نگاه منطقی به غربالگری

در واقع اغلب مادران علت غربالگری را آگاهی از ناهنجاری هایی مانند؛ تشکیل نشدن قلب درجنین و درمان آن پیش از تولد یا سقط  بیان می دارند و این درصورتی است که اگر ناهنجاری درجنین تشخیص داده شود، مجور سقط جنین باید پیش از دمیده شدن روح از نظر قانونی و شرعی صادر شود.

نگاه منطقی به غربالگری

حکیم نیوز: در دوران بارداری ،نگرانی‌های بسیاری درباره‌ی سلامت جنین و مادر وجود دارد و وضعیت سلامتی جنین، از دغدغه‌های مهم اصلی هر پدرومادری است. همه‌ی والدین دوست دارند که از سلامت فرزندِ در راه خود، اطمینان کامل پیدا کنند. آزمایش غربالگری روشی است که به‌کمک آن، مادران باردار از وضعیت ابتلای جنین خود به بیماری‌های مادرزادی و نواقص احتمالی آگاه می‌شوند. آزمایشات غربالگری بیشتر بخاطر عواملی همچون؛ سن مادر، احتمال وجود بیماری های ژنتیکی در مادر، پدر و همچنین  اعضای نزدیک خانواده انجام می شود.

دکتر مریم مشهدی متخصص طب ایرانی در اینباره می گوید: یکی از مراقبت‌های روتین که در کشور ما برای هر بارداری انجام می‌شود بحث غربالگری های متوالی ، غربالگری اول و دوم است . که این تست ها علاوه بر تشخیص احتمال ناهنجاری در جنین ،دوران شیرین بارداری را همراه با استرس می‌کند. غربالگری اول در سن ۱۱ تا ۱۳ هفته بارداری صورت میگیرد و خودش از دو قسمت تشکیل می‌شود ، یک آزمایش خونی که یکسری فاکتورهای خون مادر اندازه‌گیری می‌شود و سن مادر در نظر گرفته می‌شود. و دوم سونوگرافی که اصطلاحاً به آن NT گفته می‌شود. که از برآورد نتیجه آزمایش،سونوگرافی NT و سن مادر ، به خانواده گفته می‌شود که شما با چه احتمالی ریسک برای بیماری ها را در جنین دارید.

در واقع اغلب مادران علت غربالگری را آگاهی از ناهنجاری هایی مانند؛ تشکیل نشدن قلب درجنین و درمان آن پیش از تولد یا سقط  بیان می دارند و این درصورتی است که اگر ناهنجاری درجنین تشخیص داده شود، مجور سقط جنین باید پیش از دمیده شدن روح از نظر قانونی و شرعی صادر شود.

دکتر حسین روازاده متخصص طب ایرانی از جمله پزشکانی بوده که طی این سال‌ها نسبت به نحوه انجام غربالگری در کشورمان هشدار داد و درباره ابعاد مخرب و غلط غربالگری اینطور اظهارنظر کرد: وضعیت سقط جنین در ایران فاجعه است؛ این فاجعه زمانی اسفناک‌تر می­‌شود که با مجوزهای قانونی در قالب طرح غربالگری نیز صورت می­‌گیرد؛ غربالگری یا آزمایش خون برای جلوگیری از تالاسمی، عقب‌ماندگی نوزاد و مشکلات دیگر در سطح کشور به‌صورت قانونی و گسترده انجام می­‌شود اما این طرح به‌ نوعی باعث افزایش آمار سقط جنین در کشورمان شده است.

روازده تصریح کرداکثر مجوزهای سقط جنین در طرح غربالگری به ‌بهانه نزدن قلب جنین صادر می­‌شود؛ این یک جنایت و نافهمی است؛ چه‌کسی اجازه داده که یک پزشک به‌راحتی مجوز سقط صادر کند؛ این موضوع به هیچ وجه شرعی و اخلاقی نیست؛ صدها مراجعه­‌کننده داشتم که مجوز سقط جنین برای آنها صادر شده بود و اگر به توصیه ما گوش نمی­‌کردند، جنین سالم را با یک مجوز غیرعلمی سقط می­‌کردند؛ تحقیقات ما نشان می­‌دهد که جنینی که قلبش دیرتر شکل گرفته، دارای ضریب هوشی بیشتری است چون مغز در زمانی که قلب شکل نگرفته، بیشتر تغذیه می­‌شده است؛ این فرآیند شروع زدن قلب زمان زیادی نیز نیست بین دو تا 4 هفته معمولاً قلب شروع به زدن می­‌کند.

با تمام این گمانه ها سیاستگزاران نظام سلامت باید به میدان وارد شوند و بدون در نظر آوردن منافع برخی از پزشکان و با توجه به نفع ملی و عمومی نسبت به این موضوع ورود کرده و برای همیشه به شیوه ای منطقی به این مجادلات خاتمه دهند.

زهرا سلیمانی