آلرژی و درمان های طبیعی برای آن

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی؛ دوری کردن از هر آنچه باعث واکنش می شود

آلرژی و درمان های طبیعی برای آن
مردی با لباس سفید در طبیعت در حال عطسه است

حکیم نیوز، آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن به ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. این مواد خارجی آلرژن نامیده می شوند. آنها می توانند شامل غذاهای خاص ، گرده گل ، یا موی حیوانات خانگی باشند.

وظیفه سیستم ایمنی بدن شما این است که در مبارزه با عوامل بیماری زا شما را سالم نگه دارد. این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند بدن شما را به خطر بیندازد ، انجام می دهد. بسته به ماده حساسیت زا ، این پاسخ ممکن است شامل التهاب ، عطسه یا علائم دیگری باشد.

سیستم ایمنی بدن شما به طور معمول با محیط شما سازگار می شود. به عنوان مثال ، هنگامی که بدن شما با چیزی مانند شوره یا موی حیوان خانگی روبرو می شود ، باید متوجه شود که بی ضرر است. در افراد مبتلا به آلرژی به شوره ، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک مهاجم خارجی که بدن را تهدید می کند این موضوع را درک می کند و به آن حمله می کند.

آلرژی شایع است. چندین روش درمانی می تواند به شما کمک کند تا از علائم خود جلوگیری کنید.

علائم آلرژی

علائمی که به دلیل آلرژی تجربه می کنید ، نتیجه چندین عامل است. اینها شامل نوع آلرژی شما و شدت آلرژی می شود.

اگر قبل از پاسخ آلرژیک پیش بینی شده، دارویی مصرف کنید ، ممکن است هنوز برخی از علائم را تجربه کنید ، اما ممکن است علائم کاهش یابد؛

برای آلرژی های غذایی

آلرژی غذایی می تواند باعث تورم ، کهیر ، حالت تهوع ، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد متوجه شود که به آلرژی غذایی دچار شده است. اگر بعد از غذا واکنش جدی نشان دادید و دلیل آن را مطمئن نیستید ، سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید. آنها می توانند علت دقیق واکنش شما را پیدا کنند یا شما را به متخصص ارجاع دهند.

برای آلرژی های فصلی

علائم تب یونجه می تواند علائم سرماخوردگی را تقلید کند. آنها شامل احتقان ، آبریزش بینی و تورم چشم هستند. بیشتر اوقات ، می توانید این علائم را در خانه با استفاده از درمان های بدون نسخه کنترل کنید. در صورت غیرقابل کنترل بودن علائم ، به پزشک مراجعه کنید.

برای آلرژی شدید

آلرژی شدید می تواند باعث آنافیلاکسی شود. این یک وضعیت اضطراری تهدید کننده زندگی است که می تواند منجر به مشکلات تنفسی ، سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر بعد از تماس با ماده حساسیت زای احتمالی این علائم را تجربه کردید ، بلافاصله به دنبال کمک پزشکی باشید.

علائم و نشانه های واکنش آلرژیک همه متفاوت است.

آلرژی روی پوست؛

آلرژی های پوستی ممکن است نشانه یا نشانه ای از آلرژی باشد. همچنین ممکن است نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا باشد.

به عنوان مثال ، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. ممکن است احساس گزگز در دهان و گلو داشته باشید. همچنین ممکن است بثورات پوستی ایجاد کنید.

با این حال ، درماتیت تماسی نتیجه تماس مستقیم پوست شما با یک ماده حساسیت زا است. اگر چیزی را که به آن حساسیت دارید لمس کنید ، مانند یک محصول پاک کننده یا گیاه، این  حساسیت ممکن است اتفاق بیفتد.

انواع آلرژی های پوستی عبارتند از:

 

راش، مناطقی از پوست تحریک ، قرمز یا متورم است و می تواند دردناک یا خارش دار باشد.

 • اگزما، لکه های پوستی ملتهب شده و می توانند خارش و خونریزی داشته باشند.
 • درماتیت تماسی، لکه های قرمز و خارش دار پوست تقریباً بلافاصله پس از تماس با ماده حساسیت زا ایجاد می شوند.
 • گلو درد، حلق یا گلو تحریک یا ملتهب است.
 • کندوها، جوشهای قرمز ، خارش دار و برجسته در اندازه ها و اشکال مختلف در سطح پوست ایجاد می شود.
 • چشم های متورم، چشم ها ممکن است آبریزش یا خارش داشته و "پف کرده" به نظر برسند.
 • خارش، تحریک یا التهاب در پوست وجود دارد.
 • سوزش، التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس گزش روی پوست می شود.

