نوزاد سالم با تغذیه مناسب

تغذیه صحیح نوزاد موجب رشد بهترش می شود و اختلال در تغذیه کودک می تواند به رشد جسمی و روحی او صدمه بزند. والدین باید بدانند، کودکانشان به چه مواد غذایی نیاز دارند و چگونه باید از طریق برنامه تغذیه ای نوزاد سالمتری داشته باشند.

نوزاد سالم با تغذیه مناسب

حکیم نیوز: نوزادی یکی از مقاطع مهم و تعیین کننده در رشد آینده هر انسانی است در این  دوران مادر موظف است به مدت شش ماه به طور انحصاری به نوزاد شیر بدهد و تغذیه با شیر مادر تا دو سال ادامه یابد. روش های نامناسب تغذیه دوران شیرخوارگی از علل مستقیم و عمده سوء تغذیه در طول سال اول زندگی است که زمینه ساز مرگ کودکان زیر پنج سال و همچنین ابتلا کودکان به بیماری های عفونی و تشدید آنها می شود.

توجه برای تامین تغذیه مناسب شیرخواران و  کودکان باید قبل از بارداری و با تامین تغذیه سالم و مراقبت مناسب شروع شود. همچنین مراقبت های ضروری برای بارداری سالم، زایمان ایمن و حمایت های پس از زایمان جهت شروع به موقع و تداوم تغذیه با شیر مادر، در شش ماه اول به عنوان روش بی نظیر تغذیه و پرورش شیرخواران انجام شود.

تغذیه با شیر مادر باید براساس تقاضای کودک تنظیم شود. مادران نباید ساعت شیردهی برای نوزاد را زمانبندی کنند. به اصطلاح رایج هر زمانی که نوزاد «نق زد و گریه کرد» باید مورد شیردهی قرار بگیرد. زمانی که نوزاد ملچ و ملوچ می کند و سرش را به سمت مقابل می چرخاند و لباس های خودش را به دهان می گیرد، مشخص می شود که احساس گرسنگی دارد و هر زمان که کودک از شیر مادر سیر شود، سینه  مادر را رها می کند و سرش را به سمت مقابل می چرخاند و به احتمال زیاد پس از سیر شدن می خوابد.

شیر مادر در بهترین شرایط حدود چهارتا شش ساعت در دمای اتاق می ماند و فاسد نمی شود. شیر مادر در دمای یخچال حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت بدون فساد ماندگاری دارد. مصرف سیر و پیاز طعم شیر مادر را تغییر می دهد؛ بنابراین مصرف این مواد غذایی باید محدود شود. در دوران شیردهی به مادران توصیه می شود که با پرهیز از موادی مانند نوشابه ها و آبمیوه های پاکتی و...، طعم شیر خود را ارتقا دهند.

مصرف غذای تکمیلی زودتر از موعد می تواند مانع از مصرف شیر مادر به میزان کافی شود و احتمال بروز حساسیت و آلرژی نیز در کودکان بیشتر می شود. برخی از شاخص ها عبارتند از اینکه نوزاد می تواند سر خود را از جلوی دهان به عقب دهان ببرد. باید به این نکته توجه داشت باشید که شیر مادر در شش ماه اول زندگی کودک، کفایت کامل تغذیه ای او را دارد  و نیاز نیست در تغذیه کودک تا این سن از غذای کمکی استفاده کرد.

تنها با تشخیص پزشک و متخصص تغذیه و در صورت رشد ناکافی نوزاد شیرخوار، می توان از شیرخشک و تغذیه کمکی استفاده کرد. بعد از مشاهده نشانه های آمادگی و پس از مشورت با پزشک اطفال، برای خوردن غذای کمکی می توانید با لعاب برنج و فرنی شروع کنید.

زهرا سلیمانی