروبی آن به اثبات رسیده است.

مرادی در خاتمه با اشاره به این‌که گیاه شِنگ اثرات آنتی‌اکسیدانی قابل توجهی دارد که بسیاری از خواص درمانی آن را تأیید می‌کند، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده این گیاه دارای اثرات شاخص در درمان کولیت و بیماری التهابی روده است که از برخی داروهای شیمیایی مورد استفاده در درمان کولیت مؤثرتر است.