راش پوستی (بثورات) از رایج ترین علائم حساسیت پوستی است.

علل آلرژی

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی بی خطر به بدن وارد می شود ، سیستم ایمنی بدن واکنش آلرژیک ایجاد می کند.

 آلرژی ها یک جز ژنتیکی دارند. این بدان معنی است که والدین می توانند آنها را به فرزندان خود منتقل کنند. با این حال ، فقط یک حساسیت عمومی به واکنش آلرژیک ژنتیکی است. آلرژی های خاص منتقل نمی شوند. به عنوان مثال ، اگر مادر شما به صدف دریایی حساسیت دارد ، لزوماً به این معنی نیست که شما نیز خواهید بود.

 

انواع متداول آلرژن ها عبارتند از:

محصولات حیوانی؛ اینها شامل شوره و موحیوانات خانگی ، ضایعات کنه گرد، غبار و سوسک است.

مواد مخدر؛ داروهای پنی سیلین و سولفا محرک های رایج هستند.

خوراکی ها؛ آلرژی به گندم ، آجیل ، شیر ، صدف و تخم مرغ شایع است.

نیش حشرات؛ این شامل زنبورها ، زنبورها و پشه ها است.

قالب اسپورهای منتقل شده از هوا؛ می توانند واکنش ایجاد کنند.

گیاهان گرده های چمن ، علف های هرز و درختان و همچنین رزین گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی ، آلرژن های گیاهی بسیار رایج هستند.

سایر مواد حساسیت زا؛ لاتکس که اغلب در دستکش ها و کاندوم های لاتکس یافت می شود و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن های رایج هستند.

آلرژی های فصلی که به آن تب یونجه نیز می گویند ، از جمله آلرژی های رایج هستند. علت این امر گرده های آزاد شده توسط گیاهان است. آنها باعث:

 • چشم خارش دار
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • سرفه کردن

می شوند از طرفی اما با توجه به رژیم های غذایی غیراصولی ،آلرژی های غذایی در حال شیوع بیشتر هستند.

 

درمان های آلرژی

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی دوری از هر آنچه باعث واکنش می شود است. در صورت عدم امکان ، گزینه های درمانی در دسترس است.

دارو

درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی هیستامین ها برای کنترل علائم است. این دارو می تواند بدون نسخه یا نسخه پزشک باشد. آنچه پزشک توصیه می کند به شدت آلرژی شما بستگی دارد.

درمان های طبیعی برای آلرژی ها

بسیاری از داروهای طبیعی و مکمل ها به عنوان یک روش درمانی و حتی راهی برای جلوگیری از آلرژی به بازار عرضه می شوند. قبل از آزمایش این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از درمان های طبیعی ممکن است در واقع حاوی مواد حساسیت زای دیگری باشند و علائم شما را بدتر کنند.

به عنوان مثال ، در برخی از چای های خشک از گل و گیاهان استفاده می شود که ارتباط تنگاتنگی با گیاهانی دارند که ممکن است باعث عطسه جدی شما شوند. همین مورد در مورد روغنهای اساسی نیز صدق می کند. برخی افراد از این روغن ها برای تسکین علائم رایج آلرژی استفاده می کنند ، اما روغنهای اساسی هنوز حاوی موادی هستند که می توانند باعث آلرژی شوند.

هر نوع آلرژی انبوهی از درمان های طبیعی دارد که ممکن است به تسریع بهبودی کمک کند از این رو برای استفاده از طب سنتی باید از یک متخصص این حوزه مشاوره گرفته شود.

به گزارش حکیم نیوز؛ آلرژی یک عارضه شایع است و عواقب تهدید کننده زندگی برای اکثر افراد ندارد. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی هستند می توانند یاد بگیرند که چگونه آلرژی خود را کنترل کنند و در شرایط اضطراری چه کاری باید انجام دهند. از طرفی بیشتر آلرژی ها با اجتناب ، مصرف داروها و تغییر سبک زندگی قابل کنترل هستند. کار با پزشک یا متخصص آلرژی می تواند به کاهش عوارض عمده کمک کند و زندگی را لذت بخش تر کند.

منبع| healthline

نرگس بدیعیان