رئیس هیئت مدیره انجمن فعالان طب سنتی، مکمل و گیاهان دارویی سمنان بیان کرد:

وجود یک مرجع برای هدایت مردم جهت بهرمندی آنان از مزایای طب سنتی ضرورت است

مدیر کل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان گفت: گرایش مردم خواسته یا ناخواسته به طب سنتی بسیار زیاد شده و وجود یک مرجع برای هدایت مردم و انتخاب یک مسیر درست برای بهرمندی مردم از مزایای طب سنتی یک ضرورت بود.

وجود یک مرجع برای هدایت مردم جهت بهرمندی آنان از مزایای طب سنتی ضرورت است

به گزارش حکیم نیوز: امیر بینایی، رئیس هیئت مدیره انجمن فعالان طب سنتی، مکمل و گیاهان دارویی سمنان تأسیس و ایجاد این انجمن را در ادامه افزایش فعالیت‌های زیرزمینی و خانگی در حوزه طب سنتی و دریافت خدمات ناایمن و ایجاد مشکلات متعدد برای مردم ارزیابی کرد و اظهار داشت: گرایش مردم خواسته یا ناخواسته به طب سنتی بسیار زیاد شده و وجود یک مرجع برای هدایت مردم و انتخاب یک مسیر درست برای بهرمندی مردم از مزایای طب سنتی یک ضرورت بود.

مدیر کل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان در نشستی با اعضای هیئت مدیره انجمن فعالان طب سنتی، مکمل و گیاهان دارویی این استان گفت: رویکرد وزارت کشور در چندین سال گذشته از نگاه نظارتی به سمت توسعه و حمایت از تشکل‌ها تغییر پیدا کرده است که این می‌تواند اثرات مطلوبی در ارتقای سطح  مشارکت‌های مردمی و اثر بخشی فعالیت‌ها داشته باشد.

به گفته وی رویکرد دفتر امور اجتماعی و فرهنگی در سال ۹۹ و همزمان با صدور و یا تمدید پروانه فعالیت نشست با تشکل‌ها به منظور دریافت برنامه‌های آتی و همچنین مروری بر اقدامات صورت گرفته در گذشته است.

بینایی با اشاره به راه‌اندازی انجمن فعالان طب سنتی، مکمل و گیاهان دارویی سمنان اظهار داشت: انتظار می‌رود که  با توجه به استانی بودن این انجمن، در آینده شاهد ایجاد دفاتر نمایندگی در شهرستان‌ها و توسعه فعالیت تشکل در همه شهرستان‌های استان باشیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن فعالان طب سنتی، مکمل و گیاهان دارویی سمنان بر لزوم ارتباط و تعامل بیشتر انجمن با دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تاکید و خاطرنشان کرد: این ارتباط و تعامل می‌تواند به پیشبرد و سرعت‌دهی به کارها کمک کند.

وی تاکید کرد: لازم است که برنامه عملیاتی سالانه این انجمن و گزارش عملکرد مالی و اجرایی و ارائه به دبیرخانه شورای توسعه و حمایت تدوین شود.

به باور بینابی تهیه بانک اطلاعاتی بیماری‌های رایج در شهرستان‌های استان  می‌تواند انجمن را در پیشبرد اهداف و رسالت این انجمن بسیار کمک کند.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان با بیان اینکه فعالیت‌های انتفاعی باید در چارچوب اهداف اساسنامه و اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده انجمن باشد بر لزوم توجه بیشتر به حوزه پیشگیری تاکید و افزود: اقدامات پیشگرانه در حوزه بهداشت و درمان قطعاً هزینه‌های دولت را کاهش خواهد داد.

وی با اشاره به اهمیت پژوهش در حوزه طب سنتی بیان کرد: از اعضای این انجمن انتظار می رود که اجرای طرح‌های پژوهشی بر اساس اهداف تعیین شده در اساسنامه را در دستور کار انجمن قرار دهند.

به باور بینایی فرهنگ‌سازی و آموزش برای عامه جامعه در موضوع طب سنتی با کمک دستگاه‌های مختلف فرهنگی اثرگذار خواهد بود.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان در پایان خاطرنشان کرد: ساماندهی عطاری‌ها و توانمندسازی و آموزش آنها یکی از موضوعات مهمی است که انجمن می‌تواند در آن نقش بسزایی داشته باشد. استانداری سمنان در این بخش آمادگی کامل برای همکاری با انجمن دارد. ضمن اینکه با توجه به اهمیت دانش آموزان باید  از ظرفیت آموزش و پرورش برای ارائه مطالب آموزشی به دانش آموزان استفاده گردد.