نوشیدنی رایگان و فواید آن

حدود شصت درصد بدن را آب تشکیل می دهد. شما دائم در حال از دست دادن آب بدن خود هستید ، در درجه اول از طریق ادرار و بعد از طریق عرق کردن. برای جلوگیری از کم آبی باید مقدار کافی آب بنوشید.  

نوشیدنی رایگان و فواید آن

حکیم نیوز: نظرات متفاوتی در مورد میزان مصرف آب مورد نیاز در روز وجود دارد. پزشکان عموماً هشت لیوان آب را که معادل حدود دو لیتر است برای مصرف روزانه توصیه می کنند و برخی از پزشکان معتقدند که شما باید در طول روز به طور مداوم آب بخورید ، حتی اگر تشنه نباشید.

بسیاری از افراد ادعا می کنند که اگر در طول روز آب کافی ننوشند، سطح انرژی و عملکرد مغز آنها کم می شود. یک مطالعه در زنان نشان داد که از دست دادن مایعات 1.36٪ بعد از ورزش باعث اختلال در خلق و خو و تمرکز شده و باعث افزایش سردردها می شود.مطالعات دیگر نشان می دهد که کم آبی بدن (1-3٪ از وزن بدن) ناشی از ورزش یا گرما می تواند به بسیاری از جنبه های دیگر عملکرد مغز آسیب برساند. کم آبی بدن می تواند بر عملکرد بدنی تأثیر منفی بگذارد و منجر به کاهش استقامت شود.

یک مطالعه نشان داد کسانی که در رژیم های غذایی که قبل از هر وعده غذایی 500 میلی لیتر آب می نوشند، در مقایسه با کسانی که این کار را نکردند، 44٪ وزن بیشتری را طی 12 هفته از دست دادند. به طور کلی، به نظر می رسد نوشیدن مقادیر کافی آب، به ویژه قبل از غذا، ممکن است باعث کاهش وزن قابل توجهی شود، به ویژه هنگامی که با یک رژیم غذایی سالم همراه باشید.

مصرف آب بیشتر به جلوگیری از مشکلات سلامتی دیگری نیز کمک می کند مانند؛

یبوست: افزایش مصرف آب می تواند به یبوست یک مشکل بسیار شایع کمک کند.

سرطان: افرادی که آب بیشتری می نوشند، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان مثانه و کولورکتال دارند.

سنگ کلیه: افزایش مصرف آب ممکن است خطر سنگ کلیه را کاهش دهد.

حفظ تعادل آب برای بقای شما ضروری است. به همین دلیل بدن شما دارای سیستم پیچیده ای برای تنظیم زمان و میزان نوشیدن آب است. هنگامی که مقدار کل آب بدن شما از حد معینی پایین می رود ، تشنگی شروع می شود. این توسط مکانیسم های شبیه به تنفس کنترل می شود، لازم نیست که در مورد آن فکر کنید. برای اکثر مردم ، احتمالاً نیازی به نگرانی در مورد مصرف آب نیست. اعتماد به غریزه تشنگی کافی است.

در برخی شرایط ممکن است مصرف آب افزایش یابد. مهمترین مورد ممکن است در مواقع افزایش عرق باشد. این شامل ورزش و هوای گرم خصوصاً در آب و هوای خشک است. اگر زیاد عرق می کنید، حتما مایعات از دست رفته را با آب دوباره پر کنید. ورزشکارانی که تمرینات بسیار طولانی و شدیدی را انجام می دهند، ممکن است نیاز به پر کردن دوباره الکترولیت ها به همراه آب داشته باشند.

نیاز شما به آب در هنگام شیردهی و همچنین چندین بیماری مانند استفراغ و اسهال افزایش می یابد. علاوه بر این، ممکن است افراد مسن نیاز به مراقبت آگاهانه در مورد میزان مصرف آب خود داشته باشند؛ زیرا مکانیسم عطش در پیری می تواند مشکل پیدا کند.

بنابراین در پایان روز، هیچ کس نمی تواند دقیقا به شما بگوید چه مقدار آب نیاز دارید. این به شما بستگی دارد. بدن برخی افراد ممکن است با آب بیشتر ،بهتر عمل کنند در حالی که برای برخی دیگر تنها باعث افزایش تعداد دفعات ادرار می شود. پس همواره این دستورالعمل را به یاد داشته باشید:

وقتی تشنه شدید ، آب بنوشید.

وقتی دیگر تشنه نیستید ، نوشیدن آب را متوقف کنید.

در هنگام گرما و ورزش زیاد ، حتماً به مقدار کافی بنوشید تا مایعات از دست رفته را جبران کنید.