پرچم خوش رنگ طلایی

زعفران با نام عمومی Saffron و نام علمی Crocus Sativus گرانبهاترین گیاه زراعی موجود در روی کره زمین است و تنها گیاهی است که واحد خرید و فروش آن به جای تن و کیلوگرم مثقال و گرم است.

پرچم خوش رنگ طلایی

حکیم نیوز:  گیاهان دارویی طبیعی ترین داروی بیماری های انسان است که طبیعت برای بشر به ارمغان آورده است با همه پیشرفتی که علم داروسازی مدرن نموده و بشریت را از انواع بیماری ها رهایی بخشیده است باز هم نمی توان نقش گیاهان دارویی و اثرات مثبت آنها را نادیده گرفت.

مواد اولیه و موثری که در گیاهان دارویی به صورت ذخیره موجود است پیوسته به عنوان موادی غیر قابل جایگزین مورد استفاده بوده و خواهد بود .

زعفران با نام عمومی Saffron و نام علمی Crocus Sativus گرانبهاترین گیاه زراعی موجود در روی کره زمین است و تنها گیاهی است که واحد خرید و فروش آن به جای تن و کیلوگرم مثقال و گرم است.

زعفران از خانواده زنبق است و در منطقه آب و هوایی مدیترانه و غرب آسیا، از عرض جغرافیایی 30 تا 50 درجه شمالی و طول جغرافیایی 10 درجه غربی تا 80 درجه شرقی در مناطق بسیار کم باران ایران - توران که دارای زمستان سرد و تابستان گرم هستند گسترش دارد هر چند انواع دیگر زعفران به دلیل دارا بودن گلهای زیبا به عنوان گیاهان زینتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند ولی گونه زراعی آن از نظر اقتصادی جایگاه ویژه ای دارد.

در منطقه خراسان جنوبی به طور کلی شرایط اکولوژیک اکوسیستم بیابان وجود دارد مقدار ریزش باران کم و شدت تبخیر زیاد و نتیجتا رطوبت نسبی کم است؛ از نظر درجه حرارت تغییرات درجه حرارت شب و روز در این منطقه زیاد است.

از مهمترین ترکیبات زعفران گلوکوزید کروسین، کروستین ، سافرانول، بتا- گاما- کاروتن ، لیکوپن و پیکروسین است.

زعفران مسکن است و مصرف آن برای تقویت معده مفید است برای تنظیم بی نظمی های قاعدگی و خونریزی زیاد بعد از زایمان بسیار مفید است مصرف آن فرح آور بوده و برای تقویت حواس و قوای مغز نافع می باشد همراه با عسل و برای خرد کردن سنگ مثانه مفید است.

محلول آن برای سردرد و بی خوابی تاثیر خوبی دارد برای رفع عوارض کبد و طهال مصرف آن توصیه شده است مقدار خوراک تنطور آن 20-4 گرم در روز می باشد دم کرده آن از 2 گرم پودر خشک زعفران در یک لیتر آب تهیه می شود که در 24 ساعت مصرف می شود .

زعفران گیاهی زراعی  است که در خراسان رضوی از جمله تربت حیدریه، خراسان جنوبی از جمله شهرهای قائن، بیرجند، سرایان، نهبندان، اسدیه، و سربیشه کاشته می شود درباره منشا زعفران (Crocus Sativus L.) نظریه های مختلفی ابراز شده است که برخی از آنها ریشه افسانه ای دارد اما برخی شواهد واژگانی و میدانی تاریخی موجود دلالت بر آن دارد که رویشگاه اولیه زعفران در ایران دامنه های زاگرس به ویژه نواحی الوند منشا گرفته است. زعفران به عنوان گرانترین محصول کشاورزی و دارویی جهان جایگاه ویژه ای در بین محصولات صنعتی و صادراتی ایران دارد.

در حال حاضر ایران بزرگترین تولید کننده و صادر کننده زعفران در جهان است و بیش از 65 درصد تولید جهانی این محصول گرانبها به ایران اختصاص دارد. کاربردهای فراوان و گسترده زعفران خواص ویژه این داروی با ارزش نقش خاص ان در زندگی کشاورزان استان های خراسان و فارس و همچنین ارزش افزوده بالای آن توجه ویژه به مسائل تولید، صادرات و بازاریابی زعفران را بیش از پیش مورد توجه قرار می دهد.

در آخر لازم به ذکر است، در بین محصولات صادراتی نی، زعفران از جایگاه خاصی برخوردار است. به نحوی که ارزش صادراتی حدود 121 تن زعفران در سال 1380 بالغ بر 51 میلیون دلار بوده است و تقریبا 92% تولید و 98% سطح زیرکشت را استان های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی به خود اختصاص داده اند.

زهرا سلیمانی